KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Kategorie wpisów

Przedszkolak na spacerze, czyli uczymy znaczenia słowa

Przedszkolak na spacerze, czyli uczymy znaczenia słowa "stop".

Spacer z dzieckiem w wieku przedszkolnym to świetna sprawa. W odróżnieniu od maluszków, które jeszcze samodzielnie nie chodzą, daje możliwość wspólnego zwiedzania, oglądania różnych miejsc i swobodnego poruszania się. Możemy bez przeszkód pójść na spacer po lesie, po łące, brzegiem jeziora po piasku, bez konieczności dźwigania nosidełka czy też pchania wózka. Problemy zaczynają się jednak, kiedy nasza pociecha rozpędzi się w sobie tylko znanym kierunku, nie reagując na żadne prośby, by się zatrzymało.

Przedszkolak na spacerze, czyli uczymy znaczenia słowa "stop".

Wielu rodziców przeżyło chwilę grozy, kiedy ich dziecko zatrzymało się, po wielu wołaniach, przed samą ruchliwą ulicą, przed głęboką kałużą lub (oby nigdy się to Wam nie zdarzyło) otwartą studzienką ściekową. Uczucie zbliżającego się niebezpieczeństwa i bezsilność wynikająca z nieposłuszeństwa malucha, to bardzo kiepska mieszanka. Zamiast jednak ograniczać dziecko, trzymając je bez przerwy za rękę, podczas każdego spaceru, warto nauczyć je znaczenia słowa „stop”. To prostsze niż się wydaje i można to zrobić w formie zabawy.

Na początek należy podkreślić wagę tego słowa. Najlepiej siadając z dzieckiem tak, by wysłuchało nas uważnie. Dobrze jest powiedzieć, że ma się mu coś bardzo ważnego do powiedzenia. Można nawet szeptać, żeby atmosfera była poważniejsza. Następnie mówimy, że jest takie bardzo ważne słowo, które, kiedy mama lub tata je wypowie, oznacza, że dziecko musi się od razu zatrzymać. Na koniec rzucamy ważne pytanie: „Sądzisz, że umiałbyś się zatrzymać, jak usłyszysz słowo stop?”.

Dzieci bardzo lubią tajemnice, a jeszcze bardziej wyzwania...

Jeśli więc zasady przedstawimy w takiej formie, łatwiej do nich trafią. Warto przetestować nowe, tajemnicze słowo na otwartym, ale bezpiecznym terenie. Kiedy dziecko będzie biegało, krzyknijmy „stop” i zobaczmy jak zareaguje. Jeśli uda mu się szybko zareagować, pokażmy swój entuzjazm i pochwalmy je za to. Jeśli nie stanie w miejscu, przypomnijmy na czym polega tajemnica tego słowa.

Ucząc swoją pociechę nowych zachowań, warto zawsze próbować robić to w formie zabawy. Dzięki temu chętniej będą podążały za naszymi wskazówkami. Dobrze jest pamiętać, że dziecko to mały człowiek i spokojna rozmowa również może przynieść efekt. Szczególnie starsze dzieci, kiedy usłyszą, że rodzicom jest przykro i martwią się, kiedy dziecko nie słucha, mogą same zmienić swoje zachowanie.

Kategoire: Blog dla mam