KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Jak przestawić dziecko z karmienia piersią na butelkę?

Jak przestawić dziecko z karmienia piersią na butelkę?

Zastanawiasz się, jak przestawić dziecko z karmienia piersią na butelkę? Musisz zatem już teraz wiedzieć, że nie stanie się to z dnia na dzień. Na pewnym etapie waszego życia zmiana ta będzie jednak konieczna. Nie zawsze przychodzi ona łatwo, ale jest kilka sposobów, aby była łagodna i bezstresowa. Znajdziesz je poniżej.

Spis treści
Jak przygotować się do zmiany?
Odzwyczajanie dziecka
Metoda małych kroków
Jakie mleko wybrać?

Przestawianie dziecka z karmienia piersią na butelkę to trudna decyzja, ale...

Jak już powiedzieliśmy przestawienie dziecka z karmienia piersią na butelkę nie należy do łatwych decyzji. Ten naturalny proces korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie dziecka. To także szereg korzyści dla mamy – zarówno natury zdrowotnej (jak spokojny sen), jak i ekonomicznej (brak konieczności kupowania mleka). Mimo to ta decyzja prędzej czy później czeka każdą mamę. W końcu nadchodzi ten moment, kiedy zmiana będzie potrzebna. Niektóre panie zmuszone są ze względów zdrowotnych przyspieszyć ten krok. Wprowadzenie mleka modyfikowanego to nowość zarówno dla malucha, jak i mamy. Obydwie strony będą musiały przystosować się do nowych warunków. Jak to zrobić?

Od czego zacząć?

Decyzję o przejściu na butelkę dobrze jest zacząć od wyznaczenia ram czasowych, aby nie odkładać tego ciągle na później. Specjaliści zgodnie podkreślają, że jeśli nie występują czynniki, które uniemożliwiają podawanie pokarmu z piersi, mama powinna dokonywać tego procesu przynajmniej przez sześć pierwszych miesięcy. Jest to absolutne minimum, którego należy się trzymać w przypadku braku występujących przeciwwskazań. Nie znaczy to jednak, że należy spieszyć się ze zmianą po upłynięciu tego terminu. W niektórych przypadkach można nawet wydłużyć ten czas. Ważne jednak, żeby pamiętać o rozpoczęciu wprowadzania nowych rodzajów posiłków o stałym charakterze. Dieta powinna być rozszerzana z chwilą osiągnięcia przez malucha szóstego miesiąca życia.

Przygotuj się do zmian

Moment odstawienia karmienia piersią jest trudny nie tylko dla malucha, ale także dla mamy. Nowa sytuacja zmieni pewne przyzwyczajenia. Z tego powodu należy się dobrze przygotować do nowej roli. Najważniejsze jest zastosowanie zasady małych kroków. Pamiętaj, że twój organizm musi zmienić nawyki. Absolutnie zatem nie wprowadzaj zmiany nagle. Daj sobie i dziecku czas około dwóch tygodni. Zmniejszaj ilość dawek i staraj się stopniowo odzwyczajać od karmienia zarówno siebie, jak i dziecko. Dla ciebie będzie się to wiązało przede wszystkim z wyciszeniem zdolności laktacyjnych. Tego również nie osiągniesz z dnia na dzień. W początkowym okresie warto z tego powodu nosić wkładki laktacyjne. Wyciszaniu zdolności produkcji mleka sprzyjają także schładzające okłady. Dobrze sprawdzają się domowe metody. Liście kapusty chłodzone w lodówce naprawdę działają cuda.

Jak odzwyczaić dziecko?

