Coraz więcej mówi się o tym, jak ważny jest wkład rodzica w rozwój dziecka. Często to właśnie mamy zostają w domu, aby zająć się wychowaniem malucha, zanim pójdzie do przedszkola. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem, jeśli nie posiada się przygotowania pedagogicznego? Spokojnie, to nie takie trudne. Wystarczy, podobnie jak dobry nauczyciel, obserwować dziecko i poznać jego osobowość.
Żeby dobrze podejść do tematu, warto podczas przebywania z dzieckiem, odpowiedzieć na kilka pytań:
- Co maluchowi wychodzi dobrze?
- Z czym ma największe problemy?
- Jaki typ zachowania jest u niego najczęstszy?
- Co najbardziej lubi robić w ciągu dnia?
- Jakie czynności wykonuje najlepiej samodzielnie?
Na podstawie odpowiedzi na te pytania, można stworzyć świetny plan dnia ;)
Dla przykładu - jeśli nasze dziecko uwielbia jakąś postać z książki lub z telewizji, warto oprzeć na niej pomysły aktywności. Maluch chętnie zabierze się do kolorowania, jeśli dostanie kartkę z ulubionym bohaterem, chętnie też policzy ulubione postacie z bajki, ułoży je pod względem wzrostu, czy pogrupuje. Dla utrwalenia umiejętności u dziecka ważne jest powtarzanie tych czynności, a dla szybkiego rozwoju, ekspozycja na różne aktywności.
Na różnych stronach internetowych i w książkach, dotyczących rozwoju dziecka w pierwszych latach, można znaleźć listę podstawowych umiejętności dziecka w różnym wieku. Nie mając doświadczenia, można się na niej oprzeć i wspomagać rozwój dziecka w dziedzinach, które idą mu nieco trudniej. Każdy maluch jest jednak inny, nie warto więc sztywno trzymać się ram, a jedynie obserwować i czuwać nad postępami.