Na początku swojej przygody jako rodzic, zwykle wiemy o śnie swojego dziecka tyle, że jest to ten moment w ciągu dnia (i nocy), kiedy możemy odetchnąć. Warto jednak poznać kilka innych, równie istotnych dla nas faktów związanych ze snem noworodka.
- Cykle snu noworodka są w porównaniu do cykli dorosłego, krótkie. Trwają około 45-60 minut. Jeśli więc obudzi się wcześniej, warto je nakarmić, aby wróciło spokojnie do spania.
- Noworodki 50% snu spędzają w fazie REM (faza szybkich ruchów gałek ocznych). Oznacza to, że sen maluszka jest lekki i często wypełniony snami. Warto więc zachowywać się cicho, przynajmniej w pierwszych 20-30 minutach snu.
- Dziecku zajmuje około 20 minut by zapaść w głęboki sen. Jeśli więc obudzi się po 5-10 minutach, to dlatego, że nie osiągnęło jeszcze tej fazy snu. Nie należy mylić tego z wyspaniem lub brakiem zmęczenia. Warto dać maluchowi chwilę na wrócenie do spania.
- Idealna drzemka to taka, która trwa 1,5-2 godziny. Jeśli dziecko budzi się wcześniej, to dlatego, że nie może przejść z cyklu REM do snu głębokiego. Pomoże mu w tym lulanie, karmienie, smoczek lub puszczenie w tle białego szumu.
- Problemy ze spaniem zwykle zmniejszają się między 3, a 6 miesiącem życia dziecka. To wtedy nabiera ono większej łatwości w przechodzeniu między fazami snu. Drzemki stają się dłuższe i spokojniejsze.
- Ilość drzemek w ciągu dnia zmniejsza się z wiekiem dziecka. Od około 3 do 5 miesiąca, są to 4-3 drzemki. Od 6 do 9 miesiąca ich ilość spada do dwóch. 14- 18 miesięczne dziecko śpi już zwykle raz w ciągu dnia.