KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Szukasz prezentu na święta dla dzieci? Poznaj zalety ubrań Mamatu

Szukasz prezentu na święta dla dzieci? Poznaj zalety ubrań Mamatu

Prezenty na święta dla dzieci często zaczynamy planować już kilka miesięcy wcześniej. Czy lepiej zdecydować się na coś użytecznego, coś edukacyjnego, a może po prostu na ciekawą zabawkę, o której nasza pociecha marzy od dawna? Jak wybrać właściwy prezent, który po kilku dniach nie trafi do kąta, lecz będzie ważnym elementem w życiu jednego z najmłodszych członków naszej rodziny? Sprawdźmy, na jaki prezent warto się zdecydować, aby ucieszyć nie tylko dziecko, ale też jego rodziców lub opiekunów ciekawym i wartościowym wyborem!

Spis treści:
Historia bożonarodzeniowych podarków
Czy Święty Mikołaj przychodzi 6 czy 24 grudnia?
Coś użytecznego, coś edukacyjnego czy po prostu nowa zabawka?
Zabawki i słodycze
Zabawki edukacyjne i książeczki
Użyteczne niespodzianki
Oferta Mamatu – idealne podarki dla chłopców i dziewczynek w każdym wieku!

Producent ubrań Mamatu wyjaśnia, dlaczego dziś wręczamy prezenty nie tylko dzieciom i na Mikołaja, i na Boże Narodzenie

Historia prezentów wręczanych do dziś nie tylko dzieciom i na Mikołaja, i z okazji świąt Bożego Narodzenia rozpoczyna się dawno, dawno temu, bo już w czasach starożytnego Rzymu. To tutaj w okolicach zimowego przesilenia, czyli w okresie od 17 do 23 grudnia obchodzono radosne święta ku czci jednego z bogów – Saturna. Saturnalia były czasem ogólnej wesołości, a spędzano je przede wszystkim na wspólnym biesiadowaniu. Jednym z ważnych elementów obchodzenia świąt Saturna było również obdarowywanie się nawzajem podarunkami z rodziną, przyjaciółmi i innymi bliskimi osobami. Chrześcijańska tradycja przejęła ten zwyczaj nieco później, choć z łatwością da się dziś zauważyć wiele podobieństw pomiędzy sposobem obchodzenia Saturnaliów w starożytnym Rzymie a sposobem świętowania przez nas dziś Bożego Narodzenia. Wcześniej jednak pojawiła się tradycja obchodzenia Mikołajek.

Czy Święty Mikołaj przychodzi 6 czy 24 grudnia?

Choć w niektórych regionach Polski, a także w wielu innych miejscach na świecie wierzy się dziś, że podarki świąteczne przynosi Święty Mikołaj, postać ta jest pierwotnie związana z inną datą, a mianowicie z 6 grudnia. Zgodnie z tradycją to właśnie w noc poprzedzającą dzień poświęcony czci tego świętego miał on przynosić niewielkie podarki. Co ciekawe, dzisiejsze wizerunki Świętego Mikołaja oparte są na historii faktycznie żyjącego w III w. biskupa, pochodzącego z wyjątkowo bogatej rodziny. Mikołaj z Miry, bo to jego historię teraz przywołujemy, miał być człowiekiem wrażliwym i niosącym pomoc wszystkim, którzy tego potrzebowali. Wsławił się swoją działalnością charytatywną, a do legendy przeszła historia, w której obdarował on trójkę dzieci pewnego biednego człowieka. Niestety, jak to z legendami bywa, znamy dziś wiele wersji każdej z nich. Według jednej obdarowanymi była trójka głodnych dzieci, które otrzymały od późniejszego świętego owoce; według innej, do domu trzech niezamężnych córek arystokraty, którego nie było stać na posag dla żadnej z nich, przez komin wpadły trzy sakiewki ze złotem. Każda z wersji podkreśla jednak szczodrość świętego, któremu radość sprawiało obdarowywanie innych drobnymi podarunkami.

Dziecko jedzące bożonarodzeniowe ciasteczka

Początki wręczania podarków 6 grudnia

Mikołaj zmarł w połowie IV w., a uznany za świętego został w IX wieku. Wówczas to dniem poświęconym pamięci Mikołaja wyznaczono właśnie 6 grudnia, czyli rocznicę jego śmierci. Zgodnie ze znanymi nam źródłami, już w X wieku popularne były przedstawienia wystawiane właśnie tego dnia, przeznaczone dla dzieci, którym chciano przybliżyć historię wyjątkowego świętego. Źródła potwierdzają też, że od XII wieku we Francji zakonnice roznosiły w wigilię tego święta niewielkie podarunki w postaci paczek z pomarańczami i orzechami, przeznaczone dla dzieci z biednych rodzin. Zachowano też tradycję, według której podarki te pochodzić miały właśnie od świętego biskupa Miry.

Luterański sprzeciw a bożonarodzeniowe podarki

W XVII-wieku nad głową świętego zebrały się czarne chmury. Wówczas to niemieccy protestanci zaczęli bowiem otwarcie wyrażać niezadowolenie, że zwyczajowym darczyńcą, przynoszącym co roku na początku grudnia różne podarki jest święty biskup. Uznano to bowiem za przejaw odrzucanego przez wszystkie odłamy protestanckie kultu świętych. Wówczas po raz pierwszy pojawił się pomysł, aby tradycję obdarowywania się nawzajem przenieść na dzień Bożego Narodzenia, a legendę przekształcić tak, aby obdarowującym nie był już Mikołaj z Miry, lecz Dzieciątko Jezus. Ślady tej tradycji do dziś znajdziemy nie tylko w różnych krajach europejskich, ale też na ziemiach polskich, na przykład na Śląsku. Ze względu na znaczny aż do końca II wojny światowej odsetek wśród społeczeństwa śląskiego niemieckich protestantów do dziś możemy spotkać się tu z przeświadczeniem, że za przynoszenie podarków odpowiedzialne jest właśnie Dzieciątko. To, czy przynosi ono prezenty 6, czy 24 grudnia, jest już niestety dziś mniej jednoznaczne.

Kiedy więc zaczęto wręczać sobie podarki 24 grudnia?

Na podstawie dostępnych nam źródeł historycznych możemy stwierdzić, że tradycja obdarowywania się nawzajem nie zawsze drobnymi upominkami jest – pomimo wysiłków grup protestanckich – stosunkowo późnym zwyczajem. Jego początki datuje się na przełom XVIII i XIX wieku. Na terenach polskich zwyczaj przyjął się pierwotnie przede wszystkim wśród bogatej arystokracji, niemniej jednak po pewnym czasie przejęły go również niższe warstwy społeczne. O ile jednak bogacze mogli pozwolić sobie na duże i drogie prezenty, o tyle wśród mieszczaństwa obdarowywanie się miało raczej charakter symboliczny. Co ciekawe, według niektórych źródeł zwyczaj wręczania sobie podarków bożonarodzeniowych najpóźniej dotarł na polską wieś – tu bowiem był on często nieznany aż do początków drugiej połowy XX wieku! Na wsiach szerzej znana była jednak tradycja kolędników, którzy chodząc od gospodarstwa do gospodarstwa składali domownikom życzenia pomyślności w nowym roku, za co w podzięce otrzymywali skromne podarki.

Artykuły do pakowania bożonarodzeniowych podarków

Pomysły na prezenty na święta Bożego Narodzenia dla dzieci: coś użytecznego, coś edukacyjnego, a może po prostu zabawki i słodycze?

Najczęściej pojawiające się pomysły na prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia dla dzieci zwykle należą dziś do jednej z trzech kategorii. Albo są to prezenty użyteczne, takie jak odzież, kolorowe notesy i wyposażone w komplety kredek czy pisaków piórniki; albo są to prezenty edukacyjne, takie jak książeczki do nauki czytania czy mające na celu zapoznać dziecko z pierwszymi słowami w języku obcym; albo są to po prostu nowe zabawki czy ulubione słodycze. Każda z tych grup prezentów ma oczywiście swoich zwolenników i przeciwników. Zacznijmy od końca i sprawdźmy, jakie argumenty przemawiają za i przeciw prezentom należącym do każdej z tych kategorii!

Zabawki i słodycze

Zabawki i słodycze to podarki najchętniej wybierane przez najmłodszych. Te z dzieci, które wciąż piszą dziś listy do świętego Mikołaja lub przedstawiają mu swoje życzenia podczas wizyt u przebranego w czerwony kubrak pana w centrum handlowym najczęściej skupiają się właśnie na tym, aby dostać ulubiony słodycz i wymarzoną nową zabawkę – dokładnie taką, jaką widziały w reklamie telewizyjnej czy w Internecie. Niestety entuzjazm dzieci w tej kwestii rzadko jest podzielany przez ich rodziców, którzy zdają sobie sprawę, że zabawka będzie hitem przez kilka tygodni, a potem wyląduje w tym samym pojemniku, w którym znajdują się już dziś prezenty z zeszłych lat. Poza tym musimy mieć świadomość, że wybierane przez nieświadomych darczyńców tanie zabawki dostępne w supermarketów często są po prostu niebezpieczne – i nie chodzi tu tylko o niebezpieczeństwo połknięcia przez malucha niewielkich części. Wszechobecny plastik nie jest bowiem tak nieszkodliwy, jak mogłoby nam się wydawać, a wybierając zabawki bez odpowiednich atestów narażamy malucha na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Jeżeli planowaliśmy więc kupno kilku tańszych zabawek, powinniśmy jeszcze raz zastanowić się, czy nie lepiej wybrać jedną, droższą zabawkę, ale za to niezawierającą szkodliwych bisfenoli i innych zagrażających zdrowiu substancji.

