KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Karmienie mieszane - co ile godzin karmić noworodka i jakie mleko wybrać? Poznaj 7 głównych zasad!

Karmienie mieszane - co ile godzin karmić noworodka i jakie mleko wybrać? Poznaj 7 głównych zasad!

Spis treści:
Karmienie mieszane - co to takiego?
Co musisz wiedzieć o karmieniu mieszanym noworodka?
7 najważniejszych zasad karmienia mieszanego
Co ile godzin karmić?
Karmienie mieszane a witamina K
Karmienie mieszane a witamina D
Kiedy rozszerzać dietę przy karmieniu mieszanym?
Proporcje karmienia mieszanego

Karmienie mieszane - co to takiego?

Karmieniem mieszanym nazywa się sposób karmienia dziecka polegający na stosowaniu pokarmu z butelki oraz przystawiania dziecka do piersi. Karmienie mieszane może odbywać się zarówno przy wykorzystaniu naturalnego mleka laktacyjnego (kiedy kobieta odciąga je przy pomocy laktatora i np. zamraża na później), jak i mieszanek mleka modyfikowanego. Jednym z najczęstszych powodów, dla których karmienie mieszane wypiera wyłączne karmienie piersią, jest moment, w którym młoda mama wraca do pracy i nie może osobiście przystawiać dziecka w wyznaczonych porach posiłku.

Bywa również tak, że karmienie mieszane stosuje się u dzieci po trudnym porodzie bądź u wcześniaków, które mają problemy z poprawnym ssaniem piersi. Dokarmianie butelką staje się niezbędne, inaczej maluch byłby głodny. Należy jednak pamiętać, aby nie rezygnować z prób podawania dziecku piersi. Wzmożony trening, systematyczność i odrobina cierpliwości wkrótce przyniosą spodziewane efekty.

W innych przypadkach karmienie mieszane może zalecić lekarz. Zdarza się tak, gdy wystąpią uzasadnione komplikacje okołoporodowe bądź połogowe. Bez zaleceń lekarza nie należy rozpoczynać karmienia mieszanego wcześniej niż po szóstym miesiącu życia dziecka, choć specjaliści doradzają, aby karmienie naturalne odbywało się przez jak najdłuższy okres życia malucha.

Co musisz wiedzieć o karmieniu mieszanym noworodka?

Pierwsze pół roku życia maluch powinien być karmiony wyłącznie mlekiem naturalnym - zyskujemy wówczas gwarancję, że otrzymuje on odpowiednio zbilansowane dawki pożywienia, a jego rozwój przebiega w pełni prawidłowo. Zdarzają się jednak sytuacje, w których niezbędne okazuje się wsparcie w postaci butelki pełnej naturalnego lub też modyfikowanego mleka.

Tu w grę wchodzą przede wszystkim względy zdrowotne oraz indywidualne potrzeby małego człowieka. Karmienie mieszane przewiduje się między innymi na sytuację, w której mama ma zbyt mało pokarmu w piersiach, a wielokrotne próby pobudzenia procesu laktacyjnego nie przynoszą rezultatów. Nie można dopuścić do tego, aby naturalny przyrost wagi dzieciaczka nie postępował prawidłowo, dlatego w tym wypadku należy postawić na dokarmianie mlekiem modyfikowanym. W międzyczasie mama powinna udać się do doradcy laktacyjnego, który pomoże dobrać stosowną metodę wywołania laktacji.

Inna sytuacja, w której niezbędne może okazać się butelkowe wsparcie, to nagły wyjazd, w który nie sposób zabrać ze sobą najmłodszego członka rodziny. Najlepiej użyć wówczas laktatora i odciągnąć taką ilość mleka, aby wystarczyła na czas nieobecności. Karmienie zlecamy wówczas tacie bądź innej, bliskiej osobie.

Czasem karmienie piersią wykluczone zostaje przez konieczność podjęcia określonego leczenia farmakologicznego, które przepisane zostało matce. Leki, których przyjmowanie wyklucza jednoczesne karmienie piersią, to przede wszystkim preparaty na bazie jodu i jodków używane przy leczeniu chorób tarczycy, wszelkie leki przeznaczone do walki z nowotworami oraz stosowany doustnie Metronidazol.

Lekami z grupy ryzyka są także niektóre antybiotyki. Nie karm naturalnie, jeśli lekarz przepisał ci streptomycynę, doksycyklinę czy tetracyklinę. Negatywnie na rozwój maluszka wpływać może także stosowanie leków przeciwdepresyjnych, uspokajających i nasennych. Karmienie piersią należy odstawić także przy stosowaniu kuracji hamującej krzepnięcie krwi czy leków przeciwpadaczkowych.

Jeśli ze względów zdrowotnych zmuszona jesteś przerwać karmienie naturalne, wróć do niego zaraz po zakończeniu farmakoterapii. Aby podtrzymać proces laktacji, regularnie używaj laktatora i odciągaj kolejne porcje mleka. Nie podawaj ich maluszkowi, gdyż mogłyby mu zaszkodzić - czynność tam ma za zadanie przedłużyć naturalne procesy produkcji pokarmu. Pocieszający jest fakt, większość szkodliwej chemii z leków organizm samoistnie pozbywa się już na 48 godzin po przyjęciu ostatniej dozy preparatu. Nie zapomnij jednak skonsultować swojej decyzji z lekarzem!

Poznaj 7 najważniejszych zasad karmienia mieszanego

Jeśli decydujesz się na karmienie mieszane, musisz pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach, które pozwolą dziecku prawidłowo się rozwijać a Tobie - spokojnie zasnąć z myślą, że z dietą maluszka z pewnością wszystko jest w porządku.

 1. Jeśli rozważasz wprowadzenie karmienia mieszanego już u noworodka, pamiętaj, że w pierwszej kolejności dziecko powinno nauczyć się poprawnie ssać pierś. Jest to proces, dzięki któremu wyrabiają się prawidłowe odruchy koordynacyjne języka, żuchwy i gardła. Maluch uczy się prawidłowego procesu ssania, połykania oraz oddychania przy jedzeniu. Przy stosowaniu mleka z butelki, nawet jeśli została ona wyposażona w smoczek mający imitować brodawkę, wszystkie te funkcje ulegają zaburzeniu. Noworodek, którego częściej karmi się butelką, może mieć w przyszłości problemy z prawidłowym zgryzem.
 2. Niezwykle ważne jest także, aby pamiętać, że dziecko, które przyzwyczai się do smoczka, może mieć znaczące problemy przy próbie przystawienia go do piersi. Działa to również w odwrotną stronę - dzieci stale karmione naturalnie mogą buntować się przy próbie podania pokarmu z butelki. Zdarza się, że maluch złości się, wierzga, a nawet wymiotuje, kiedy nie otrzymuje preferowanego sposobu karmienia. Nie należy wówczas panikować, gdyż takie wybuchy szybko mijają, a dziecko po dłuższej chwili zupełnie przestawia się na nowy tryb karmienia.
 3. Jeśli obawiasz się problemów ze ssaniem, zrezygnuj z butelki i smoczka. Dziecko karmić można również łyżeczką lub przy pomocy specjalnego kubeczka, które nie mają bezpośredniego wpływu na umiejętność związaną ze ssaniem piersi.
 4. Pamiętaj, aby nigdy nie przestawać karmić piersią z dnia na dzień, gdyż malec musi stopniowo przyzwyczaić się do nowej metody karmienia. Wprowadź karmienie mieszankami raz dziennie, np. tylko po południu. Z czasem podmieniaj metody także w innych porach dnia. Nagły przeskok w technice karmienia może spowodować, że dziecko nie będzie w stanie zaakceptować butelki, co objawia się zwykle się płaczem, wierceniem, a nawet odruchem wymiotnym. 
 5. Pamiętaj, że każda porcja naturalnego pokarmu stanowi dla dziecka niezwykle istotne źródło wartości odżywczych i przeciwciał, które pomagają kształtować odporność małego organizmu.
 6. Jeśli decyzja o podjęciu karmienia sztucznego jest koniecznością, skonsultuj z lekarzem rodzaj mleka, które będziesz podawać dziecku. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele wariantów sztucznych mieszanek - wspólnie wybierzcie takie, które w największym stopniu odpowiadać będzie indywidualnym potrzebom malucha. W tym wypadku niezwykle istotny jest wiek małego człowieka - do czwartego miesiąca życia podaje się mieszanki oznaczone jako mleko początkowe, do pierwszego roku życia mleko następne, a dla dzieci, które ukończyły rok, przeznaczone jest mleko junior. 
 7. Staraj się nie zmieniać rodzaju wybranego mleka zbyt często, gdyż może to negatywnie wpłynąć na naturalną florę bakteryjną dziecka.

Co ile godzin powinnam karmić, jeśli stosuję karmienie mieszane?

Nie ma uniwersalnego przepisu na częstotliwość stosowania karmienia mieszanego. Zarówno pierś, jak i butelkę dziecku należy podawać w momencie, gdy jest głodne. Stosujemy więc zasadę karmienia na żądanie, która daje gwarancję, że nasz maluch dostanie pokarm w najbardziej optymalnym momencie. Jeśli zależy nam na podtrzymaniu laktacji, warto wprowadzić schemat, według którego dziecko przy posiłku najpierw dostaje pierś, a dopiero później butelkę. Taka kolejność jest bezpieczniejsza dla procesu produkcji mleka oraz przyzwyczajeń malucha. Ze smoczka w butelce pije się znacznie łatwiej niż z brodawki sutkowej, dlatego dziecku dużo łatwiej przywyknąć do karmienia butelkowego - musi w nie włożyć dużo mniej wysiłku.

Karmienie mieszane a witamina K - suplementacja, konsekwencje niedoboru

Bez względu na to, czy dieta naszego malucha składa się wyłącznie z mleka naturalnego, czy też uzupełniana jest poprzez modyfikowane mieszanki, należy pamiętać, że niezbędne może okazać się suplementowanie witamin D i K.

Witamina K jest niezbędna w procesie prawidłowego krzepnięcia krwi. Jeżeli w organizmie malucha wystąpią znacznie niedobory witaminy K, niemowlę może zapaść na chorobę krwotoczną. Objawami schorzenia jest krwawienie z pępka i przewodu pokarmowego. Mogą pojawić się również wymioty zabarwione krwią oraz czarny kał. Krwotoki mogą wywołać anemię i wiele innych, groźnych powikłań. Najbardziej narażone na wczesne stadium choroby są wcześniaki oraz noworodki z porodów zabiegowych. W celu zapobiegania chorobie krwotocznej wszystkie szpitale mają obowiązek podać nowo narodzonym dzieciom witaminę K w formie doustnej (2 miligramy) lub domięśniowej (pół miligrama). Aby upewnić się, że kwestia ta nie została pominięta, należy zajrzeć do książeczki zdrowia dziecka.

Polskie zalecenia mówią, że poza pierwszą, szpitalną dawką witaminy K, dzieci aż do ukończenia 3 miesiąca życia powinny otrzymywać 25 mikrogramów witaminy w dawce doustnej.
Sztuczne mieszanki zawierają około 5 mikrogramów witaminy K na 100 mililitrów mleka, jeśli więc maluch karmiony jest wyłącznie przy pomocy mleka modyfikowanego, wystarczy, że będzie zjadać około 500 mililitrów pokarmu dziennie. Sprawa ma się inaczej, jeśli do gry wchodzi karmienie mieszane. Wówczas należy policzyć, jak duże stężenia witaminy dziecko otrzymuje wraz ze sztucznym mlekiem i dostosować dawkę do jej niedoborów.

Karmienie mieszane a witamina D - kiedy dziecko powinno otrzymać dodatkową witaminę D?

Witamina D to suplement niezbędny przy wspomaganiu prawidłowego procesu rozwoju dziecka. Wspomaga rozwój mocnych kości i zębów, korzystnie działa na system nerwowy i odpornościowy, ma znaczenie w zdrowym rozwoju skóry. Jej niedobór może grozić chorobą zwaną krzywicą. To schorzenie, które najczęściej występuje u dzieci od 3 miesiąca do 2 roku życia. Krzywica inaczej nazywana jest chorobą angielską i objawia się zaburzeniami w prawidłowej budowie i wzroście kości. Krzywica to wynik zaburzenia w prawidłowym wchłanianiu wapnia i fosforu, którego inicjatorem jest właśnie prawidłowe stężenie witaminy D w organizmie.

Naturalne mleko matki zawiera niewielkie ilości witaminy D, stąd konieczność dodatkowej suplementacji witaminy. Już od pierwszych dni życia dziecka należy podawać mu około 400 jednostek witaminy D przy pomocy specjalnych kropel. Ostateczną dawkę należy jednak skonsultować z lekarzem pediatrą.

Dzieci karmione sztucznym mlekiem nie wymagają dodatkowych porcji witaminy D, gdyż mieszanki modyfikowane wzbogaca się o nią już na etapie produkcji mleka. Należy jedynie zwrócić uwagę, czy ilość zjadanego mleka w pełni pokrywa się z dziennym zapotrzebowaniem na witaminę. Tu warto zasięgnąć opinii pediatry, który wyliczy niezbędne wartości na podstawie takich danych, jak masa urodzeniowa malucha, szybkość, z jaką dziecko przybiera na wadze oraz wielkość zjadanych porcji mleka.

Przy karmieniu mieszanym sprawa wygląda podobnie - to specjalista powinien określić, czy w diecie malucha niezbędna okaże się wspierająca suplementacja witaminą D.

Należy pamiętać, że nie tylko niedobór, ale i nadmiar witaminy D mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia malucha. Z tego powodu żadna mama nie powinna samodzielnie decydować o wielkości dziennej dawki.

Kiedy rozszerzać dietę malucha przy karmieniu mieszanym?

Niezależnie od tego, czy dziecko karmimy piersią, czy też stosujemy karmienie mieszane, wkrótce nadejdzie czas, w którym do codziennej diety malucha dojdą także inne pokarmy. Teoretycznie dziecko staje się gotowe na rozszerzenie diety pomiędzy siódmym a ósmym miesiącem życia. Jednak to nie wiek determinuje moment wprowadzenia żywieniowych nowości - tym, czym każda mama powinna się sugerować, są indywidualne sygnały dawane przez malucha. Jeśli się pojawią, oznacza to, że dziecko jest już przygotowane na wprowadzanie stałych pokarmów. Zaliczają się do nich między innymi:

 • Moment, w którym dziecko potrafi samodzielnie siedzieć. Może to być siedzenie zupełnie bez podparcia lub z lekką asekuracją. Moment ten następuje zwykle między szóstym a ósmym miesiącem życia malucha.
 • Brak odruchu zwrotnego przy podawaniu stałego pokarmu. Jeśli podczas karmienia maluch wypycha językiem porcję jedzenia, oznacza to, że nie jest jeszcze gotowy na proces przeżuwania i połykania. Ustanie odruchu oznacza, że można przymierzać się do rozszerzania diety.
 • Sytuacja, w której dziecko ochoczo żuje pokarm. Jeśli ma z tym problemy, warto odczekać do momentu, aż cały proces przejdzie gładko. Nic na siłę!
 • Sygnałem jest również wyraźne zainteresowanie dziecka stałymi pokarmami. Nie mówimy tutaj o typowym dla 4 i 5 miesiąca życia ożywieniu w obserwacji otoczenia, a faktycznymi znakami potwierdzającymi, że dziecko jest gotowe na nową dietę.
 • Istotne jest również wyrobienie tzw. chwytu pensetowego, czyli umiejętności łapania obiektów pomiędzy kciuk a palec wskazujący. Rozwój motoryczny dziecka ma niezwykle istotne znaczenie dla poprawnego procesu spożywania stałych pokarmów.

Należy pamiętać, że nie ma złotej reguły co do momentu rozszerzania diety. Bywają dzieci, które już w szóstym miesiącu życia zaczynają okazywać zainteresowanie pokarmami stałymi, oraz takie, które doskonale czują się, spożywając wyłącznie mleko mamy, nawet, jeśli już przekroczyły dziesięć miesięcy! Wsłuchajmy się w naturalne potrzeby malucha, a z pewnością znajdziemy odpowiedni moment na wprowadzenie żywieniowych urozmaiceń. I to niezależnie od tego, czy karmimy naturalnie, sztucznie, czy też stosujemy dietę mieszaną.

Proporcje karmienia mieszanego - ile czasu karmić piersią i ile mleka modyfikowanego podawać dziecku?

Codzienny rytm przystawiania pociechy do piersi szybko ulega indywidualnym regulacjom. Wiemy, kiedy dziecko jest głodne i jak szybko opróżnia zapasy mleka. Kiedy jednak mama zmuszona jest zastosować karmienie mieszane z użyciem mleka modyfikowanego, trudno jednoznacznie określić, jak duże porcje powinna podawać. Tu nie ma innych zaleceń, jak metoda prób i błędów. Karmimy dziecko, sugerując się instrukcjami z tyłu opakowania i uważnie obserwujemy maluszka, sprawdzając, czy nie pojawiają się żadne efekty uboczne. Zaliczają się do nich między innymi zwiększone ulewanie, wysypka, bóle brzucha czy biegunka. Jeśli zauważymy którykolwiek z wymienionych symptomów, pora powiadomić specjalistę i wspólnie dopasować nowy rodzaj mleka.

Jeśli przy podawaniu mleka nie dostrzegasz niepokojących objawów, podawaj mleko zawsze, gdy dziecko zdradza objawy głodu i pozwalaj mu zjeść tyle, ile ma ochotę. Porcje będą różne w zależności, ile mleka naturalnego (lub innych pokarmów) maluch otrzymał tego dnia. Wkrótce wspólnie wypracujecie konkretny schemat żywienia, co zaprocentuje wiedzą o ilości mleka, które należy przygotować na jednorazowe karmienie.

Mamatu - Wygodna i stylowa odzież do karmienia dla mam

Mamatu to marka założona w 2012 roku, która od początku cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Naszym flagowym produktem, który odniósł spektakularny sukces, jest sportowa bluza do karmienia. Naszą misją jest ułatwienie kobietom czasu karmienia piersią, dlatego projektujemy funkcjonalne i stylowe ubrania.

Nasza oferta obejmuje różnorodne zestawienia kolorystyczne bluz z kapturem, które są nie tylko wygodne, ale również modne. Kolorowe zamki funkcyjne, kieszenie typu "kangurek" i obszerny kaptur to charakterystyczne elementy naszych produktów. Stawiamy na najwyższą jakość materiałów, dlatego nasze ubrania szyte są z dbałością o detale.

W naszej kolekcji znajdziesz wiele modeli, takich jak bluzy, bluzki, sukienki, koszulki i koszule nocne do karmienia. Naszym celem jest zaproponowanie stylizacji, które nie tylko ułatwią karmienie piersią, ale również sprawią, że kobiety poczują się pewnie i modnie. Nasze dyskretne rozwiązania, jak suwaki przy dekolcie czy dwuwarstwowy przód bluzki, dają swobodę i komfort podczas karmienia.

Jesteśmy dumni z naszej roli prekursora w łatwym i dyskretnym karmieniu piersią. Nasze innowacyjne podejście do projektowania odzieży sprawia, że suwaki stają się nie tylko funkcjonalnym elementem, ale też ozdobą, wyróżniając nasze ubrania. Nasza kolekcja obejmuje różnorodne style, od sportowego po miejski, z luźnymi krojami i elastycznymi dzianinami, które zapewniają wygodę.

Nasza odzież do karmienia to nie tylko wygoda dla mam, ale również dla maluszków. Nasze rozwiązania pozwalają na swobodne i dyskretne karmienie w każdych okolicznościach. Dzięki suwakom przy dekolcie, wszytym w przód bluzki czy dwuwarstwowemu przodowi, masz pełną swobodę karmienia bez obaw.

Produkujemy naszą odzież z polskich tkanin, głównie z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem elastycznych włókien, które gwarantują idealne dopasowanie do sylwetki. Nasze ubrania są starannie odszyte, a jakość nadruków zachwyca. Stawiamy na proste, ponadczasowe kroje i stonowaną kolorystykę, ale również oferujemy unikalne wzory i żywsze kolory dla miłośniczek bardziej wyrazistych stylizacji.

Mamatu to marka, która łączy w sobie wygodę, styl i jakość. Naszym celem jest zapewnienie mamom komfortu i modnego wyglądu, niezależnie od okoliczności. Dbamy o to, abyś zawsze czuła się modnie i pewnie, bez kompromisów w funkcjonalności i dyskrecji podczas karmienia piersią. Nasze ubrania pozostają w zgodzie z trendami mody, a jednocześnie spełniają wszystkie potrzeby współczesnych mam.

Zobacz także

Jak wybrać usztywniany biustonosz do karmienia?

Bluza ciążowa i do karmienia

Odzież dla karmiących

Ubrania dla mamy i córki - hit sezonu! Poznaj bliźniacze...

Sukienki do karmienia, czyli wygodna i elegancka odzież...

Mama wraca do pracy po urlopie macierzyńskim – jakie...

Bluza dla mamy i dziecka

Naturalne metody uśmierzania bólów porodowych

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Dlaczego poród naturalny jest lepszy?

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu