Kiedy zostajemy rodzicami, nasze życie zmienia się diametralnie. I choć wielu przyszłych rodziców mówi, że u nich tak nie będzie, po porodzie budzą się w zupełnie nowym świecie. Wiadomo, że nowości często nas przerażają, co jest zupełnie naturalne. Dlatego poniżej dajemy kilka rad, które ułatwią te pierwsze miesiące na nowej drodze życia.
Każdy noworodek ma krótkie okresy czuwania, między jedną drzemką a kolejną. Zwykle trwają one od 30 do 60 minut. Ważne jest, by wszelkie czynności jak przewijanie i karmienie, załatwić w jak najkrótszym czasie. Maluszek, który nie może zasnąć, bo jest przewijany, myty, smarowany kremem czy ubierany, staje się bardzo zmęczony. W pewnym momencie jego zmęczenie utrudnia mu wręcz zasypianie. Zaczyna płakać i wreszcie, po dłuższym czasie, zasypia. Jednak zwykle kolejny raz budzi się w dużo gorszym nastroju, często płacząc z niewyspania. Dziecko musi więc mieć czas po aktywności, na stopniowe wyciszenie się przed spokojnym zaśnięciem.
Kiedy dziecko jest w łonie matki, do jego uszu dopływają stłumione dźwięki. Jednym z tych, które słyszy cały czas, jest miarowe bicie serca mamy i odgłosy jej organizmu. Nic dziwnego, że najlepiej zasypia się noworodkowi, kiedy słyszy stały, powtarzający się, łagodny dźwięk. Dlatego, kiedy chcemy pomóc dziecku zasnąć, warto włączyć mu biały szum. To może być dźwięk cichego odkurzacza lub jedno z wielu nagrań, jakie możemy znaleźć w sieci.
Owijanie, czy też otulanie niemowlęcia, kiedyś bardzo popularne, dziś powraca do łask. Szczelnie owinięte, dziecko czuje się bezpieczne jak w łonie matki, jest mu ciepło i dobrze. Na rynku można znaleźć sporą ilość stworzonych do tego kocyków i chust. Warto zapoznać się z technikami owijania niemowląt, dzięki czemu nasza pociecha pośpi dłużej.
Pierwsze tygodnie życia dziecka nie są łatwe dla rodziców.
Dlatego należy korzystać z każdego, możliwego sposobu, dzięki któremu zyskamy kilka chwil odpoczynku. I tak jak w ciągu dnia, częste noszenie i kołysanie dziecka nie jest wskazane, by go do tego nie przyzwyczajać, tak przed snem można zrobić wyjątek. Da Wam to o kilka chwil dłuższy odpoczynek, a każdy rodzic wie, że każda minuta odpoczynku jest na wagę złota.