KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Nocny lęk separacyjny u dzieci - jak sobie z poradzić?

Nocny lęk separacyjny u dzieci - jak sobie z poradzić?

Kiedy spokojny sen naszego dziecka, zaczynają regularnie przerywać nocne koszmary, zaczynamy poważnie się martwić o jego zdrowie. Wielu rodziców szuka przyczyn w problemach neurologicznych, w codziennym życiu, wychodzących ząbkach czy obecności pasożytów. I każde z tych podejrzeń może być przyczyną. Jednak często jest tak, że jest to zwykły, nocny lęk separacyjny, który występuje często u dzieci, które skończą szósty miesiąc życia.

Nocny lęk separacyjny u dzieci - jak sobie z poradzić?


Lęk separacyjny to strach przed rozłąką z rodzicem, najczęściej mamą, z którą maluch spędza najwięcej czasu podczas dnia. Często pomaga przytulenie i ponowne ukołysanie do snu płaczącego dziecka. Istnieje wiele sposobów, jakie przekazują sobie mamy, a jakie same często usłyszały od swoich rodziców. Jednak tego właściwego należy szukać metodą prób i błędów. Na każde dziecko działa w końcu coś innego.


Bardzo często powtarzanym, również przez lekarzy i pedagogów, sposobem na nocne pobudki, jest właściwe zasypianie. Odpowiednio wcześnie wprowadzane przed snem wyciszanie, codziennie powtarzane rytuały związane z myciem, jedzeniem i kładzeniem spać, to ważne dla jakości snu elementy. Ważne, by już na kilka godzin przed snem, wokół dziecka, była spokojna atmosfera. Maluchy łatwo wyczuwają napięcie i stres rodziców, więc i oni powinni być spokojni w jego pobliżu.

Warunki w jakich sypia dziecko też są bardzo ważne...

Czasami bywa tak, że dziecko przespałoby noc, ale budzi się i widząc pusty pokój zaczyna wołać rodziców. Zadbajmy więc o to by:

  • w pomieszczeniu było świeże powietrze
  • nie było też zbyt zimno, ani za gorąco
  • warto też zadbać o to, by maluch nie obudził się przez przesiąkniętą pieluszkę lub mokre prześcieradło - jeśli trzeba, wysadźmy go na nocnik lub zmieńmy pieluchę, przez sen.


Kiedy jednak pociecha obudzi się mimo wszystko z płaczem, należy dać mu to, czego w tym momencie potrzebuje, czyli bliskość i zrozumienie. Nie gniewajmy się, że budzi nas w środku nocy piątą noc z rzędu. Nie bagatelizujmy jego strachu. Zapewnijmy, że jesteśmy tuż obok i nie ma się czego bać. Dobrze też przypomnieć jakąś sytuację, w której dziecko się bało, ale poradziło sobie świetnie z lękiem. Wtedy się udało, więc i tym razem mu się uda :)

Zobacz także

Sukienka do karmienia na chrzest. Nie musisz rezygnować z...

Czy krzyczą tylko źli rodzice?

Nauka pisania - jak pomóc dziecku?

Po czym poznać, że niemowlę jest głodne?

Jak stworzyć mleczne zapasy dla dziecka?

Szukasz prezentu na święta dla dzieci? Poznaj zalety...

Jak schudnąć, karmiąc piersią? Dowiedz się jak ćwiczyć i...

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Stanik do karmienia – jaki powinien być?

Dlaczego poród naturalny jest lepszy?