KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Kategorie wpisów

Mity na temat karmienia piersią

Mity na temat karmienia piersią

Wokół karmienia piersią, jak to zwykle bywa z ważnymi tematami, narosło wiele mitów, które, przekazywane z ust do ust, urosły w siłę i są przyjmowane z pełną wiarą przez młode mamy. Poniżej rozwiejemy kilka z nich. Mamy nadzieję, że co najmniej kilka mam, odetchnie po tej lekturze z ulgą.

mity na temat karmienia piersią

  1. Karmienie piersią przychodzi naturalnie: ten mit jest szczególnie frustrujący dla świeżo upieczonych mam, które zmagają się z pierwszymi próbami przystawiania dziecka do piersi. Podczas gdy sam fakt karmienia piersią jest podyktowany naturą, to czynności tej, jak każdej nowej, musimy się nauczyć. Jeśli więc początki są trudne, bolesne i nie mają nic wspólnego z pięknymi obrazkami z reklam i magazynów, spokojnie. Każda młoda mama przez to przechodziła, z czasem będzie coraz łatwiej. Zawsze też możemy skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego.
  2. Tylko nabrzmiałe piersi są pełne pokarmu: to oczywiście nieprawda. Nie musimy czekać, aż pierś będzie ciężka i twarda, aby mieć pewność, że mleka jest pod dostatkiem. Karmić możemy w każdej chwili, kiedy dziecko jest głodne. Nie opróżnianie zbyt pełnych piersi może natomiast prowadzić do bolesnych zatorów mlecznych. Dziecko powinnyśmy przystawiać zawsze kiedy jest głodne.
  3. Małe piersi to mało pokarmu: na szczęście dla właścicielek małego biustu jest to zwykły mit. Rozmiar biustu nie ma nic wspólnego z ilością produkowanego pokarmu. Za produkcję mleka odpowiedzialne są gruczoły mleczne, a za wielkość piersi tkanka tłuszczowa, która z mlekiem nie ma nic wspólnego.
  4. Sztuczna mieszanka jest równie dobra co mleko matki: niestety nie jest to prawdą. Nic nie zastąpi naturalnego pokarmu w pierwszych miesiącach życia dziecka. W pierwszym mleku znajdują się przeciwciała, które uodparniają maluszka na wiele chorób i alergii. Tworzy ono również odpowiednie środowisko w układzie pokarmowym dziecka, który początkowo nie jest jeszcze dojrzały.
  5. Podczas choroby nie wolno karmić piersią: jeśli nie bierzemy antybiotyków, możemy śmiało karmić maluszka. Podczas przeziębienia w mleku matki pojawiają się przeciwciała, które dziecko przyjmuje podczas jedzenia. Dzięki nim maluszek nabiera większej odporności.

Kategoire: Blog dla mam