Zdecydowanie trudniejszym procesem jest przyzwyczajenie dziecka do nowej sytuacji. Dla malucha karmienie piersią to nie tylko łatwe przyswajanie substancji odżywczych, ale także bliski kontakt z mamą, który zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Musisz zatem liczyć się z możliwym sprzeciwem ze strony malucha. To właśnie dlatego tak ważna jest zasada małych kroków, o której już wspomnieliśmy. Stopniowe odchodzenie od naturalnego żywienia będzie powolnym oswajaniem z nową sytuacją i delikatnym odzwyczajaniem od tego, co do tej pory było normą. Musisz uzbroić się w cierpliwość i przygotować na trudny okres. Jak to zrobić, aby proces ten nie był dla malucha zbyt trudny? Przede wszystkim wyeliminuj możliwość występowania dodatkowych czynników stresujących. Absolutnie nie przeprowadzaj zmiany dotychczasowego sposobu żywienia w chwili choroby malucha, a tym bardziej, kiedy zaczyna ząbkować. Gorączka czy ból to wystarczające obciążenie dla dziecka, nie należy zatem dokładać mu stresogennych czynników. Przechodzenie na butelkę musi odbyć się, kiedy maluch jest w dobrej formie. Najlepiej stosować metodę drobnych kroków.

Śmiejące się dziecko siedzące na ławce

Jak przebiegają poszczególne etapy przestawiania dziecka z karmienia piersią na butelkę z mlekiem modyfikowanym?

Konsekwencja i cierpliwość to podstawowe cechy, które muszą towarzyszyć przestawianiu dziecka z karmienia piersią na butelkę z mlekiem modyfikowanym. Nie będzie to łatwy proces, przygotuj się na płacz i niechęć do ssania butelki. Musisz być świadoma tego, że taka zmiana wymaga czasu i efekty nie będą widoczne od razu. W skrajnych przypadkach całkowite odejście od piersi może trwać nawet około trzy miesiące. Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, zmiana będzie postępowała stopniowo.

Warto zacząć od czterodniowego (do tygodnia) pierwszego etapu. Będzie on polegał na wprowadzeniu butelki z mlekiem odciągniętym z piersi. Nie może to jednak być każdorazowy posiłek. Zastosuj tę technikę jedynie podczas popołudniowego karmienia. W trakcie następnych czterech-pięciu dni wprowadź próbę zastosowania mleka modyfikowanego. Powinno to nastąpić podczas porannego i popołudniowego posiłku. Kolejny etap to kilka dni, w których mleko modyfikowane powinnaś wprowadzić podczas porannego i wieczornego posiłku. Następnym etapem jest zastąpienie wszystkich karmień mlekiem modyfikowanym. Oczywiście etapy nie muszą przejść płynnie. Przygotuj się na to, że będziesz musiała przerywać cykle i chwilowo powracać do poprzednich przyzwyczajeń. Pamiętaj jednak, że konsekwencja jest najważniejsza. Nie możesz porzucać wszystkich prób.

Jakie mleko wybrać?

Najlepszym wyborem po odstawieniu malucha od piersi jest mleko modyfikowane. Lekarze polecają włączyć je w skład diety dziecka do trzeciego roku życia. Choć oczywiście nie jest to regułą. Wiele mam podaje niewielkie ilości mleka krowiego już chwilę po ukończeniu przez malca pierwszego roku życia. Większe ilości mleka można podawać po drugim roku życia. Lekarze jednak zgodnie podkreślają, że najlepszą formą mleka po mleku mamy, jest jego wersja modyfikowana. To właśnie ona powinna stanowić podstawę nowej diety. Wprowadzanie większych ilości mleka krowiego, nawet po drugim roku życia, nie może stać się dominujące. Dlaczego mleko krowie nie powinno stanowić głównego pokarmu mlecznego? Lekarze wskazują na możliwe efekty uboczne. Najlepiej zatem kierować się metodą złotego środka. Najlepszym rozwiązaniem po zaprzestaniu odstawieniu dziecka od piersi jest zatem wprowadzenie mleka modyfikowanego i stopniowe dodawanie niewielkich ilości mleka krowiego (po osiągnięciu przez malucha drugiego roku życia).

Zobacz także

Odciąganie pokarmu laktatorem i ręczne - jak robić to...

Ubrania idealne na różne stadia porodu.

Bluzka do karmienia piersią

Ubrania dla karmiących

Najczęstsze powody nocnych pobudek u niemowlaka.

Bluzki do karmienia – bawełniane i eleganckie. Pokochaj...

Jestem w ciąży - i co dalej?

Jak wywołać poród domowymi sposobami?

Po czym poznać, że zaczął się poród?

Odzież do karmienia

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu