KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Odciąganie pokarmu laktatorem i ręczne - jak robić to prawidłowo i ile pokarmu odciągać?

Odciąganie pokarmu laktatorem i ręczne - jak robić to prawidłowo i ile pokarmu odciągać?

Spis treści:

Odciąganie pokarmu laktatorem
Ręczne odciąganie pokarmu
Jak często i w jaki sposób odciągać pokarm?
Odciąganie pokarmu zamiast karmienia piersią
Odciąganie pokarmu i podawanie butelką

Odciąganie pokarmu laktatorem - co warto wiedzieć, zanim zaczniemy odciągać mleko? Czym kierować się przy wyborze laktatora najlepszego dla naszych potrzeb?

Prawidłowe odciąganie pokarmu laktatorem to bardzo przydatna umiejętność dla wielu rodziców. Powody ściągania mleka mogą być różne. Kobiety często decydują się na to, kiedy nie będą mogły być przy dziecku przez okres kilku godzin. Laktator pozwoli na zapewnienie dziecku odpowiedniej ilości pokarmu podczas nieobecności mamy. Warto korzystać z tej opcji, zamiast podawać maluchowi mleko modyfikowane, które nie jest tak zdrowe i bogate w substancje odżywcze jak mleko matki. Naturalny pokarm oprócz tego, że jest źródłem wysoko przyswajalnych witamin oraz mikroelementów, wzmacnia także układ odpornościowy i wpływa na gospodarkę hormonalną dziecka.

Zanim jednak zaczniemy odciągać pokarm, musimy wybrać odpowiedni laktator. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj urządzenia będzie dla nas najlepszy, zastanówmy się, jak często będziemy chciały go używać. Jeżeli zamierzamy karmić maluszka odciągniętym pokarmem raz na dwa tygodnie lub rzadziej, w zupełności wystarczy nam laktator pojedynczy. Kiedy jednak planujemy częstsze ściąganie mleka, warto zaopatrzyć się w laktator podwójny, który pozwala na jednoczesne pobieranie pokarmu z obu piersi. Dobrze jest kupić laktator nawet wtedy, kiedy w ogóle nie myślimy o podawaniu dziecku odciągniętego pokarmu z butelki. Urządzenie może bowiem pomóc ulżyć bolącym i nabrzmiałym z powodu nadmiaru mleka piersiom. Odciążonej ze zbyt dużej ilości pokarmu mamie będzie wygodniej karmić maluszka. Czasami zdarza się też tak, że dziecko ma problem z uchwyceniem sutka. Można to niemowlakowi uprościć za pomocą laktatora - urządzenie zmiękcza brodawki i dziecku łatwiej jest je ssać.

Na rynku dostępne są laktatory ręczne oraz elektryczne. Niezależnie od sposobu zasilania wszystkie laktatory służą wysysaniu pokarmu przez podciśnienie utworzone w urządzeniu. Aby uprościć sobie wybór, warto znać budowę i mechanizm działania urządzeń różnego typu. Laktator ręczny składa się z butelki oraz nakładki na pierś i tłoku lub pompki, którą trzeba rytmicznie zaciskać i puszczać, aby zasysała brodawkę, z której ma wypłynąć mleko. Laktatory ręczne działają cicho, ale aby były skuteczne, musimy użyć nieco siły. Urządzenia manualne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które stosunkowo rzadko odciągają pokarm. Można także zdecydować się na zakup laktatora elektrycznego. Niektóre z nich działają dzięki dostępowi do gniazdka - wtedy przy korzystaniu należy pamiętać o tym, aby usadowić się w pobliżu źródła prądu. Laktatory mogą być też zasilane bateriami lub akumulatorem. Elektryczne urządzenia do odciągania mleka są bardzo proste w obsłudze. Wystarczy dopasować moc ssania do swoich potrzeb. Laktatory elektryczne często posiadają nakładki do masowania piersi - szczególnie przydatne dla kobiet, które chcą pobudzić laktację. Elektryczne odciąganie mleka naśladuje rytm ssania dziecka - na zmianę odbywają się fazy pobierania pokarmu i odpoczynku. Laktatory elektryczne są doskonałe dla kobiet, które potrzebują pobudzenia produkcji mleka lub planują powrót do pracy i będą szykowały duże zapasy pokarmu dla dziecka.

Ręczne odciąganie pokarmu - co robić, kiedy wystąpi nagła potrzeba odciągnięcia mleka z piersi, a nie mamy do dyspozycji laktatora?

Warto znać sposób na ręczne odciąganie pokarmu, nawet jeżeli jesteśmy posiadaczkami laktatora. Czasami bowiem może nas zaskoczyć nagła konieczność odciągnięcia mleka z piersi, kiedy nie mamy ze sobą urządzenia, a na przykład piersi są nabrzmiałe i bolące z powodu nadmiaru pokarmu. Warto znać ręczną metodę także dlatego, że jest po prostu darmowa i przydatna do odciągania małej ilości mleka. Pomaga również pobudzić piersi do laktacji i ułatwia przyszłe karmienie. Oczywiście kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Dowiedz się, jak krok po kroku, odciągnąć pokarm bez użycia laktatora.

Aby ręcznie odciągnąć pokarm, w pierwszej kolejności szykujemy czysty pojemnik oraz dokładnie myjemy ręce. Siadamy wygodnie i odprężamy się - spokój i opanowanie znacznie ułatwią cały proces. Jeżeli mamy taką ochotę i możliwość, możemy wejść do wanny napełnionej ciepłą wodą lub pod prysznic. Zaczynamy od delikatnego masażu piersi - lekko je ugniatamy, aby pobudzić brodawki i wywołać wypływanie pokarmu. Masujemy przez kilka minut - pamiętajmy, aby nie ściskać za mocno, tylko łagodnie głaskać pierś. Następnie układamy palce w kształt litery C - kciuk umieszczamy nad sutkiem, a resztę palców pod nim. Staramy się najpierw wyczuć dłonią przewody z mlekiem - w tym celu przyciskamy lekko pierś w stronę klatki piersiowej. Czas na zebranie pokarmu - podstawiamy pojemnik pod pierś, obejmujemy palcami brodawkę i lekko ją ściskamy. W trakcie procesu zmieniamy pozycję palców wokół sutka tak, aby mleko mogło wypływać wszystkimi przewodami.

Pamiętajmy o tym, że ręczne odciąganie pokarmu wymaga wprawy. Taki sposób pozbywania się nadmiaru mleka lub zbierania go dla dziecka nie powinien boleć. Jeżeli czujemy dyskomfort, należy zmienić moc ucisku lub pozycję palców na piersi. Absolutnie nie ugniatamy jej i nie ciągniemy za sutek. Niektórym kobietom w ręcznym odciąganiu pokarmu pomaga obecność dziecka mogąca wywołać samoistny odruch wypływu mleka.

Odciąganie pokarmu laktatorem - jak często i w jaki sposób to robić? Praktyczne porady!

Jak często powinno się odciągać pokarm laktatorem? To pytanie zadaje sobie niejedna mama. Prawda jest taka, że częstotliwość pobierania zależy od potrzeb rodziców i dziecka, a także celu, w jakim chcemy odciągać pokarm. Jeżeli mama musi pracować lub wyjechać na kilka dni - przed planowaną nieobecnością w domu należy odciągnąć taką ilość pokarmu, aby dziecko mogło się najeść. Można to zrobić na przykład w czasie, kiedy maluszek będzie spał. Przy odciąganiu mleka na zapas warto pamiętać o paru ważnych kwestiach. Jeżeli jednorazowo odciągniemy laktatorem cały pokarm z piersi, organizm dostanie sygnał, że jest duże zapotrzebowanie i będzie produkował więcej mleka. Pokarm odciągamy laktatorem co około 3-4 godziny. Zapasy pokarmu można zamrozić - najlepiej wcześniej udać się do apteki po specjalne opakowania na przechowywanie mleka.

Laktatora używamy tak często, jak jest to potrzebne i przede wszystkim, reagujemy na bieżącą sytuację. Jeśli na przykład zauważymy, że głodny maluszek ma kłopot ze ssaniem albo nie umie chwycić brodawki, warto odciągnąć pokarm i podać mu go z butelki. Może się tak dziać zwłaszcza niedługo po porodzie - piersi mogą stać się wtedy bardzo pełne i twarde. Odciąganie nadmiaru pokarmu z nabrzmiałych piersi to tylko jedno z wielu zastosowań laktatora. Mamy często pytają, czy odciąganie mleka pobudza laktację? Zdecydowanie tak! Warto korzystać z laktatora wtedy, kiedy zauważymy u siebie niedobór mleka - urządzenie delikatnym masażem piersi pobudza organizm do produkcji pokarmu.

Jednak najważniejsze, o czym trzeba pamiętać przy odciąganiu pokarmu laktatorem, to zachowanie własnego komfortu i odprężenie się. Dobry nastrój mamy sprzyja produkcji mleka. Aby poczuć się naprawdę dobrze, warto zaopatrzyć się w specjalne ubrania do karmienia Mamatu. Pozwalają one na łatwy i szybki dostęp do piersi bez konieczności zdejmowania całej bluzki czy sukienki. Koniec z workowatymi koszulami i niepraktycznymi bluzami! Dzięki Mamatu nie musimy rozbierać się do pasa co 3 godziny, aby odciągnąć pokarm laktatorem.

Jak ubrania do karmienia Mamatu pomagają w odciąganiu pokarmu?

Bluzeczki, bluzy i sukienki Mamatu z serii do karmienia mają wszyte dyskretne zameczki na linii od szyi do piersi. Są też takie koszulki, które nie posiadają suwaków, ale są uszyte z dwóch warstw. Wystarczy podnieść jedną z nich i odsłonić pierś, a reszta ciała pozostaje zakryta. Ubrania Mamatu zapewniają wszystkim mamom komfort i możliwość pełnego zrelaksowania się przed odciąganiem pokarmu laktatorem. Dzięki warstwowym bluzkom oraz bluzom i sukienkom z zameczkami z przodu, możemy z łatwością odsłonić pierś do pobierania pokarmu dopiero wtedy, kiedy już wygodnie usiądziemy na kanapie i będziemy w pełni gotowe do odciągania mleka. Warto wiedzieć, że wszystkie ubrania Mamatu są uszyte z najwyższej jakości tkanin - są miłe w dotyku i bezpieczne dla delikatnej skóry. To szczególnie ważne przy odciąganiu nadmiaru pokarmu z nabrzmiałych i obolałych piersi. Bluzki, bluzy i sukienki Mamatu oprócz tego, że praktyczne, są też bardzo stylowe i kobiece. Możemy więc z powodzeniem nosić je także wtedy, kiedy już nie odciągamy pokarmu i nie karmimy piersią. Gdy dziecko podrośnie, możemy nawet dokupić dla niego bluzę lub koszulkę pasującą do ubrania mamy!

Odciąganie pokarmu zamiast karmienia piersią - kiedy podawać dziecku mleko odciągnięte laktatorem lub ręcznie? Ile pokarmu przygotować na jedną porcję?

Odciąganie pokarmu zamiast karmienia piersią niekiedy okazuje się koniecznością. Generalnie, jeżeli zdrowie dopisuje mamie i dziecku, nie należy całkiem zastępować karmienia piersią podawaniem maluchowi odciągniętego mleka. Nie ma też przymusu odciągania pokarmu po każdorazowym karmieniu piersią. Kiedy więc podawać dziecku odciągnięty pokarm, zamiast karmić je piersią? Wiemy już, że można to robić, kiedy mama będzie przez jakiś czas nieobecna przy dziecku oraz wtedy, kiedy maluszek ma problemu z uchwyceniem brodawki i prawidłowym ssaniem. Warto także czasami odciągać pokarm po to, aby również tata miał okazję do karmienia maluszka i budowania z nim silnej więzi.

