KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Kategorie wpisów

Ile je noworodek?

Ile je noworodek?

Chyba każda kobieta, która zostaje mamą po raz pierwszy, ma ten sam dylemat. Czy ilość mleka, jaką produkują moje piersi, jest wystarczająca dla mojego dziecka? Czy dostarczam mu odpowiednią ilość wysokiej jakości pokarmu? Czy powinnam zapytać o to lekarza?

ile je noworodek


Kwestia konsultacji ze specjalistą jest indywidualna. Jeśli więc czujemy, że uspokoi nas to, nie ma na co czekać. Jednak wystarczy obserwować swojego maluszka, by samodzielnie odpowiedzieć sobie na te pytania. Na co powinnyśmy zwracać uwagę?


Dziecko powinno jeść około 8 do 12 razy w ciągu 24 godzin przez pierwsze dni i tygodnie życia. Regularne, częste karmienie nie tylko dostarcza odpowiednią ilość pokarmu, ale też sprawia, że jego produkcja się normuje i dostosowuje do potrzeb dziecka karmionego na żądanie.

Dziecko samo powinno zadecydować o końcu posiłku.

Nie odciągajmy więc go od piersi, jeśli wciąż jeszcze ssie, nawet jeśli wydaje nam się, że dziecko już wcale nie je. Kiedy skończy, samo wypuści pierś z ust, lub zaśnie.
Przez kilka pierwszych dni życia noworodek traci na wadze. Jednak w ciągu 10-14 dni po narodzinach powinien odzyskać wszelkie stracone gramy. Odpowiednio przybierający na wadze maluch, według polskich norm, powinien przybrać ok. 600 gramów miesięcznie w ciągu pierwszego kwartału. Jeśli podczas wizyt lekarskich waga dziecka nie budzi zastrzeżeń, nie powinnyśmy się martwić.


Aby ocenić czy dziecko je prawidłowo, wato przyjrzeć się zawartości pieluch. Noworodek moczy co najmniej 6 pieluch, do tego robi około 3 kup, mniej więcej po tygodniu od narodzin do skończenia 6 miesięcy. Jeśli ten wzorzec widzimy u swojego maluszka, to wszystko jest w porządku.


W małym człowieczku wszystko jest małe, również jego żołądek. Ilość produkowanego mleka dopasowana jest właśnie do jego rozmiarów. Początkowo, pierwszego dnia, żołądek malucha jest wielkości czereśni, około trzeciego dnia ma rozmiar orzecha włoskiego, po tygodniu moreli a po miesiącu kurzego jajka. Jeśli dziecko ma dobry humor, jest aktywne, a jego ogólne zdrowie nie powoduje zastrzeżeń, nie ma obaw, że je zbyt mało.

Kategoire: Blog dla mam