KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Jak przestawić dziecko z karmienia piersią na butelkę?

Jak przestawić dziecko z karmienia piersią na butelkę?

Zastanawiasz się, jak przestawić dziecko z karmienia piersią na butelkę? Musisz zatem już teraz wiedzieć, że nie stanie się to z dnia na dzień. Na pewnym etapie waszego życia zmiana ta będzie jednak konieczna. Nie zawsze przychodzi ona łatwo, ale jest kilka sposobów, aby była łagodna i bezstresowa. Znajdziesz je poniżej.

Spis treści
Jak przygotować się do zmiany?
Odzwyczajanie dziecka
Metoda małych kroków
Jakie mleko wybrać?

Przestawianie dziecka z karmienia piersią na butelkę to trudna decyzja, ale...

Jak już powiedzieliśmy przestawienie dziecka z karmienia piersią na butelkę nie należy do łatwych decyzji. Ten naturalny proces korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie dziecka. To także szereg korzyści dla mamy – zarówno natury zdrowotnej (jak spokojny sen), jak i ekonomicznej (brak konieczności kupowania mleka). Mimo to ta decyzja prędzej czy później czeka każdą mamę. W końcu nadchodzi ten moment, kiedy zmiana będzie potrzebna. Niektóre panie zmuszone są ze względów zdrowotnych przyspieszyć ten krok. Wprowadzenie mleka modyfikowanego to nowość zarówno dla malucha, jak i mamy. Obydwie strony będą musiały przystosować się do nowych warunków. Jak to zrobić?

Od czego zacząć?

Decyzję o przejściu na butelkę dobrze jest zacząć od wyznaczenia ram czasowych, aby nie odkładać tego ciągle na później. Specjaliści zgodnie podkreślają, że jeśli nie występują czynniki, które uniemożliwiają podawanie pokarmu z piersi, mama powinna dokonywać tego procesu przynajmniej przez sześć pierwszych miesięcy. Jest to absolutne minimum, którego należy się trzymać w przypadku braku występujących przeciwwskazań. Nie znaczy to jednak, że należy spieszyć się ze zmianą po upłynięciu tego terminu. W niektórych przypadkach można nawet wydłużyć ten czas. Ważne jednak, żeby pamiętać o rozpoczęciu wprowadzania nowych rodzajów posiłków o stałym charakterze. Dieta powinna być rozszerzana z chwilą osiągnięcia przez malucha szóstego miesiąca życia.

Przygotuj się do zmian

Moment odstawienia karmienia piersią jest trudny nie tylko dla malucha, ale także dla mamy. Nowa sytuacja zmieni pewne przyzwyczajenia. Z tego powodu należy się dobrze przygotować do nowej roli. Najważniejsze jest zastosowanie zasady małych kroków. Pamiętaj, że twój organizm musi zmienić nawyki. Absolutnie zatem nie wprowadzaj zmiany nagle. Daj sobie i dziecku czas około dwóch tygodni. Zmniejszaj ilość dawek i staraj się stopniowo odzwyczajać od karmienia zarówno siebie, jak i dziecko. Dla ciebie będzie się to wiązało przede wszystkim z wyciszeniem zdolności laktacyjnych. Tego również nie osiągniesz z dnia na dzień. W początkowym okresie warto z tego powodu nosić wkładki laktacyjne. Wyciszaniu zdolności produkcji mleka sprzyjają także schładzające okłady. Dobrze sprawdzają się domowe metody. Liście kapusty chłodzone w lodówce naprawdę działają cuda.

Jak odzwyczaić dziecko?

Zdecydowanie trudniejszym procesem jest przyzwyczajenie dziecka do nowej sytuacji. Dla malucha karmienie piersią to nie tylko łatwe przyswajanie substancji odżywczych, ale także bliski kontakt z mamą, który zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Musisz zatem liczyć się z możliwym sprzeciwem ze strony malucha. To właśnie dlatego tak ważna jest zasada małych kroków, o której już wspomnieliśmy. Stopniowe odchodzenie od naturalnego żywienia będzie powolnym oswajaniem z nową sytuacją i delikatnym odzwyczajaniem od tego, co do tej pory było normą. Musisz uzbroić się w cierpliwość i przygotować na trudny okres. Jak to zrobić, aby proces ten nie był dla malucha zbyt trudny? Przede wszystkim wyeliminuj możliwość występowania dodatkowych czynników stresujących. Absolutnie nie przeprowadzaj zmiany dotychczasowego sposobu żywienia w chwili choroby malucha, a tym bardziej, kiedy zaczyna ząbkować. Gorączka czy ból to wystarczające obciążenie dla dziecka, nie należy zatem dokładać mu stresogennych czynników. Przechodzenie na butelkę musi odbyć się, kiedy maluch jest w dobrej formie. Najlepiej stosować metodę drobnych kroków.

Śmiejące się dziecko siedzące na ławce

Jak przebiegają poszczególne etapy przestawiania dziecka z karmienia piersią na butelkę z mlekiem modyfikowanym?

Konsekwencja i cierpliwość to podstawowe cechy, które muszą towarzyszyć przestawianiu dziecka z karmienia piersią na butelkę z mlekiem modyfikowanym. Nie będzie to łatwy proces, przygotuj się na płacz i niechęć do ssania butelki. Musisz być świadoma tego, że taka zmiana wymaga czasu i efekty nie będą widoczne od razu. W skrajnych przypadkach całkowite odejście od piersi może trwać nawet około trzy miesiące. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, zmiana będzie postępowała stopniowo.

Warto zacząć od czterodniowego (do tygodnia) pierwszego etapu. Będzie on polegał na wprowadzeniu butelki z mlekiem odciągniętym z piersi. Nie może to jednak być każdorazowy posiłek. Zastosuj tę technikę jedynie podczas popołudniowego karmienia. W trakcie następnych czterech-pięciu dni wprowadź próbę zastosowania mleka modyfikowanego. Powinno to nastąpić podczas porannego i popołudniowego posiłku. Kolejny etap to kilka dni, w których mleko modyfikowane powinnaś wprowadzić podczas porannego i wieczornego posiłku. Następnym etapem jest zastąpienie wszystkich karmień mlekiem modyfikowanym. Oczywiście etapy nie muszą przejść płynnie. Przygotuj się na to, że będziesz musiała przerywać cykle i chwilowo powracać do poprzednich przyzwyczajeń. Pamiętaj jednak, że konsekwencja jest najważniejsza. Nie możesz porzucać wszystkich prób.

Jakie mleko wybrać?

Najlepszym wyborem po odstawieniu malucha od piersi jest mleko modyfikowane. Lekarze polecają włączyć je w skład diety dziecka do trzeciego roku życia. Choć oczywiście nie jest to regułą. Wiele mam podaje niewielkie ilości mleka krowiego już chwilę po ukończeniu przez malca pierwszego roku życia. Większe ilości mleka można podawać po drugim roku życia. Lekarze jednak zgodnie podkreślają, że najlepszą formą mleka po mleku mamy, jest jego wersja modyfikowana. To właśnie ona powinna stanowić podstawę nowej diety. Wprowadzanie większych ilości mleka krowiego, nawet po drugim roku życia, nie może stać się dominujące. Dlaczego mleko krowie nie powinno stanowić głównego pokarmu mlecznego? Lekarze wskazują na możliwe efekty uboczne. Najlepiej zatem kierować się metodą złotego środka. Najlepszym rozwiązaniem po zaprzestaniu odstawieniu dziecka od piersi jest zatem wprowadzenie mleka modyfikowanego i stopniowe dodawanie niewielkich ilości mleka krowiego (po osiągnięciu przez malucha drugiego roku życia).

Mamatu - Wygodna i stylowa odzież do karmienia dla mam

Mamatu to marka założona w 2012 roku, która od początku cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Naszym flagowym produktem, który odniósł spektakularny sukces, jest sportowa bluza do karmienia. Naszą misją jest ułatwienie kobietom czasu karmienia piersią, dlatego projektujemy funkcjonalne i stylowe ubrania.

Nasza oferta obejmuje różnorodne zestawienia kolorystyczne bluz z kapturem, które są nie tylko wygodne, ale również modne. Kolorowe zamki funkcyjne, kieszenie typu "kangurek" i obszerny kaptur to charakterystyczne elementy naszych produktów. Stawiamy na najwyższą jakość materiałów, dlatego nasze ubrania szyte są z dbałością o detale.

W naszej kolekcji znajdziesz wiele modeli, takich jak bluzy, bluzki, sukienki, koszulki i koszule nocne do karmienia. Naszym celem jest zaproponowanie stylizacji, które nie tylko ułatwią karmienie piersią, ale również sprawią, że kobiety poczują się pewnie i modnie. Nasze dyskretne rozwiązania, jak suwaki przy dekolcie czy dwuwarstwowy przód bluzki, dają swobodę i komfort podczas karmienia.

Jesteśmy dumni z naszej roli prekursora w łatwym i dyskretnym karmieniu piersią. Nasze innowacyjne podejście do projektowania odzieży sprawia, że suwaki stają się nie tylko funkcjonalnym elementem, ale też ozdobą, wyróżniając nasze ubrania. Nasza kolekcja obejmuje różnorodne style, od sportowego po miejski, z luźnymi krojami i elastycznymi dzianinami, które zapewniają wygodę.

Nasza odzież do karmienia to nie tylko wygoda dla mam, ale również dla maluszków. Nasze rozwiązania pozwalają na swobodne i dyskretne karmienie w każdych okolicznościach. Dzięki suwakom przy dekolcie, wszytym w przód bluzki czy dwuwarstwowemu przodowi, masz pełną swobodę karmienia bez obaw.

Produkujemy naszą odzież z polskich tkanin, głównie z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem elastycznych włókien, które gwarantują idealne dopasowanie do sylwetki. Nasze ubrania są starannie odszyte, a jakość nadruków zachwyca. Stawiamy na proste, ponadczasowe kroje i stonowaną kolorystykę, ale również oferujemy unikalne wzory i żywsze kolory dla miłośniczek bardziej wyrazistych stylizacji.

Mamatu to marka, która łączy w sobie wygodę, styl i jakość. Naszym celem jest zapewnienie mamom komfortu i modnego wyglądu, niezależnie od okoliczności. Dbamy o to, abyś zawsze czuła się modnie i pewnie, bez kompromisów w funkcjonalności i dyskrecji podczas karmienia piersią. Nasze ubrania pozostają w zgodzie z trendami mody, a jednocześnie spełniają wszystkie potrzeby współczesnych mam.

Zobacz także

Po czym poznać, że zaczął się poród?

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Idealny biustonosz do karmienia? Poznaj ofertę sklepu...

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Dlaczego poród naturalny jest lepszy?

Nie rezygnuj z kobiecej elegancji w czasie karmienia...

Nawał pokarmu – kiedy się pojawia? Jak sobie z nim poradzić?

Bazowa garderoba dziecka na jesień

Odzież dla karmiących

Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu