KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Czy rodzeństwo musi ze sobą walczyć?

Czy rodzeństwo musi ze sobą walczyć?

Kiedy ma się siostrę lub brata, kocha się go całym sercem. Nie zmienia to jednak faktu, że są takie momenty, kiedy chciałoby się go udusić. Uczucia, jakie łączą rodzeństwa, są bardzo różne. Zwykle nie ma możliwości, by uniknąć starć, kłótni, a nawet bójek. Jeśli łagodna natura nie jest mocną stroną naszych dzieci, powinniśmy włączyć się i pomóc im wypracować pokojowe relacje.

Czy rodzeństwo musi ze sobą walczyć

Dobre układy między rodzeństwem naprawdę zmieniają codzienność. Biorąc pod uwagę, chociażby poranki, kiedy atmosfera często bywa nerwowa, dodatkowe kłótnie o łazienkę, ulubiony długopis czy ostatnią porcję płatków, tylko je utrudnią. Jak więc zachęcić swoje pociechy, by były dla siebie miłe i okazywały sobie wzajemną miłość? Często wystarczy przypomnieć im, jak ważne jest zwykłe, codzienne dzień dobry, pomoc w razie problemów i zainteresowanie wzajemnymi sprawami.

Jako rodzice, możemy ustalać w domu reguły, których należy bezwzględnie przestrzegać. Nie chodzi o to, by wprowadzać wojskowe standardy. Natomiast warto postawić granice, których przekroczyć nie można. Do bezwzględnych zakazów powinno należeć bicie się, nadawanie przezwisk i stosowanie jakichkolwiek typów przemocy. Zasady te muszą być respektowane w tym samym stopniu przez każdego mieszkańca domu, a ich złamanie powinno mieć konsekwencje.

Dobrze jest przypominać dzieciom, jak bardzo ważne są dla siebie nawzajem.

Często, szczególnie dla tych starszych, wyrażanie uczuć jest trudne. Mówmy im więc o tym, że siostra pytała jak poszedł mecz, albo bratu bardzo spodobał się rysunek. Zachęcamy też do wzajemnej pomocy, choćby w odrabianiu lekcji, oraz wzajemnej zabawy i spędzania razem czasu wolnego.

Walki między rodzeństwem nie trwają wiecznie. Zwykle są domeną wieku dziecięcego, kiedy każde z nich chce ustalić własne zasady i pokazać swoją przewagę. Zwykle, kiedy dzieci dorastają, stają się swoimi najlepszymi przyjaciółmi. Jeśli chcemy, by stało się to jak najwcześniej, pomagajmy im w rozwiązywaniu problemów, również będąc ich przyjacielem, a nie sekundantem rozstrzygającym spory. Stając po którejś ze stron, możemy tylko dolać oliwy do ognia.

Zobacz także

Po czym poznać, że zaczął się poród?

Proste sposoby na walkę z kolką u niemowląt

Szukasz prezentu na święta dla dzieci? Poznaj zalety...

Biustonosz do karmienia

Komplet: sukienki dla mamy i córki

Naturalne metody uśmierzania bólów porodowych

Koszulki do karmienia piersią - rozwiązanie dla...

Karmienie piersią na spacerze czy zakupach przestało być...

Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Prezent na święta dla mamy karmiącej - poznaj ubrania do...

Sprawdź ofertę odzieży dziecięcej

Przejdź do sklepu