KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Połóg po porodzie - co warto wiedzieć?

Połóg po porodzie - co warto wiedzieć?

Urodzenie dziecka jest wspaniałym przeżyciem. To cudowna chwila dla obojga rodziców, którzy po miesiącach czekania, witają na świecie swoje maleństwo. Zarówno mama jak i tata muszą radzić sobie z nowymi obowiązkami, brakiem snu i niemałym stresem. Dodatkowo kobiece ciało i umysł, muszą dojść do siebie i wrócić na dawne tory po tym, jak przez dziewięć miesięcy były skupione na rozwoju i życiu dziecka. Czas połogu nie jest łatwy. Mając przy piersi niemowlę, musimy zmagać się z krwawieniem poporodowym, raną krocza lub po cesarskim cięciu, a przy tym prawdziwą huśtawką hormonów. Na takie wyzwanie warto zawczasu się przygotować.

Połóg po porodzie - co warto wiedzieć?


Już w torbie, którą zabieramy do szpitala powinny się znaleźć rzeczy, które przydadzą się podczas połogu, są to:

  • podkłady higieniczne,
  • duże podpaski,
  • delikatny płyn do higieny intymnej,
  • wkładki laktacyjne,
  • kilka koszul na zmianę do spania oraz luźna bielizna.

Krocze po naturalnym porodzie jest wyjątkowo obolałe i należy je traktować jak otwartą ranę, szczególnie jeśli było nacinane. Powinno się je jak najwięcej wietrzyć i myć po każdej wizycie w toalecie. Ból, jaki towarzyszy nam przez pierwsze dni, mija na szczęście dość szybko.

Kilka dni po porodzie zaczynamy odczuwać efekty nawału pokarmu. Siara, czyli pierwsze mleko, jakie pojawia się w piersi matki, zmienia kolor z żółtego na biały i produkcja rusza pełną parą. Często zaskakuje to młode mamy, które martwią się ilością mleka zaraz po urodzeniu dziecka. Wkładki laktacyjne umieszczone w staniku ochronią koszulę przed mokrymi plamami. Na wszelki wypadek jednak warto mieć kilka zmian piżamy.


Bardzo wiele kobiet, po porodzie, czuje się bardzo źle, nie tylko fizycznie, ale i w sferze duchowej. Depresja poporodowa to bardzo częste zjawisko i występuje w różnym nasileniu. Główną przyczyną są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ciele młodej mamy. Poza tym, po dziewięciu miesiącach noszenia maleństwa pod sercem, staje się ono osobnym bytem i nie mamy go już na wyłączność. Nie czujemy jego ruchów w brzuchu, czkawki, która zwykle pojawiała się wieczorem. Młoda mama musi przywyknąć do tej nowej sytuacji.


Aby szybciej wrócić do normalnego funkcjonowania, najlepiej pozwolić sobie spokojnie przejść przez okres połogu. Nie wymagać od siebie i swojego organizmu, że będzie tak, jakby nic się nie wydarzyło. Nie forsujmy się, dajmy mężowi i rodzinie możliwość pomocy sobie w codziennych obowiązkach. Pozwólmy sobie na przeżycie każdego dnia, tak nowego w tym wyjątkowym dla nas czasie. Połóg nie jest przyjemny, ale mija szybko i wcale nie musi być ciężkim przeżyciem.

Zobacz także

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Koszulki do karmienia piersią

Biustonosz do karmienia

Prezent na święta dla mamy karmiącej - poznaj ubrania do...

Jestem w ciąży - i co dalej?

Kiedy możemy się spodziewać pierwszej przespanej nocy z...

Bluzka dla karmiących

Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Bluzki do karmienia – bawełniane i eleganckie. Pokochaj...

Najczęstsze powody nocnych pobudek u niemowlaka.

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu