KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Jak dobrać stanik do karmienia?

Jak dobrać stanik do karmienia?

Jak dobrać stanik do karmienia? Pytanie to może przysporzyć wielu dylematów i wątpliwości. Jest to bowiem bardzo istotna część garderoby przyszłej mamy, która już w czasie ciąży pozwala zadać o wrażliwą skórę biustu, co po porodzie umożliwi komfortowe i łatwe przystawianie malucha do piersi. Aby dokonać właściwego wyboru biustonosza należy podjąć decyzję o konkretnym modelu mając na względzie stawiane mu oczekiwania oraz potrzeby zarówno mamy, jak i dziecka. Należy pamiętać, że odpowiednia bielizna to obowiązkowy element wyprawki zabieranej do szpitala, dlatego jej zakup powinien być zaplanowany już pod koniec ciąży.

Spis treści: 
Kiedy i gdzie kupić odpowiednią bieliznę?
Cechy idealnego biustonosza
Rodzaje biustonoszy dla młodych mam
Modele z miękką miseczką
Modele z zakładką
Właściwy model – jaki powinien być?
Metody dobierania rozmiaru
Mierzenie obwodu pod biustem
Dobieranie rozmiaru miseczki

Kiedy i gdzie kupić i dobrać pierwszy stanik do karmienia?

Wybór optymalnego momentu na zakup stanika do karmienia jest trudny. Jak wiele przyszłych mam z pewnością zastanawiasz się, w którym miesiącu ciąży biust osiąga swój "docelowy" rozmiar i czy piersi nie powiększą się po porodzie. Faktem jest, że hormony oddziałujące na organizm kobiety w czasie ciąży wpływają zarówno na obwód pod biustem, jak i rozmiar miseczki. Pod koniec ciąży, pomiędzy 8. a 9. miesiącem, obwód pod piersiami stabilizuje się, ale sam biust może jeszcze nieco urosnąć pod wpływem laktacji. Poza uwarunkowaniami fizjologicznymi ważne są jednak jeszcze kwestie indywidualne. Każda kobieta w różnych okresach ciąży może czuć się odmiennie, a jej biust może zmieniać swój rozmiar bardziej lub mniej. Nie warto z pewnością kupować biustonoszy w ciąży na zapas. Wręcz przeciwnie - powinnaś obserwować, jak zmienia się Twoje ciało, i na bieżąco na te zmiany reagować.

Cechy idealnych modeli dla karmiących

Staniki dedykowane dla karmiących mam to specyficzny rodzaj bielizny. Z jednej strony każda kobieta potrzebuje modelu, który podniesie i zadba o ładny kształt jej biustu. Z drugiej jednak będąc mamą oczekujesz od niego także funkcjonalności i wygody podczas opieki na dzieckiem. Te obie funkcje powinien więc łączyć model idealny.

Rodzaje staników do karmienia w ofercie Mamatu

asortymencie naszego sklepu znajdziesz różne rodzaje staników do karmienia. Ich wybór zależy głównie od Twoich oczekiwań i indywidualnych preferencji. Pośród najchętniej wybieranych modeli znajdują się przede wszystkim modele z fiszbinami – zarówno nieusztywniane, jak i półusztywniane – oraz miękkie modele, w których ułatwieniem pozwalającym na łatwiejsze przystawienie malucha do piersi jest specjalnie skonstruowana zakładka. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Biustonosze z miękką miseczką

Pierwszym rodzajem są staniki z nieusztywnianą lub półusztywnianą miseczką. Charakteryzują się one wysokim komfortem noszenia, połączonym z możliwością swobodnego przystawiania malucha do piersi. Ich lekka i niekrępującą ruchów konstrukcja jest idealnym rozwiązaniem dla kobiet ceniących sobie modę i elegancję oraz wsparcie naturalnego karmienia. Tego rodzaju modele są zazwyczaj wyposażone w fiszbiny, podtrzymujące i stabilizujące biust oraz wykonane są z elastycznych materiałów. Jest to dobry wybór do noszenia na co dzień, jak i na bardziej uroczyste okazje. Są one dostępne w wersjach z odpinanymi ramiączkami, miseczkami, bądź rozpinaniem z przodu, dzięki czemu nie ma konieczności zdejmowania biustonosza przed przystawieniem dziecka do piersi, a sam proces przebiega sprawnie i dyskretnie.

Modele z zakładką

Drugim rodzajem biustonoszy dla karmiących mam są bawełniane modele bez fiszbin, zbudowane w oparciu o krój na tzw. zakładkę. Jest to rozwiązanie doskonałe do karmienia na leżąco, a także podczas snu czy wykonywania codziennych obowiązków. Dzięki możliwości odchylenia części miseczki w tych modelach także nie zachodzi konieczność zdejmowania biustonosza przed przystawieniem dziecka do piersi, a w czasie snu biust nie zmienia położenia i jest stabilnie podtrzymywany wewnątrz miseczek.

Właściwy model – jaki powinien być?

Idealny model stanika - niezależnie od preferowanego przez ciebie rodzaju - powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi cechami. Aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania nie powinien on przede wszystkim uwierać ani krępować ruchów. Nie może też jednak być zbyt luźny i nie powinien drapać i podrażniać skóry. Jego szwy powinny być gładkie, a końcówki fiszbin zabezpieczone przed przedarciem materiału. Tkanina, z której będzie wykonany, powinna być oddychająca i przewiewna, a sam biustonosz lekki. Kwestia dostępu powietrza jest istotna, ponieważ piersi podczas laktacji są często podrażnione, a materiał przesiąka mlekiem. Dodatkowo beztlenowe warunki stanowią doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. Dla zachowania ładnego kształtu i jędrności piersi bardzo ważne jest także ich odpowiednie podtrzymywanie i właściwy rozmiar biustonosza. Standardem w modelach dla mam karmiących są odpinane miseczki, jednakże zapięcia mogą się od siebie różnić. Ważne jest, aby klips można było z łatwością otworzyć i zapiąć jedną ręką, ale by nie odpinał się on samoistnie.

Metody dobierania rozmiaru stanika do karmienia

Aby idealnie dopasować rozmiar stanika do karmienia powinnaś dokonać dokładnych pomiarów ciała. Jest to szczególne ważne w przypadku zakupów przez Internet i wynika z faktu, że piersi mają różny rozstaw i kształt u każdej kobiety.

Mierzenie obwodu pod biustem

Dopasowanie obwodu pod biustem polega na zmierzeniu go centymetrem krawieckim na gołe ciało. Ważne jest, aby te czynności wykonywać na wydechu i dobrze naciągnąć miarę. Po odczytaniu wyniku, od jego wartości odejmuje się 3 cm, a następnie wynik obniża się w dół, do najbliższego rozmiaru obwodu (70, 75, 80 itd.).

Dopasowanie rozmiaru miseczki

Do obliczenia rozmiaru miseczki należy wykorzystać dwa pomiary: obwodu pod biustem (którego sposób mierzenia został opisany powyżej) oraz obwodu w biuście. Obwód w biuście mierzy się przykładając miarkę do najszerszego miejsca biustu, zazwyczaj znajdującego się na wysokości brodawek. W zależności od kondycji biustu, pomiaru tego dokonuje się bez biustonosza (jędrne piersi) lub w miękkim, nieusztywnionym staniku (rozlany biust). Miarka powinna podczas tego pomiaru leżeć na równym poziomie z tyłu, z przodu i po bokach.

Rozmiar miseczki oblicza się odejmując pomiar obwodu pod biustem od obwodu w biuście. W zależności od otrzymanej różnicy miseczka ma rozmiar:

  • A - 13 cm
  • B - 15 cm
  • C - 17 cm

i tak dalej. Rozmiar miseczki zmienia się co 2 centymetry.

Dobrze dobrana miseczka, dzięki precyzyjnym pomiarom, mieści pierś w całości, nie ściska jej i nie powoduje wylewania się. Za mała miseczka będzie niewygodna podczas noszenia, a skutkiem źle dobranego, zbyt obcisłego biustonosza, mogą być zatory mleczne, zapalenie piersi czy utrata jędrności biustu. Źle podtrzymywany biust stanowi także spore obciążenie dla kręgosłupa, gdyż piersi w czasie laktacji są o wiele cięższe, niż normalnie. Z powyższych powodów zakup dobrze dopasowanego i skrojonego na miarę potrzeb, biustonosza jest kluczowy dla zachowania dobrej kondycji biustu i ciała po ciąży i okresie karmienia. Aby stanik do karmienia spełniaj należycie swoją funkcję trzeba poświęcić odpowiednią ilość czasu na jego poszukiwanie i optymalne dopasowanie, jak również wziąć pod uwagę indywidualne czynniki determinujące rozmiar biustonosza.

Zobacz także

Must have każdej przyszłej mamy

Laktacja – jak ją wspomóc, co robić w razie problemów i...

Idealny biustonosz do karmienia? Poznaj ofertę sklepu...

Jak wybrać usztywniany biustonosz do karmienia?

Po czym poznać, że zaczął się poród?

Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

Najczęstsze powody nocnych pobudek u niemowlaka.

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Sukienki dla dziewczynek w sklepie internetowym Mamatu....

Karmienie piersią na spacerze czy zakupach przestało być...

Spradź ofertę staników do karmienia

Przejdź do sklepu