KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Jak sprawić by dziecko mnie słuchało, bez podnoszenia głosu?

Jak sprawić by dziecko mnie słuchało, bez podnoszenia głosu?

Kiedy spodziewamy się dziecka, zwykle robimy wielkie plany. Patrząc na innych rodziców i ich błędy, obiecujemy sobie, że sami nie będziemy ich popełniać. Często dotyczy to podnoszenia głosu na dziecko, niezależnie od okoliczności. Kiedy już zostajemy rodzicem, wcześniej czy późnej, na własnej skórze dowiadujemy się, że łatwo powiedzieć, ale dotrzymanie obietnicy graniczy z cudem.

jak mówić do dziecka żeby nas słuchało


Już po pierwszym razie, kiedy nie wytrzymamy i krzykniemy na dziecko, poznajemy kilka prostych prawd. Po pierwsze, kiedy my krzyczymy głośniej, dziecko słucha mniej. Po drugie, kiedy rodzic jest głośny, dziecko często jest głośniejsze. Po trzecie, dziecko zapomina szybko, rodzic ma wyrzuty sumienia jeszcze długi czas.


Jak więc mówić do dzieci, żeby nas słuchały?

Kluczem jest psychologia, spokojne podejście i kilka zmian w tym, jak formułujemy zdania kierowane do dziecka. Kiedy chcemy, żeby przestało biegać, zamiast „nie biegaj” warto powiedzieć „idziemy powoli, Kochanie”. Kiedy dziecko zaczyna krzyczeć, nie mówmy „nie krzycz”, a „mów cicho”. Chodzi o używanie pozytywnych słów, zamiast tych negatywnych.


Inną techniką jest pochwała przed czynem. Brzmi to dość zabawnie, ale sprawdza się w praktyce. Kiedy dziecko ze spokojnej zabawy, zaczyna się rozkręcać, zatrzymamy to, mówiąc - „Tak się cieszę, że potrafisz się grzecznie bawić”. Dzieci uwielbiają pochwały, więc postarają się, by dostać kolejną. Brzmi to lepiej niż „uspokój się i przestań krzyczeć”, kiedy będzie już za późno, prawda?


Ostatnią radą jest zamienienie prośby na opcje. Zamiast pytać dziecko „czy zjesz szpinak na obiad?”, lepiej zapytać „wolisz szpinak czy brokuły na obiad?”. Podobnie, jeśli chodzi o sprzątanie. Zamiast prosić „czy możesz posprzątać swoje zabawki?” lepiej powiedzieć „posprzątaj swoje zabawki, proszę”. Czasami lepiej nie dawać dziecku wyboru, który jest prostą drogą do sprzeciwu i zdusić bunt w zarodku ;)

Zobacz także

Bluzki do karmienia – bawełniane i eleganckie. Pokochaj...

Dlaczego poród naturalny jest lepszy?

T-shirty do karmienia

Biustonosz do karmienia bez fiszbin

Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Bluzka dla karmiących

Koszulki do karmienia piersią

Prezent na święta dla mamy karmiącej - poznaj ubrania do...

Porady dla młodych rodziców - jak uniknąć przemęczenia po...

Ubrania dla karmiących

Sprawdź ofertę odzieży dziecięcej

Przejdź do sklepu