KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Kategorie wpisów

12 cennych rad dla mam karmiących piersią w miejscach publicznych.

12 cennych rad dla mam karmiących piersią w miejscach publicznych.

Podstawowymi czynnościami nowego na tym świecie człowieka jest sen, wydalanie i oczywiście jedzenie. Żadną tajemnicą nie jest fakt, że pożywienie takiego malucha bierze się z matczynej piersi. Czy zatem utrudnianie dziecku jedzenia, ilekroć jest głodne, nie jest wbrew głoszonym wszem i wobec haseł o najwyższej wadze rodziny i dzieci?

Kobieta karmi piersią

Pozornie nikt nie oskarży matki karmiącej w miejscu publicznym. Jednak w polskim prawie nie ma jednoznacznej ustawy o tym, że matka może swobodnie karmić swoje dziecko w publicznym miejscu. Ciągle stoimy gdzieś pośrodku, między zwykłą czynnością, a nieobyczajnym zachowaniem. Mimo ciągłych protestów mam, oraz próśb o przystosowywanie restauracji czy centrów handlowych do ich potrzeb, wciąż jest problemem z miejscem odpowiednim do nakarmienia dziecka. Czekając na ustawę nasze dzieci przejdą na stały pokarm lub poproszą o pieniądze na kino. W międzyczasie warto poznać kilka rad ułatwiających życie w obliczu głodnego niemowlaka w miejscu publicznym ;)

Oto 12 rad dla mam karmiących w miejscach publicznych:

 1. Każda mama wie jak trudne są początki. Przy potencjalnej publiczności jest jeszcze trudniej. Warto więc przećwiczyć sprawne karmienie piersią w domu. Wtedy, kiedy sytuacja Was do tego zmusi, pójdzie Wam szybko i bez niespodzianek.
 2. Jeśli masz taką możliwość udaj się do specjalnie do tego wydzielonego pomieszczenia. W większości centrów handlowych i galerii są pokoje dla mam z dzieckiem. Ale nie zabieraj malucha do publicznej toalety! Pomijając zarazki, Ty też nie chciałabyś jeść obiadu przy muszli klozetowej.
 3. Dobrze jest się przygotować do karmienia przed wyjściem z domu. Wiedząc dokąd zmierzasz, możesz zaplanować cały proces. Jeśli udajesz się do centrum handlowego, pomyśl o tym jak ono wygląda i gdzie możesz nakarmić dziecko. Czy jest tam specjalny pokój do przewijania i karmienia maluszka? Jaką masz alternatywę, jeśli będzie zajęty? Czy jest tam kawiarnia, w której możesz usiąść w osłoniętym miejscu i nakarmić niemowlę? Natomiast wybierając się do znajomych, uprzedź ich o swoich potrzebach, by mogli się na nie przygotować. Szczególnie osoby, które same nie mają dzieci, będą Ci za to wdzięczne.
 4. Jeśli masz taką możliwość, zabierz ze sobą pomocne towarzystwo. Oczywiście chodzi tu o kogoś, przy kim nie będziesz się czuć nieswojo. Może to być mama, przyjaciółka, mąż. Pomoc może się przydać, kiedy trzeba będzie nagle szukać innego, niż wcześniej zakładane, miejsca, lub osłonić Ciebie i dziecko.
 5. Staraj się nie dopuścić do sytuacji, kiedy dziecko będzie tak głodne, że zacznie domagać się posiłku głośno płacząc. Dużo łatwiej i przyjemniej będzie jeśli oboje będziecie spokojni. Wypatruj symptomów głodu u maluszka, takich jak ssanie swoich warg, rączki czy kocyka, otwieranie ust i obracanie główki szukając piersi. Kiedy maluszek czuje głód, staje się mniej spokojny i zaczyna postękiwać.
 6. Nawet jeśli karmienie piersią jest dla Ciebie najnaturalniejszą, a wręcz piękną sprawą, nie musi być taka dla każdego. Żeby nie dawać przeciwnikom pola do popisu, noś rzeczy, które pozwolą Ci na maksimum dyskrecji. Odpowiednia góra ubrania z rozcięciem, zamkiem czy na zatrzaski może uratować sytuację. To samo tyczy się bielizny, najlepiej nosić taką, która jest przystosowana do karmienia piersią. Na rynku można znaleźć ogromny wybór, fantastycznych ubrań dla karmiących mam, które nie tylko ułatwiają sprawę i są super wygodne, ale i świetnie wyglądaj.
 7. Kolejnym sposobem na zapewnienie sobie i dziecku prywatności, jest okrycie maleństwa pieluszką lub chustą. Lekka, przewiewna, naturalna tkanina pozwoli Wam cieszyć się tą prywatną chwilą i oddzieli Was od oczu przechodzących obok gapiów.
 8. Pamiętaj, że najbardziej odkryta jest pierś podczas łapania przez dziecko sutka. Później jest już niemal niewidoczna, zasłonięta główką dziecka. To właśnie ten pierwszy moment jest zwykle najbardziej stresujący. Kiedy już maluch zacznie spokojnie ssać, Ty również możesz się rozluźnić.
 9. Aby do minimum zmniejszyć ryzyko stresu podczas karmienia, miej wszystkie potrzebne rzeczy pod ręką. Każda mama maluszka jest przyzwyczajona, że wychodząc zabiera ze sobą niemały bagaż. Jeśli karmisz piersią, powinnaś mieć w torbie pieluszkę do okrycia siebie i maluszka, wkładki laktacyjne, odzież na zmianę dla siebie i dziecka (na wypadek zalania bluzki pokarmem), oraz zapas pieluszek i nawilżanych chusteczek.
 10. Jeśli karmienie w miejscu publicznym Cię stresuje i unikasz takich sytuacji, bo boisz się pokazać zbyt wiele, zrób próbę generalną w domu. Wystarczy, że usiądziesz przed lustrem, ubrana tak, jakbyś była ubrana karmiąc poza domem. Przekonasz się, jak niewiele widać, kiedy masz na sobie odpowiednią odzież ułatwiającą karmienie. Pomijając fakt, że dziecko własną główką zasłania większość piersi, resztę łatwo ukryjesz pod rozpinaną bluzką, oraz przyjmując odpowiednią pozycję podczas karmienia.
 11. Podczas karmienia postaraj się być zrelaksowana. Jasne, przechodzący obok ludzie tego nie ułatwiają, ale Twój spokój, to spokój Twojego dziecka. Skup się na tej chwili i ciesz się nią. Nie daj się sprowokować lub zniechęcić nieprzyjaznymi spojrzeniami. Jeśli ktoś dziwnie na Was patrzy, uśmiechnij się i nie unikaj kontaktu wzrokowego. Karmienie dziecka jest czymś naturalnym, a jeśli robisz to w odpowiedni sposób, nikt nie ma prawa powiedzieć złego słowa. Twoja pozytywna postawa sprawi, że ludzie w Twoim otoczeniu również zaczną traktować wykonywaną przez Ciebie czynność, jako coś normalnego i pozytywnego.
 12. Znaj swoje prawa. Jeśli dojdzie do najgorszego i ktoś zwróci Ci uwagę, warto wiedzieć jak odpowiedzieć na atak. Masz pełne prawo do publicznego karmienia piersią. Nie ma bowiem przepisu, który by tego zabraniał. Szczególnie, kiedy przyłożyłaś wszelkich starań, by być odpowiednio zakryta. Osoba, która zwraca Ci uwagę, zakłóca Twój i dziecka spokój, na co możesz, delikatnie, zwrócić uwagę. Nie warto jednak wdawać się w jałowe dyskusje. Lepiej uciąć rozmowę i spokojnie dokończyć karmienie. Pamiętaj, że liczy się spokój i pełny brzuszek Twojego maleństwa.

Kategoire: Blog dla mam