KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Jak mając dziecko zachować porządek w domu?

Jak mając dziecko zachować porządek w domu?

Jak mając dziecko zachować porządek w domu?

Bardzo często kiedy myślimy o dzieciach - zaraz po zabawie, śmiechu i beztrosce, przychodzi nam na myśl bałagan. Wiadomo przecież, że zabawy maluchów angażują zwykle całą wolną przestrzeń, a żaden, szanujący się rodzic nie będzie swojej pociechy ograniczał. Niektórym taki twórczy nieład pasuje lub przynajmniej nie przeszkadza. Są jednak i tacy, którzy w tym chaosie tracą głowę i nerwy. Czy jest jakiś sposób żeby, mieszkając pod jednym dachem z kilkulatkiem, zachować resztki ładu i zdrowia psychicznego? Jasne i to nie jeden!

 Matka trzymająca się za głowę, a w koło niej biegające dzieci     

Na początek warto pogodzić się z tym, że o idealnym błysku nie ma mowy. W domu mieszka dziecko, dziecko musi się rozwijać, a to oznacza dzieła powstające z użyciem plasteliny, jarzębiny, kolorowego papieru i nierzadko - ścian losowo wybranych pomieszczeń. Przyswój, przebolej i idź dalej.

           

Jeśli jesteś miłośnikiem spokoju i porządku, zadbaj o to, żeby jedno pomieszczenie było Twoją oazą spokoju. Może to być sypialnia, gabinet, garderoba, co tylko chcesz. Do tego miejsca dziecko będzie miało ograniczony dostęp, będzie miało też priorytet w sprzątaniu. Jeśli ogólny chaos Cię przytłoczy, uciekniesz do swojej oazy po kilka głębszych wdechów.

A po zabawie...

Kolejnym krokiem jest powolna, ale konsekwentna nauka porządku. Nie chodzi tu oczywiście o to, żeby dzieci nie bałaganiły, ale by sprzątały po skończonej zabawie. Jeśli zobaczą, że nic nie sprząta się samo, a wyrzucane przez cały dzień zabawki nie wracają same na miejsce, zaczną sprzątać sukcesywnie. Więc bałagan w ciągu dnia będzie mniejszy.

           

Na koniec pamiętaj, że przecież mając do wyboru dziecko lub porządek, zawsze wybierzesz dziecko. Bałagan to tylko niewielka przeszkoda, która przy odrobinie Twojej pracy będzie maleć z wiekiem pociechy. Nie marnuj więc czasu na wielkie porządki i baw się razem ze swoim maluchem, to często niepowtarzalna okazja, by znów poczuć się dzieckiem!

Zobacz także

Czym zająć starszaka, kiedy zajmujesz się niemowlęciem?

Naturalne metody uśmierzania bólów porodowych

Proste sposoby na walkę z kolką u niemowląt

Czy krzyczą tylko źli rodzice?

Sposoby na rodzicielską cierpliwość

Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

Zalety karmienia piersią - poznaj korzyści, jakie ten...

Jak stworzyć mleczne zapasy dla dziecka?

Poradnik dla świeżo upieczonych rodziców

Mity o karmieniu piersią - jak odróżnić je od faktów?...