Jeśli chodzi o słodycze, ich zakup najlepiej jest zawsze skonsultować wcześniej z rodzicami czy opiekunami dziecka. Niektórzy z nich starają się bowiem nie włączać do diety maluchów zbyt wielu bezwartościowych cukierków czy lizaków, a i na czekoladkę pozwalają raczej rzadko. Inni z kolei mają na uwadze różne alergie pokarmowe maluchów, których wcale nie musimy być świadomi. Dlatego zanim obsypiemy dziecko gradem kolorowych cukierków i czekoladopodobnych wytworów w kształcie Mikołajów zastanówmy się, czy to aby na pewno dobry pomysł. Może lepszym będzie kupno dobrej jakości czekolady albo słodkich suszonych owoców – oczywiście po wcześniejszym ustaleniu tego z rodzicami? Słodycz daktyli z pewnością oczaruje niejednego malucha!

Zabawki edukacyjne i książeczki

Edukacyjne zabawki i książeczki do nauki czytania to prezenty najczęściej wybierane przez członków rodziny, który świadomi są, że dzieci mają w dzisiejszych czasach zdecydowanie zbyt wiele zabawek, aby móc faktycznie cieszyć się z każdej z nich i każdą z osobna docenić. Dzisiejsze pokolenie trzydziestolatków dobrze pamięta bowiem jeszcze czasy, w których każdy nieduży resorak był najlepszym podarkiem na świecie, a wszystkie swoje lalki czy misie można było spokojnie policzyć na palcach obu rąk. Aby przełamać więc tendencję do rozpuszczania maluchów kolejnymi dziesiątkami zabawek, niektórzy wybierają więc bardziej przydatne podarki.

To świetny pomysł – kolorowa książeczka z obrazkami może bowiem zachęcić malucha do podjęcia nauki czytania, a zabawki edukacyjne pozwalające na przykład na naukę pierwszych kilkunastu słówek w obcym języku świetnie rozwijają umysł malucha. Ciekawym pomysłem są też dostosowane do wieku dziecka puzzle czy inne układanki logiczne. Jeżeli planujemy zakup podarków z tej kategorii musimy jednak zawsze pamiętać, aby dopasować go do aktualnego poziomu rozwoju malucha. Prezenty kupione „na wyrost”, taki jak zbyt trudna książeczka czy zbyt wymagająca zabawka edukacyjna mogą się bowiem znudzić zanim jeszcze dziecko zdąży do nich dorosnąć. Przed zakupem kompletu klocków warto też zapytać rodziców, czy maluch przypadkiem już takich nie ma lub czy nie lepiej byłoby wybrać produkt z innej serii po to, aby dziecko mogło połączyć ze sobą te klocki, które już ma, z tymi, które dopiero otrzyma. Posiadanie kilku różnych opakowań klocków, które nie pasują do siebie nawzajem, z pewnością nie jest marzeniem żadnego malucha.

Użyteczne podarki: ubrania lub artykuły szkolne i przedszkolne

Użyteczne podarki to coś, co z pewnością doceni każdy rodzic. W zależności od wieku dziecka warto więc pomyśleć o prezentach takich jak bloki rysunkowe i zeszyty, zestawy kredek i papierów kolorowych, a także kolorowe bibuły i nietoksyczne kleje. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z niemowlęciem, czy z dzieckiem w wieku przedszkolnym, dobrym pomysłem jest też zakup wysokiej jakości ubrań. Pamiętajmy, że o ile niekiedy dzieciom z pewnością przydać może się odzież po starszym kuzynostwie, każdy rodzić o wiele bardziej ucieszy się z jednej nowej sukienki czy sweterka wykonanego z mocnej, wytrzymałej i naturalnej tkaniny niż z całego worka ubrań, z których każde nosi już jakieś ślady użytkowania. Zakup nowych elementów garderoby warto jednak zawsze również skonsultować z rodzicami malucha – być może dziecko ma już wystarczająco dużo koszulek, ale brak mu wygodnych dresowych spodenek czy nowego płaszczyka na zimę? Nie zapomnijmy także, aby zawsze dopytać o to, jaki rozmiar powinniśmy wybrać, aby nasz prezent leżał na maluchu jak ulał.

Ubrania Mamatu, czyli idealne prezenty pod choinkę dla dzieci w każdym wieku

Idealne prezenty pod choinkę dla dzieci w każdym wieku znajdziemy między innymi w ofercie sklepu internetowego Mamatu. Marka ta zajmuje się wytwarzaniem wysokiej jakości odzieży dla dzieci oraz ich mam z naturalnych i bezpiecznych dla zdrowia tkanin. Jej ubrania charakteryzują się więc nie tylko stylowym wyglądem i ogromnym komfortem noszenia, jaki zapewnia wykorzystanie miękkiej bawełnianej dresówki, lecz również dużą trwałością, co z pewnością docenią rodzice maluchów, które odkrywając świat często się brudzą. To dzięki zastosowaniu wysokiej jakości tkanin ubrania Mamatu wytrzymują setki cykli prania bez utraty koloru czy fasonu – w odróżnieniu od popularnych produktów z sieciówek odzieżowych.

Znajdziemy tu zarówno ubrania idealne dla już rocznych maluchów, jak i odzież dopasowaną do potrzeb przedszkolaków i dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Możemy wybierać spośród szerokiej oferty wygodnych bluz z kapturami lub bez, miękkich spodni dresowych, kolorowych bluzek i koszulek z krótkim lub długim rękawem, a także legginsów ozdobionych ciekawymi wzorami czy komfortowych szortów oraz sukienek i spódniczek, które sprawdzą się nie tylko latem. Poza tym Mamatu oferuje nam także szeroki wybór ciekawych akcesoriów takich jak dzianinowe czapki, kominy i chusty, jak również plecaki-worki w kształcie głowy misia, które pomieszczą zarówno ulubioną zabawkę, jak i niewielką przekąskę i butelkę wody niezbędną w każdej trasie.

Jeżeli nie mamy więc pomysłu na wartościowy podarek, który nie wyląduje po kilku dniach na dnie pudła z zabawkami, warto przyjrzeć się bliżej ofercie sklepu Mamatu. Nie zapominajmy jednak, że przed dokonaniem zakupu powinniśmy koniecznie skonsultować nasz pomysł z rodzicami lub opiekunami malucha, którego zamierzamy obdarować. Dzięki temu nie tylko dobierzemy idealny rozmiar i wybierzemy właściwy element garderoby, który faktycznie przyda się dziecku, któremu chcemy zrobić niespodziankę, lecz również ustalimy, jaka z dostępnych wersji kolorystycznych najbardziej przypadnie mu do gustu i czy lepszym pomysłem będzie wybór geometrycznego, wielobarwnego wzoru, czy może raczej tkaniny ozdobionej kwiatowym printem lub wizerunkami ptaków, niedźwiedzi czy nawet borsuków. Każdy z modeli odzieży dostępnych w sklepie Mamatu w połączeniu ze zdrowym smakołykiem czy zestawem papierów kolorowych lub samoprzylepnych wycinanek ma szansę stać się idealnym prezentem bożonarodzeniowym dla każdego malucha!

Mamatu: wygodna i stylowa odzież do karmienia

Mamatu to polska marka odzieży do karmienia piersią, która powstała w 2012 roku. Od tego czasu zdobyła serca wielu mam w Polsce i na świecie. Celem marki jest ułatwianie czasu karmienia piersią poprzez projektowanie wygodnych i funkcjonalnych ubrań, które są również stylowe.

Odzież Mamatu jest wykonana z najwyższej jakości materiałów, takich jak bawełna i elastan. Dzięki temu jest wygodna w noszeniu i zapewnia swobodne karmienie piersią. Odzież Mamatu jest również dostępna w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu każda mama znajdzie coś dla siebie.

Odzież Mamatu jest dostępna w wielu sklepach stacjonarnych oraz online. Marka oferuje również możliwość zakupu ubrań w ramach abonamentu, dzięki czemu każda mama może mieć dostęp do najnowszych trendów w modzie.

Oto kilka zalet odzieży Mamatu:

  • Wykonana z najwyższej jakości materiałów
  • Wygodna w noszeniu
  • Zapewnia swobodne karmienie piersią
  • Szeroka gama kolorów i wzorów

Jeśli szukasz wygodnej i stylowej odzieży do karmienia piersią, Mamatu to doskonały wybór. Odzież Mamatu zapewni Ci komfort i swobodę podczas karmienia piersią, a jednocześnie pozwoli Ci wyglądać modnie i stylowo.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Mamatu!

Zobacz także

Jak kupować odzież dziecięcą w sklepie internetowym?

Bluzy ciążowe

T-shirty do karmienia

Biustonosze dla karmiących

Bluzy dla dzieci – poznaj idealne rozwiązanie na jesień i...

Bluzka dla karmiących

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Biustonosz do karmienia bez fiszbin

Nawał pokarmu – ile trwa, kiedy się pojawia i jak sobie z...

Ubranka dla dzieci - na co zwracać uwagę?

Sprawdź ofertę odzieży dziecięcej

Przejdź do sklepu