KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Jestem w ciąży - i co dalej?

Jestem w ciąży - i co dalej?

Staranie się o dziecko to piękny czas. Pierwszy moment w którym postanowiliście sprowadzić na świat nową istotę jest magiczny. Kiedy już zapadła decyzja i starania o dziecko ruszyły pełną parą, staje się to najważniejszym tematem waszych rozmów - pierwszą myślą rano i ostatnią wieczorem. A kiedy na teście ciążowym pojawiły się dwie kreski, Twoją głowę wypełnia euforia, radość i cała masa pytań. Co teraz? Co trzeba zmienić? Co trzeba kupić? Kiedy do lekarza? Czy mogę jeść wszystko co lubię? Z czego muszę zrezygnować? Warto wcześniej znać odpowiedzi na te pytania, by nie przysłoniły chwili ogromnego szczęścia.

Jestem w ciąży - i co dalej?

Jeśli do tej pory nie zaczęłaś łykać witamin, to teraz jest ten moment kiedy powinnaś. Rosnące w Tobie dziecko potrzebuje porządnej dawki kwasu foliowego, żelaza, witamin z grupy B, witaminy C i E. Najlepiej przyjmować je w postaci tabletek przeznaczonych specjalnie dla kobiet w ciąży. Zawsze jednak, wszelkie decyzje o suplementacji warto poprzedzić wcześniejszą wizytą u lekarza.

Pozostając chwilę w temacie lekarza, dobrze jest wybrać specjalistę z prawdziwego zdarzenia. Ginekolog, który będzie prowadził ciąże, może być jednocześnie lekarzem, który odbierze poród. Ważne, by był to człowiek o ogromnej wiedzy, ale i empatii. Kobiety w ciąży potrzebują dobrej rady i wsparcia, często również cierpliwości ze strony lekarza. Setki pytań i obaw nie powinno doktora męczyć ani denerwować, a Ty powinnaś w gabinecie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Szczególnie, że będziesz się tam pojawiać średnio raz w miesiącu.

To jak będzie wyglądał "Twój Dzień", zależy w dużej mierze od Twojego samopoczucia.

A to, u każdej ciężarnej może być zupełnie różne... Częstym objawem ciąży są nudności, rozdrażnienie i duża senność. W takim przypadku z pewnością spadnie Twoja aktywność fizyczna, a nawet zawodowa. Nie jest to jednak regułą, może się zdarzyć i tak, że będziesz czuła się świetnie i nie będziesz musiała zrezygnować z niczego, nawet wizyt na siłowni.

Jeśli chodzi o jedzenie, jest tylko garstka potraw, które warto odstawić na czas ciąży. Są to przede wszystkim potrawy surowe, jak tatar czy sushi, niepasteryzowane sery, ryby o dużym stężeniu metali ciężkich, takie jak tuńczyk, a także wątróbka, która zawiera duże ilości witaminy A w postaci retinolu, który źle wpływa na płód. Poza tym zawsze należy pamiętać o higienie, a więc o myciu rąk przed posiłkami, oraz dokładnym myciu owoców i warzyw. Nie lekceważmy też dat przydatności do spożycia wszelkich potraw, szczególnie mięsnych.

Moment w którym kobieta zaczyna naprawdę czuć się w ciąży, to często końcówka pierwszego trymestru. Wtedy pomału zaczyna zmieniać się ciało, zaczynamy więc myśleć o nowej garderobie. Nie musimy od razu wymieniać całej zawartości szafy. Wystarczą wygodne ubrania, najlepiej takie, które rosną razem z brzuszkiem. Warto też pomyśleć o zmianie bielizny na luźniejszą i wygodniejszą. Szczególnie staniki szybko robią się lekko przyciasne.

Zobacz także

Zdrowe domowe jedzenie dla niemowląt

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Pierwsze miesiące z noworodkiem wcale nie muszą być trudne

Sukienki dla dziewczynek w sklepie internetowym Mamatu....

Jak nauczyć dziecko siusiania do nocnika?

Sposoby na rodzicielską cierpliwość

Naturalne metody uśmierzania bólów porodowych

Jak wybrać usztywniany biustonosz do karmienia?

Must have każdej przyszłej mamy

Porady dla młodych rodziców - jak uniknąć przemęczenia po...

Skompletuj garderobę karmiącej mamy

Przejdź do sklepu