Ile pokarmu należy odciągnąć, aby maluch się najadł? To zależy od wieku pociechy oraz czasu, w jakim karmienie piersią nie będzie możliwe. Szacuje się, że miesięcznie dziecko je siedem razy w ciągu doby - jedna porcja to około 90-110 ml mleka. Maluch dwumiesięczny powinien dostawać sześć porcji po 110-130 ml mleka dziennie. Dziecko, które ma już trzy miesiące, pije mleko w ilości około 130 ml sześć razy na dobę. W czwartym miesiącu życia podajemy maluchowi sześć porcji mniej więcej po 150 ml. Starsze dzieci, pięcio- i sześciomiesięczne piją około 180 ml mleka cztery razy dziennie. Zaczynamy też wtedy podawać inne pokarmy, więc liczba porcji może być inna - w zależności od potrzeb i upodobań maluszka. Pamiętajmy, że przygotowywanie zapasów planujemy z wyprzedzeniem. Najlepiej zacząć od odciągania pokarmu dwa razy dziennie po 20-30 ml i stopniowo zwiększać częstotliwość karmienia i ilość pokarmu.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka zaleca się karmić je wyłącznie mlekiem matki. Jeżeli nie ma możliwości karmienia piersią, podajemy pokarm odciągnięty laktatorem lub ręcznie. Z takiej możliwości korzystają głównie mamy wracające do pracy po urlopie macierzyńskim. Zdarzają się także okoliczności, w których dziecko przedwcześnie urodzone musi przebywać przez jakiś czas w szpitalu, a mama nie może być cały czas przy nim i karmić piersią. Wtedy dobrze jest przygotować porcje odciągniętego mleka i podawać je z butelki lub zostawić pielęgniarkom, aby mogły nakarmić nim maluszka. Zdarza się też, że na brodawce jednej z piersi mamy pojawi się opryszczka - wtedy zamiast karmienia tą piersią odciągamy pokarm mechanicznie lub ręcznie, aby utrzymać laktację.

Odciąganie pokarmu i podawanie butelką - jak przechowywać i przygotowywać do podania odciągnięte mleko?

Odciąganie pokarmu i podawanie maluchowi butelką przydaje się rodzicom w wielu okolicznościach. Oprócz wiedzy, w jakich sytuacjach zastępować karmienie piersią podawaniem mleka butelką oraz umiejętności bezpiecznego odciągania pokarmu laktatorem i ręcznie, przydadzą się także informacje o tym, jak prawidłowo przechowywać zapasy mleka i potem przygotowywać je do podania maluchowi.

Odciąganie pokarmu i przechowywanie

Jeżeli nie podajemy dziecku odciągniętego mleka od razu, trzymamy je w sterylnych pojemnikach w lodówce lub mrozimy w zamrażarce. Najważniejsza zasada przy przechowywaniu pokarmu to niemieszanie ze sobą porcji odciągniętych o różnych porach i o różnej temperaturze. Mleko dla dziecka możemy trzymać w lodówce 4 dni, a w zamrażarce będącej częścią lodówki przez okres 2 tygodni. Nie należy mrozić mleka dla dziecka, które jest wcześniakiem.

Odciąganie pokarmu i podawanie butelką

Jeżeli zamierzamy podać dziecku mleko z zamrażarki, najlepiej najpierw przełożyć je do lodówki na 8-12 godzin. Rozmrożony pokarm można trzymać 4 godziny w temperaturze pokojowej lub 24 w lodówce. Raczej nie rozmrażamy pokarmu gwałtownie, poprzez podgrzanie. W sytuacjach awaryjnych możemy ewentualnie ocieplać mleko w szczelnie zamkniętym pojemniku pod bieżącą wodą, stopniowo zwiększając jej temperaturę. Uważamy przy tym, aby do pokarmu nie dostała się nawet odrobina wody. Rozmrożonego mleka nie zamrażamy ponownie - resztki pokarmu należy wylać po upływie czasu zaleconego do przechowywania. Jeżeli trzymamy mleko w lodówce, wyjmujemy je zawsze około 30 minut przed podaniem, aby osiągnęło odpowiednią temperaturę. Jeżeli dziecko nie będzie chciało pić, możemy spróbować lekko ogrzać mleko poprzez wstawienie butelki do naczynia z ciepłą wodą.

Mamatu - Wygodna i stylowa odzież do karmienia

Mamatu to marka, której początki sięgają 2012 roku, kiedy to powstał nasz absolutny bestseller - sportowa bluza do karmienia. Od tamtego czasu nasze produkty zdobyły serca wielu mam zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Naszą misją jest ułatwianie czasu karmienia piersią, dlatego projektujemy wygodne i funkcjonalne ubrania, które nie tylko spełniają swoje zadanie, ale również prezentują się stylowo.

Nasza oferta obejmuje kilkadziesiąt zestawień kolorystycznych bluz z kapturem. Charakterystycznym elementem naszych produktów są widoczne, kolorowe zamki funkcyjne, kieszenie typu "kangurek" i obszerny kaptur. Stawiamy na wysoką jakość materiałów i dbamy o zgodność z obowiązującymi trendami w modzie. Nasze ubrania są szyte z najwyższej jakości dzianin i projektowane z myślą o przyszłych i obecnych mamach.

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne modele, takie jak bluzy, bluzki, sukienki, koszulki i koszule nocne do karmienia. Chcemy, aby nasze ubrania nie kojarzyły się z typową odzieżą do karmienia piersią, ale z modnymi i pewnymi siebie stylizacjami dla kobiet. Nasze rozwiązania, takie jak suwaki przy dekolcie, suwaki wszyte w przód bluzki czy przód bluzki składający się z dwóch warstw materiału, są dyskretne i praktyczne.

Jesteśmy dumni z faktu, że jesteśmy prekursorem rozwiązań, które sprawiły, że karminie piersią stało się łatwe, bezproblemowe i dyskretne. Tylko Ty wiesz, że masz na sobie odzież do karmienia. Suwaki stanowią wręcz element dekoracyjny i wyróżniają nasze projekty. Stawiamy na różnorodność stylów, od sportowego po miejski, a nasze ubrania są wygodne dzięki luźnym krojom i elastycznym dzianinom.

Nasza odzież do karmienia nie tylko zapewnia wygodę dla mam, ale również dla maluszków. Nasze ubrania pozwalają na swobodne i dyskretne karmienie w każdych okolicznościach. Zastosowane rozwiązania, takie jak suwaki przy dekolcie, suwaki wszyte w przód bluzki czy przód bluzki składający się z dwóch warstw materiału, umożliwiają wygodne i dyskretne karmienie w różnych sytuacjach.

Produkujemy naszą odzież z polskich tkanin i dzianin, głównie z bawełny. Dodatek włókien elastycznych sprawia, że ubrania idealnie układają się na sylwetce. Nasze produkty są starannie odszyte, a nadruki zachwycają jakością. Stawiamy na proste, ponadczasowe kroje i stonowaną kolorystykę, ale również oferujemy nietypowe wzory i żywsze kolory dla miłośniczek bardziej wyrazistych stylizacji.

Mamatu to marka, która dba o wygodę, styl i jakość. Chcemy, abyś zawsze czuła się modnie i komfortowo, bez rezygnacji z funkcjonalności i dyskrecji podczas karmienia piersią.

Zobacz także

Ubrania do karmienia – postaw na modne i wygodne...

Sukienki dla dziewczynek w sklepie internetowym Mamatu....

Jak wybrać usztywniany biustonosz do karmienia?

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

T-shirty do karmienia

Nie rezygnuj z kobiecej elegancji w czasie karmienia...

Nawał pokarmu – ile trwa, kiedy się pojawia i jak sobie z...

Biustonosze dla karmiących

Ubrania dla mam

Po czym poznać, że zaczął się poród?

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu