KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Laktacja – jak ją wspomóc, co robić w razie problemów i kiedy skorzystać z pomocy poradni bądź doradcy laktacyjnego?

Laktacja – jak ją wspomóc, co robić w razie problemów i kiedy skorzystać z pomocy poradni bądź doradcy laktacyjnego?

Spis treści:

Czym jest laktacja?
Najczęstsze problemy z laktacją
Wspomaganie laktacji - jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?
Pomoc doradcy laktacyjnego
Odzież do karmienia - pomoc w czasie laktacji

Laktacja - co to takiego? Podział na etapy: poznaj zasady funkcjonowania odruchu prolaktynowego i oksytocynowego

Laktacja to efekt prawidłowej pracy gruczołów piersiowych u kobiet karmiących, dzięki którym mamy mogą bez przeszkód przystawiać do piersi swoje dzieci. Całościowy proces produkcji i przepływu mleka drogą kanałów mlecznych aż do brodawki sutkowej to zjawisko właściwie przebiegającej laktacji. Dzieli się ona na dwa podstawowe etapy przedstawione poniżej.

Odruch prolaktynowy

Odruch prolaktynowy to odruch organizmu matki, dzięki któremu następuje produkcja pokarmu w gruczołach piersiowych. Odruch ten inicjowany jest przez noworodka, który ssąc pierś matki, stymuluje czuciowe zakończenia nerwowe znajdujące się na powierzchni sutka. Wytworzone w ten sposób sygnały nerwowe transportowane są do podwzgórza, czyli części mózgu odpowiedzialnej za zachowania rodzicielskie. Stamtąd przekazywane są prosto do przysadki mózgowej, gdzie następuje proces produkcji hormonu zwanego prolaktyną. Prolaktyna to hormon odpowiedzialny za wiele istotnych zmian w organizmie kobiety. Sprawia między innymi, że w okresie dojrzewania dziewczynkom rosną piersi, a także podtrzymuje produkcję progesteronu niezbędną dla prawidłowego utrzymania ciąży. Hormon ten odpowiedzialny jest również za produkcję pokarmu w piersiach karmiących matek. Proces, podczas którego dochodzi do uwalniania prolaktyny, to pierwsza faza laktacji, nazywana także odruchem prolaktynowym.

Aby utrzymać laktację na właściwym poziomie, należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi i pozwalać mu na odruch ssania. Jeśli laktacja przebiega w nieodpowiedni sposób, może dojść do wstrzymania procesu wytwarzania prolaktyny. Powodów zaburzeń laktacji może być naprawdę wiele, przy czym najczęściej jest to sztuczne dokarmianie malucha bądź podawanie dziecku smoczka.

Odruch oksytocynowy

Po odruchu prolaktynowym, odpowiedzialnym za inicjację procesu wytwarzania się pokarmu, przychodzi moment odruchu oksytocynowego. Powstały pokarm transportowany jest przez rozgałęzienia przewodów mlecznych aż do brodawki. Proces wypływania mleka z piersi następuje na skutek działania oksytocyny, czyli hormonu zmagazynowanego w tylnej części przysadki mózgowej. Oksytocyna odpowiedzialna jest głównie za wywoływanie skurczów mięśni macicy ułatwiających poród, a gdy już do niego dojdzie - kurczenie się macicy do pierwotnego stanu. Jest również hormonem, który uruchamia proces wypływania mleka z brodawek sutkowych. Aktywność oksytocyny w tym wymiarze nazywana jest odruchem oksytocynowym i stanowi drugi i ostatni etap prawidłowo przebiegającego procesu laktacji.

Najczęstsze problemy z laktacją - jak radzić sobie z brakiem pokarmu w piersiach? Czym jest kryzys laktacyjny?

Dopóki laktacja przebiega prawidłowo, uważana jest za jeden z najbardziej naturalnych procesów w życiu każdej kobiety. Problemy pojawiają się w momencie, gdy produkcja mleka zostaje zakłócona na skutek różnego rodzaju czynników. Co oznacza samoistne zatrzymanie laktacji i jak sobie z tym radzić?

Zanik pokarmu z przyczyn fizjologicznych zdarza się jedynie w 1-5% przypadków. Pozostałe kobiety cierpią zwykle na przejściowe problemy z laktacją, które da się rozwiązać przy zastosowaniu różnego rodzaju herbatek laktacyjnych, wsparcia profesjonalnych doradców, a przede wszystkim poprzez prawidłowe przystawianie malca do piersi.

Do fizjologicznych powodów, które mogą zaważyć na kwestii prawidłowej ilości mleka w piersiach, należą między innymi:

 • niewykształcony gruczoł sutkowy - problem pojawiający się podczas rozwoju biustu, przeważnie na etapie życia płodowego bądź w okresie dojrzewania danej kobiety; zwykle dotyczy tylko jednej piersi;
 • przebyte operacje i inne zabiegi chirurgiczne piersi;
 • problemy hormonalne w głównej mierze obejmujące działanie przysadki mózgowej;
 • trudne stany emocjonalne: silny stres, depresja, żałoba, trauma, szok - objawy powinny ustąpić wraz z powrotem do psychicznej równowagi;
 • problemy z tarczycą;
 • znaczne odwodnienie organizmu;
 • restrykcyjna dieta wycieńczająca organizm;
 • zajście w kolejną ciążę;
 • przyjmowanie leki hormonalne.

Jeśli zanik pokarmu pojawia się u kobiety nieutożsamiającej się z żadnym z wyżej wskazanych czynników, prawdopodobnie mamy do czynienia z kryzysem laktacyjnym.

Kryzys laktacyjny - co to znaczy?

Kryzys laktacyjny to tymczasowy niedobór pokarmu związany najczęściej z procesem kształtowania się organizmu dziecka, kiedy pojawiają się tzw. skoki rozwojowe. Są to momenty, kiedy potrzeby żywieniowe malucha zaczynają ulegać zmianom - wraz z nimi do nowej sytuacji dostosowuje się także organizm matki. Zaczyna produkować więcej pokarmu o zwiększonej wartości kalorycznej, aby móc odpowiedzieć na wszystkie potrzeby rozwijającego się malucha. Zanim jednak to nastąpi, gruczoły muszą “dojść do siebie” i przestawić się na nowy tryb pracy. Kryzys laktacyjny wynikający ze skoków w rozwoju dziecka pojawia się u większości karmiących matek w 3 i 6 tygodniu oraz w 6 i 9 miesiącu życia dziecka.

Najgorszym możliwym błędem popełnianym przy pierwszych objawach kryzysu laktacyjnego jest odstawienie malucha od piersi i natychmiastowe zaaplikowanie mu mleka sztucznego. To prosty sposób, aby skutecznie zniechęcić się do karmienia naturalnego, dlatego nie należy wpadać w panikę, kiedy piersi z twardych i nabrzmiałych stają się miękkie i znacznie mniejsze.

Co zrobić, aby pobudzić i przywrócić produkcję mleka w piersiach?

Przede wszystkim - nauczyć się prawidłowego przystawiania malca do piersi. Częste ssanie sutka pomaga w przezwyciężeniu kryzysu laktacyjnego. Wszystko dzięki pobudzaniu wspomnianego wcześniej odruchu prolaktynowego. Należy więc przystawiać dziecko jak najczęściej, nawet co 1,5 godziny w ciągu dnia i co 3 godziny w nocy. Karmienie po zmierzchu jest szczególnie efektywne, gdyż to właśnie nocą stężenie hormonu prolaktyny w organizmie jest najwyższe. Zalecamy, aby podczas kryzysu laktacyjnego skupić się wyłącznie na dziecku i w miarę możliwości pozostać z nim przez większość doby, starając się systematycznie pobudzać laktację. Podczas karmienia należy podawać dziecku obie piersi, zaczynając od tej, którą maluch ssał jako ostatnią. Nie decyduj się na zastąpienie karmienia porcją mleka modyfikowanego, a już szczególnie podawanego przy pomocy butelki ze smoczkiem. Dziecko bardzo szybko przyzwyczaja się do nowej, zabierającej mniej wysiłku metody karmienia i nie chce już ssać piersi, co jest najprostszą drogą do całkowitego zaniku laktacji.

Najważniejsza zasada wspomagania laktacji, czyli jak poprawnie przystawić dziecko do piersi?

Wspomaganie laktacji nie obędzie się bez nauki prawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Produkcja pokarmu działa na zasadzie podaży i popytu - nasz mózg musi otrzymywać konkretne sygnały związane z inicjowaniem procesu gromadzenia się mleka, w przeciwnym wypadku laktacja zaniknie. Dlatego tak istotna jest regularna i systematyczna praca nad kształtowaniem prawidłowego odruchu ssania u malucha. Jak poprawnie przystawić dziecko do brodawki?

Aby proces karmienia przebiegał prawidłowo, należy zadbać o dwa podstawowe czynniki. Przede wszystkim - wygodna pozycja matki. Przystawianie malca do piersi za każdym razem trwa sporo czasu, dlatego tak istotne jest zachowanie rozluźnionej i swobodnej postawy. Unikamy zginania pleców, nachylania się nad maluchem i wszelkich innych niekomfortowych postaw. Gdy mama siedzi bądź leży wygodnie, pora ułożyć dziecko. Ważne, aby dotykało brzuszkiem ciała matki. Twarz malucha powinna być zwrócona bezpośrednio do piersi, a pozycja jego głowy ma stanowić naturalne przedłużenie kręgosłupa dziecka. Karmiąca podtrzymuje i asekuruje dziecko ręką na poziomie główki, pleców i pośladków.

Gdy osiągniemy najwygodniejszą i bezpieczną dla malucha pozycję karmienia, pora przystawić go do brodawki. W tym celu wyjmujemy pierś ze stanika i chwytamy ją dłonią ułożoną w kształt litery C, przy czym kciuk znajduje się bezpośrednio na piersi, natomiast pozostałe palce podtrzymują ją od dołu. Następnie przysuń pierś do malca i ostrożnie muśnij sutkiem obszar tuż pod noskiem dziecka. Prawidłową reakcją na tego typu działanie będzie szerokie otwarcie ust, wysunięcie języka i chwycenie brodawki. Jak sprawdzić, czy maluszek poprawnie objął ustami pierś?

Można to zweryfikować dzięki trzem obserwacjom: czubek noska i broda dziecka powinny bezpośrednio dotykać piersi, jego usta wywinięte są na zewnątrz, na policzkach nie pojawiają się żadne dołeczki a buźka malucha jest szeroko otwarta, tworząc kształt okręgu, a nie “dzióbka”. Wewnątrz znajduje się nie tylko sam sutek, ale także większość jego otoczki. Jeśli z jakiegoś powodu przystawienie jest niepoprawne - pomiędzy wargami malca znajduje się jedynie sutek, albo jego usta są mocno zaciśnięte i schowane do środka - należy przerwać karmienie i przeprowadzić proces przystawiania od początku. W tym celu wystarczy włożyć opuszek palca w kącik ust dziecka i odsunąć źle trzymaną pierś.

Po właściwym chwyceniu brodawki należy także upewnić się, czy dziecko prawidłowo ssie pierś. O sukcesie mówić możemy w sytuacji, gdy maluch od spodu obejmuje sutek językiem i rozpoczyna proces ssania. Kilka energicznych, płytkich ruchów ust rozpoczyna karmienie - jest to uwarunkowane spożywaniem tzw. mleka pierwszej fazy, czyli bardziej rozwodnionego pokarmu pojawiającego się na początku procesu karmienia naturalnego. Mleko pierwszej fazy służy do gaszenia pragnienia malca. Pożywienie otrzymywane przez malucha w fazie drugiej zawiera już mleko gęstsze i pełne składników odżywczych. Gdy dziecko dotrze do drugiej fazy karmienia, widocznie się uspokaja, a jego ruchy stają się wolniejsze i bardziej wyważone. Słuchać także charakterystyczny dźwięk połykania mleka.

Nie potrafisz pobudzić laktacji? Sięgnij po poradę u doradcy laktacyjnego bądź szukaj pomocy w odpowiedniej poradni!

Jeśli pomimo wszelkich starań wciąż masz problem z utrzymaniem laktacji na prawidłowym poziomie, nic straconego. Zanim zrezygnujesz z karmienia naturalnego i zastąpisz je o wiele mniej korzystnym dla małego organizmu mlekiem sztucznym, sięgnij po pomoc specjalisty.

Karmiące mamy zawsze powinny pamiętać, że nie są same ze swoimi problemami. Kłopoty z prawidłowo przebiegającą laktacją w mniejszym i większym wymiarze pojawiają się u większości pań na różnych etapach przygody z karmieniem. Profesjonalne wsparcie w takich sytuacjach oferują poradnie laktacyjne. Najlepiej znaleźć odpowiednią placówkę jeszcze na etapie ciąży - unikniemy wówczas gorączkowego szukania specjalisty w momencie, gdy naprawdę będziemy go potrzebować.

Do poradni laktacyjnej można się udać tuż po porodzie, aby przy wsparciu specjalisty nauczyć się prawidłowego procesu przystawiania malca do piersi. Zyskujemy wówczas pewność, że nie wyrobimy u siebie ani u dziecka złych nawyków, zapewniając obojgu bezproblemowe przejście przez ten fascynujący etap relacji, jakim jest karmienie piersią.

W czym może pomóc zatrudniony w poradni doradca laktacyjny? Do jego kompetencji należy przede wszystkim podzielenie się wiedzą z zakresu:

 • przyjmowania najwygodniejszej pozycji do karmienia piersią,
 • postępowania z dzieckiem, które przesypia proces karmienia, je za mało (bądź zbyt wiele) albo ma problem z właściwym ssaniem brodawki,
 • metod odciągania i późniejszego przechowywania świeżego pokarmu,
 • optymalnego dobrania diety do potrzeb karmiącej mamy,
 • szczegółowych informacji na temat procesu karmienia - jak długo i jak często przystawiać dziecko do piersi, po czym poznać, że jest głodne, jak zorientować się, czy maluch jest najedzony,
 • metod zachowania laktacji nawet wówczas, gdy planujemy czasowe rozdzielenie z maluchem,
 • informacji o właściwej ilości pokarmu - doradca laktacyjny informuje mamę o sposobach regulacji pokarmu w przypadku, gdy będzie miała go za dużo bądź za mało,
 • problemów zdrowotnych bezpośrednio związanych z karmieniem naturalnym, jak poranione sutki, bolesny obrzęk piersi czy nawet rozwijający się stan zapalny,
 • sytuacji, w których mama bądź malec chorują - doradca wskaże bezpieczne leki i zaleci sprawdzone domowe sposoby przynoszące ulgę w chorobie. Poinformuje również o tym, jak bezpiecznie karmić piersią podczas choroby,
 • w razie konieczności doradca pomoże także w decyzji o zakończeniu karmienia naturalnego i zahamowaniu laktacji.

Szukając rzetelnego doradcy laktacyjnego, warto zwrócić uwagę na certyfikaty poświadczające kompetencje danego specjalisty. Jest to dowód na ukończenie profesjonalnego szkolenia, które gwarantuje najwyższy poziom aktualnej wiedzy popartej doświadczeniem. Certyfikowany doradca laktacyjny o karmieniu piersią i związanych z tym problemach wie więcej niż większość lekarzy czy położnych. Nie każdy o tym pamięta, stąd przypadki nagminnego rezygnowania z karmienia naturalnego u kobiet, którym nikt nie pomógł utrzymać laktacji, choć przy profesjonalnym wsparciu byłoby to możliwe.

Niezastąpiona pomoc w czasie laktacji, czyli odzież do karmienia Mamatu

Gdy mamie uda się pokonać problemy z laktacją, wciąż jest coś, co może zrobić, aby karmienie piersią uczynić jeszcze prostszą i przyjemniejszą czynnością. Mowa tu o noszeniu specjalnej odzieży, dzięki której przystawianie malca do piersi staje się nadzwyczaj komfortowe i bezproblemowe.

Niezależnie od tego, czy chcemy karmić podczas wizyty w centrum handlowym, wieczornego wyjścia ze znajomymi czy też popołudnia spędzonego na świeżym powietrzu, potrzebujemy stroju, który umożliwi dziecku wygodny dostęp do piersi bez konieczności zdejmowania ubrań. W tym zadaniu pomogą nam ciuchy marki Mamatu, które stworzone zostały po to, aby nieść wytchnienie w codziennym życiu karmiących mam.

Mowa tu o serii produktów, które zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o karmieniu piersią. W ofercie Mamatu znajdziemy ciepłe i wygodne bluzy z kapturem, które wyposażone zostały w system dyskretnych zameczków, dzięki którym w celu nakarmienia malucha możliwe jest rozchylenie jedynie części bluzy. Mama nie odsłania w ten sposób obszarów ciała, które nie są niezbędne w procesie karmienia, dzięki czemu nie naraża się na niepotrzebny stres czy nawet potępiające spojrzenia przechodniów. Nie brakuje także wygodnych koszulek z podwójną warstwą materiału (jedną podnosisz, aby przystawić malucha, druga bezpiecznie osłania ciało) oraz modnych sukienek idealnych zarówno na letni spacer, jak i w formie wygodnej tuniki zakładanej do legginsów na zimę.

W podobny sposób zaprojektowane zostały eleganckie bluzki do karmienia Mamatu, które rozwiązują odwieczny problem związany z wyborem gustownej kreacji idealnej na rodzinną uroczystość czy spotkanie biznesowe. Od teraz karmienie piersią nie oznacza, że mama wystąpić musi w niewygodnych, karykaturalnych ubraniach. Z odzieżą Mamatu nikt nawet nie zorientuje się, że ciuchy przeznaczone są do karmienia. System ułatwiający przystawianie do piersi jest tak dyskretny, że ubrania stają się uniwersalne i zdatne do noszenia nawet po zakończeniu laktacji.

Mamatu - Wygodna i stylowa odzież do karmienia

Mamatu to marka, której początki sięgają 2012 roku, kiedy to powstał nasz absolutny bestseller - sportowa bluza do karmienia. Od tamtego czasu nasze produkty zdobyły serca wielu mam zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Naszą misją jest ułatwianie czasu karmienia piersią, dlatego projektujemy wygodne i funkcjonalne ubrania, które nie tylko spełniają swoje zadanie, ale również prezentują się stylowo.

Nasza oferta obejmuje kilkadziesiąt zestawień kolorystycznych bluz z kapturem. Charakterystycznym elementem naszych produktów są widoczne, kolorowe zamki funkcyjne, kieszenie typu "kangurek" i obszerny kaptur. Stawiamy na wysoką jakość materiałów i dbamy o zgodność z obowiązującymi trendami w modzie. Nasze ubrania są szyte z najwyższej jakości dzianin i projektowane z myślą o przyszłych i obecnych mamach.

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne modele, takie jak bluzy, bluzki, sukienki, koszulki i koszule nocne do karmienia. Chcemy, aby nasze ubrania nie kojarzyły się z typową odzieżą do karmienia piersią, ale z modnymi i pewnymi siebie stylizacjami dla kobiet. Nasze rozwiązania, takie jak suwaki przy dekolcie, suwaki wszyte w przód bluzki czy przód bluzki składający się z dwóch warstw materiału, są dyskretne i praktyczne.

Jesteśmy dumni z faktu, że jesteśmy prekursorem rozwiązań, które sprawiły, że karminie piersią stało się łatwe, bezproblemowe i dyskretne. Tylko Ty wiesz, że masz na sobie odzież do karmienia. Suwaki stanowią wręcz element dekoracyjny i wyróżniają nasze projekty. Stawiamy na różnorodność stylów, od sportowego po miejski, a nasze ubrania są wygodne dzięki luźnym krojom i elastycznym dzianinom.

Nasza odzież do karmienia nie tylko zapewnia wygodę dla mam, ale również dla maluszków. Nasze ubrania pozwalają na swobodne i dyskretne karmienie w każdych okolicznościach. Zastosowane rozwiązania, takie jak suwaki przy dekolcie, suwaki wszyte w przód bluzki czy przód bluzki składający się z dwóch warstw materiału, umożliwiają wygodne i dyskretne karmienie w różnych sytuacjach.

Produkujemy naszą odzież z polskich tkanin i dzianin, głównie z bawełny. Dodatek włókien elastycznych sprawia, że ubrania idealnie układają się na sylwetce. Nasze produkty są starannie odszyte, a nadruki zachwycają jakością. Stawiamy na proste, ponadczasowe kroje i stonowaną kolorystykę, ale również oferujemy nietypowe wzory i żywsze kolory dla miłośniczek bardziej wyrazistych stylizacji.

Mamatu to marka, która dba o wygodę, styl i jakość. Chcemy, abyś zawsze czuła się modnie i komfortowo, bez rezygnacji z funkcjonalności i dyskrecji podczas karmienia piersią.

Zobacz także

Prezent na święta dla mamy karmiącej - poznaj ubrania do...

Ubrania dla karmiących

T-shirty do karmienia

Jak kupować odzież dziecięcą w sklepie internetowym?

Odzież do karmienia

Nawał pokarmu – kiedy się pojawia? Jak sobie z nim poradzić?

Karmienie piersią na spacerze czy zakupach przestało być...

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Stanik do karmienia – jaki powinien być?

Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu