KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Zabawa i obowiązki dziecka - równowaga to podstawa

Zabawa i obowiązki dziecka - równowaga to podstawa

Niezależnie od wieku, każdy lubi dobrze się bawić, nie przepada natomiast za wykonywaniem obowiązków. O ile jednak dorośli zdają sobie sprawę z konieczności ich wykonywania, dzieci muszą się tego dopiero nauczyć. Na szczęście przyswajanie zależności między obowiązkami i zabawą wcale nie musi być nieprzyjemne.

Zabawa i obowiązki dziecka


Przede wszystkim dziecko, od samego początku, musi dorastać w domu, w którym sprzątanie po sobie jest ważną zasadą. Kiedy maluch zobaczy, że rodzice nie wynoszą swoich talerzy po obiedzie, nie będzie to jego naturalnym odruchem. Samodzielność sprawia, że dziecko czuje się ważne i duże. Dlatego pozwólmy mu wynieść po sobie talerzyk, a nawet nalać sok do szklanki. Wszelkie rozlane czy rozsypane jedzenie to przecież kolejna okazja do nauki czystości.

Nie ma wyręczania!

Kolejną sprawą jest jak najmniej wyręczania. Oczywiście są pewne sprawy, które musimy zrobić za dziecko, szczególnie te wymagające niebezpiecznych narzędzi. Jednak im szybciej pozwolimy na samodzielne ubieranie się, wybieranie własnych ubrań, robienie kanapek czy zmywanie naczyń, tym szybciej dziecko dojdzie do wprawy. Poza tym maluchy chętnie wykonują różne obowiązki, traktując je jak zabawę. Starszaka, który do nich nie przywykł, będzie nam znacznie trudniej przekonać.


W grupie jest zawsze raźniej. Dlatego dobrze jest planować sprzątanie, kiedy zająć się nim będą mogli wszyscy domownicy w tym samym czasie. Pozwólmy też dziecku wybrać swoje obowiązki. Młodsze może ścierać kurze na niższych partiach mebli, starsze wynieść śmieci. Jeśli jest więcej dzieci w różnym wieku, maluch może ściągać pranie, mama prasować a starszak składać. Potem każdy zanosi i układa swoje ubrania w szafie.


Poza ogólnymi porządkami każdy powinien mieć też swoje stałe obowiązki. Do nich należeć powinno sprzątanie i utrzymywanie w czystości swojego pokoju. Dlatego nie wyręczajmy dziecka i nie sprzątajmy jego zabawek, kiedy jest poza domem. Łatwo jest przywyknąć, że pokój sam się sprząta, a rodzic często nie usłyszy nawet „dziękuję”. Jeśli chcemy nauczyć dziecko obowiązków, musi być ich świadome.

Zobacz także

Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

Sukienki do karmienia, czyli wygodna i elegancka odzież...

Bazowa garderoba dziecka na jesień

Zalety karmienia piersią - poznaj korzyści, jakie ten...

Nocny lęk separacyjny u dzieci - jak sobie z poradzić?

Porady dla młodych rodziców - jak uniknąć przemęczenia po...

Poradnik dla świeżo upieczonych rodziców

Stanik do karmienia – jaki powinien być?

Jak nauczyć dziecko siusiania do nocnika?

Jak wywołać poród domowymi sposobami?

Sprawdź ofertę odzieży dziecięcej

Przejdź do sklepu