KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Poradnik rodzica - jak panować nad gniewem?

Poradnik rodzica - jak panować nad gniewem?

Bycie dorosłym nie jest łatwe. Bycie rodzicem, to już prawdziwy test - na odpowiedzialność, wrażliwość, cierpliwość. Z tą ostatnią bywa zwykle najtrudniej. Bo jak tu sprostać codzienności, kiedy ma się na głowie pracę, dom, obowiązki i dziecko, które potrzebuje stałej uwagi. Często nerwy puszczają, rodzic przestaje nad sobą panować i wybucha. A kiedy emocje opadną, obwinia się i karci za niedostateczną cierpliwość i brak opanowania. Dlatego pamiętaj, że rodzic to też człowiek. Nie zaszkodzi też poznać kilku sposobów na walkę z nerwami...

mama spacerująca z córeczką

Na początek dobrze jest nauczyć się rozpoznawać swój gniew. Będąc rodzicem kilkulatka, wiemy już jakie jego zachowanie sprawia, że zaczynamy się gotować. Zwykle kiedy spokój powróci, zdajemy sobie sprawę, że jest to typowe zachowanie dla wieku w którym jest nasz brzdąc. Dobrze jest rozpoznać budzące się w nas nerwy, wziąć kilka głębszych wdechów i przypomnieć sobie o tym, zanim złość weźmie górę.

Kolejną dobrą radą jest ta, by posłuchać co ma do powiedzenia dziecko, zanim sami wydamy osąd. Choć czasami, wchodząc do pokoju, widzisz scenę jak z horroru, to przyczyna tego co widzisz, może być zupełnie niewinna. Czasami dziecko chce coś sprawdzić, zbadać, poznać, siejąc przy tym spustoszenie, lecz nie mając złych intencji. Daj mu wyjaśnić zanim podniesiesz głos.

Zanim wybuchniesz, najlepiej wziąć kilka wdechów.

Dobrym sposobem jest wyjście na chwilę z pomieszczenia, w którym złapała nas złość. Ważne, by nie zaczynać dyskusji, kiedy nadal czujemy gniew. Kiedy złe emocje przeminą, można na spokojnie zastanowić się nad tym, co powiedzieć dziecku. Zawsze należy jednak pamiętać, że reguły są regułami, a za ich łamanie są konsekwencje.

Choć spokój jest ważny i nie należy w gniewie wyrażać swoich uczuć, te omówione na spokojnie potrafią wiele wyjaśnić. Dlatego ważne jest, by rozmawiać o swoich uczuciach z dzieckiem. To ważne aby maluch wiedział, jak jego zachowanie wpływa na mamę i tatę. Ta wiedza może w przyszłości powstrzymać go przed rozrabianiem.

Kiedy uda się opanować tych kilka punktów, radzenie sobie ze złością będzie bardzo proste. Jeśli jednak czasami nerwy puszczą, nie bierzmy na siebie całej odpowiedzialności. To normalne i zdarza się najlepszym. Warto pomyśleć co sprawia nam przyjemność i co nas relaksuje i dać sobie od czasu do czasu kilka chwil odpoczynku.

Zobacz także

Najczęstsze powody nocnych pobudek u niemowlaka.

Zdrowe domowe jedzenie dla niemowląt

Jak dobrać stanik do karmienia?

Laktacja – jak ją wspomóc, co robić w razie problemów i...

Połóg po porodzie - co warto wiedzieć?

Bluzki do karmienia – bawełniane i eleganckie. Pokochaj...

Bielizna do karmienia - wyprawkowy must-have?

Mama wraca do pracy po urlopie macierzyńskim – jakie...

Odzież do karmienia

Bluzy dla dzieci – poznaj idealne rozwiązanie na jesień i...

Sprawdź ofertę odzieży dziecięcej

Przejdź do sklepu