KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Sen noworodka - fakty, które warto poznać

Sen noworodka - fakty, które warto poznać

Na początku swojej przygody jako rodzic, zwykle wiemy o śnie swojego dziecka tyle, że jest to ten moment w ciągu dnia (i nocy), kiedy możemy odetchnąć. Warto jednak poznać kilka innych, równie istotnych dla nas faktów związanych ze snem noworodka.

sen noworodka

  1. Cykle snu noworodka są w porównaniu do cykli dorosłego, krótkie. Trwają około 45-60 minut. Jeśli więc obudzi się wcześniej, warto je nakarmić, aby wróciło spokojnie do spania.
  2. Noworodki 50% snu spędzają w fazie REM (faza szybkich ruchów gałek ocznych). Oznacza to, że sen maluszka jest lekki i często wypełniony snami. Warto więc zachowywać się cicho, przynajmniej w pierwszych 20-30 minutach snu.
  3. Dziecku zajmuje około 20 minut by zapaść w głęboki sen. Jeśli więc obudzi się po 5-10 minutach, to dlatego, że nie osiągnęło jeszcze tej fazy snu. Nie należy mylić tego z wyspaniem lub brakiem zmęczenia. Warto dać maluchowi chwilę na wrócenie do spania.
  4. Idealna drzemka to taka, która trwa 1,5-2 godziny. Jeśli dziecko budzi się wcześniej, to dlatego, że nie może przejść z cyklu REM do snu głębokiego. Pomoże mu w tym lulanie, karmienie, smoczek lub puszczenie w tle białego szumu.
  5. Problemy ze spaniem zwykle zmniejszają się między 3, a 6 miesiącem życia dziecka. To wtedy nabiera ono większej łatwości w przechodzeniu między fazami snu. Drzemki stają się dłuższe i spokojniejsze.
  6. Ilość drzemek w ciągu dnia zmniejsza się z wiekiem dziecka. Od około 3 do 5 miesiąca, są to 4-3 drzemki. Od 6 do 9 miesiąca ich ilość spada do dwóch. 14- 18 miesięczne dziecko śpi już zwykle raz w ciągu dnia.

Zobacz także

Naturalne metody uśmierzania bólów porodowych

Sukienki do karmienia, czyli wygodna i elegancka odzież...

Dlaczego poród naturalny jest lepszy?

Bluzy do karmienia

Ubrania idealne na różne stadia porodu.

Proste sposoby na walkę z kolką u niemowląt

Jak kupować odzież dziecięcą w sklepie internetowym?

Sukienka do karmienia na chrzest. Nie musisz rezygnować z...

Nawał pokarmu – kiedy się pojawia? Jak sobie z nim poradzić?

Odzież dla karmiących

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu