KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Nawał pokarmu – kiedy się pojawia? Jak sobie z nim poradzić?

Nawał pokarmu – kiedy się pojawia? Jak sobie z nim poradzić?

Właśnie zostałaś mamą i czeka na Ciebie i Twojego maluszka wiele wyzwań w tych pierwszych dniach, które spędzicie razem. Z pewnością masz wiele obaw, które wręcz Cię paraliżują. Jedną z nich jest to, czy uda Ci się wykarmić maleństwo piersią. Jak się okazuje, początkowo każda kobieta ma nieco mniej pokarmu. Jednak już w pierwszym tygodniu po porodzie może pojawić się nawał pokarmu. Jest to naturalne zjawisko związane z regulacją produkcji mleka u kobiety, która zaczyna karmić piersią. Jak sobie radzić w tym czasie? Poznaj sprawdzone sposoby, które ułatwią Ci łatwiejsze przejście przez ten okres.

Czym jest nawał pokarmu?

Jak to wspomnieliśmy wyżej, nawał pokarmu jest zjawiskiem naturalnym. Pojawia się w pierwszym tygodniu po porodzie. Zazwyczaj pomiędzy 2. a szóstą 6. dobą po urodzeniu dziecka siłami natury. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kobiet rodzących przez cesarskie cięcie. Tutaj nawał może pojawić się dopiero po 5. dobie od porodu, czasami nieco później.

Zjawisko to związane jest ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele kobiety po urodzeniu dziecka. Może ono trwać około dwóch tygodni. W tym czasie reguluje się produkcja pokarmu. Jego ilość dostosowuje się do potrzeb noworodka. Dlatego tak ważne jest przystawianie maluszka do piersi zawsze, kiedy jest głodny. Umożliwi to szybsze „dostrojenie” organizmu kobiety to tego, ile mleka potrzebuje dziecko. W późniejszym okresie zapotrzebowanie może się zmieniać, jednak nie powinny już występować tak gwałtowne zmiany u jego mamy.

Jak sobie radzić w czasie nawału pokarmu?

W początkowym okresie laktacji, czyli nawału pokarmowego, ważne jest to, żeby nie dopuścić do zastoju pokarmu. Inaczej może dojść do zatkania kanalików mlekowych, bolesności piersi, a z czasem także do zapalenia. To może całkowicie uniemożliwić karmienie dziecka piersią.

Co zatem można robić? Przede wszystkim regularnie przystawiać dziecko do piersi. Jeżeli zachodzi taka konieczność, dziecko można przystawiać do piersi nawet co 2 godziny i pozwalać ssać mu ją tyle, ile tego dziecko potrzebuje. Z uwagi na to, że na początku noworodek potrzebuje jednorazowo stosunkowo mało pokarmu, może okazać się, że opróżni tylko jedną pierś. Wówczas należy odciągnąć nieco mleka z drugiej piersi, co pozwoli nieco zmniejszyć jej obrzmienie. Odciąganie pokarmu warto wykonać również wtedy, gdy przerwy pomiędzy karmieniem są nieco dłuższe i pierś staje się pełna. Pamiętaj jednak, aby odciągnąć niewielką ilość ok. 10-20 ml, tak aby odczuć ulgę, ale nie opróżnić zbyt mocno piersi. Takie działanie pozwoli na zmniejszenie obwodu brodawki. To ułatwi prawidłowe chwycenie jej dziecku.

Jeżeli odciągasz więcej pokarmu, możesz go przechowywać w lodówce (od 3 do 5 dni) lub w zamrażarce (do 6 miesięcy). Gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj o zachowaniu maksymalnej higieny i korzystaj ze specjalnych pojemniczków do przechowania odciągniętego mleka.

Jak dbać o piersi w czasie wzmożonej laktacji?

Niestety, regularne przystawienie dziecka do piersi, a nawet odciąganie pokarmu przy pomocy laktatora nie zawsze wystarczy. Może wtedy dojść do chwilowego zastoju pokarmu. Często pojawia się też tkliwość i bolesność piersi. Stają się one nabrzmiałe. To wszystko powoduje spory dyskomfort i dokłada kolejnych stresów. W jaki sposób działać w takiej sytuacji?

Jednym ze sprawdzonych sposobów, który przyniesie ulgę, gdy występuje nawał pokarmu, jest metoda stosowana już przez nasze prababcie. Co to takiego? Chodzi tutaj o kompresy ze schłodzonych liści białej kapusty. Aby przygotować taki okład, należy ponakłuwać lub lekko roztłuc liście. Powinny delikatnie puścić sok. Następnie umieszcza się je w lodówce. Takie okłady można robić po karmieniu. Można je trzymać na skórze przez ok. 20 minut. Pamiętaj jednak, aby nie zakrywać nimi brodawki. Nie powinno się też robić takich okładów co najmniej na kilkanaście minut przed karmieniem. Ulgę może przynieść też chłodny prysznic. Takie działanie pozwoli na obkurczenie kanalików mlekowych i naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie obrzęku.

Jeżeli w piersiach pojawił się niewielki zastój pokarmu, pomóc może delikatny masaż. Pamiętaj jednak, że piersi nie można pod żadnym pozorem ugniatać czy mocno ściskać. Może to spowodować nie tylko ból, ale i uszkodzenie kanalików mlekowych. Ruchy powinny być bardzo delikatne, przypominać głaskanie. Taki masaż można wspomóc, kierując na biust strumień lekko ciepłej wody w czasie kąpieli. Natomiast ciepły kompres wykonany przed karmieniem ułatwi wypływ pokarmu.

Zadbaj o komfort swoich piersi – wybierz odpowiedni biustonosz

Duże znaczenie w okresie karmienia piersią – nie tylko w czasie pierwszych dni laktacji ma odpowiednio dobrany biustonosz do karmienia. Najlepiej już w czasie ciąży wybrać nowy biustonosz, który będzie dopasowany do potrzeb Twojego ciała, które pod wpływem hormonów znacznie się zmienia. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim zmienia się wielkość piersi. Dlatego powinnaś zwrócić uwagę na to, aby dobrać odpowiednio rozmiar miseczek i obwodu nowego biustonosza. Powinien on też mieć szerokie ramiączka, które będą dobrze podtrzymywać biust. To z kolei pozwoli odciążyć ramiona i plecy. Dobrze, jeśli taki biustonosz nie ma klasycznych fiszbin, które często powodują nieprzyjemny ucisk. Warto wybierać modele wykonane z elastycznych i delikatnych materiałów. Jeśli jednocześnie wybrana przez Ciebie bielizna ma również służyć do karmienia zwróć uwagę na rozwiązania ułatwiające przystawienie dziecka do piersi zaproponowane przez producenta. Mogą to być np. rozsuwane zaszewki lub klipsy umożliwiające odpięcie wierzchniej warstwy miseczki.

Czy odpowiednia odzież może pomóc w czasie nawału pokarmowego?

Pierwsze tygodnie, a nawet miesiące po porodzie, to dla kobiety dość trudny okres. Zostaje ona postawiona w całkowicie nowej dla niej sytuacji. W tym czasie poznajesz się ze swoim maleństwem i rodzi się między Wami wyjątkowa więź. Jednak jest to też czas wielu trudności, często pojawia się zmęczenie i wątpliwości. Niejednokrotnie pojawia się również stres wywołany przez nawał pokarmu, płacz dziecka i bezsilność. Dlatego warto, abyś stawiała na rozwiązania, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie w tym okresie.

Zwróć uwagę na specjalną odzież do karmienia piersią. Są to ubrania projektowane specjalnie z myślą o potrzebach mam karmiących, czyli kobiet takich jak Ty. Sprytnie ukryte rozwiązania takie jak zaszewki, zakładki czy zamki błyskawiczne ułatwiają przystawienie dziecka do piersi. Przykładowo w koszuli nocnej do karmienia znajdują się zakładki z materiału. Wystarczy je rozsunąć, by móc szybko nakarmić dziecko. Pozwala to zmniejszyć stres i obawy związane z nocnym karmieniem noworodka.

Z czasem, gdy zaczniesz częściej wychodzić z dzieckiem na długie spacery lub wrócisz do pracy, możesz wybrać specjalne bluzy lub sukienki do karmienia piersią. Co ważne, modele proponowane przez Mamatu są tworzone w taki sposób, abyś mogła nosić je na co dzień. Nikt nie domyśli się tego, że masz na sobie odzież do karmienia. Dzieje się tak, gdyż nasze propozycje odpowiadają na potrzeby kobiet, które w każdej sytuacji chcą czuć się komfortowo, ale i wyglądać modnie.

Pamiętaj, że jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z karmieniem dziecka np. sposobem jego przystawiania do piersi, możesz skonsultować się z doradcą laktacyjnym. O poradę możesz poprosić też położną środowiskową lub swojego lekarza rodzinnego bądź pediatrę.

Polecamy produkty

Zobacz także

Karmienie piersią na spacerze czy zakupach przestało być...

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

Nawał pokarmu – ile trwa, kiedy się pojawia i jak sobie z...

Bluzy do karmienia

Odciąganie pokarmu laktatorem i ręczne - jak robić to...

Bluzy dla dzieci w ofercie sklepu Mamatu – najlepszy wybór!

Idealny biustonosz do karmienia? Poznaj ofertę sklepu...

Biustonosz do karmienia

Sprawdź ofertę odzieży dla mam karmiących

Przejdź do sklepu