KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Proste sposoby na walkę z kolką u niemowląt

Proste sposoby na walkę z kolką u niemowląt

Mając kilkuletnie dziecko, nie pamiętamy często o sprawach, które były dla nas przerażające, gdy mieliśmy w domu noworodka. Jako doświadczeni rodzice radzimy sobie naprawdę świetnie, wiele czynności robiąc niemal mechanicznie. To niesamowite, jak nasz umysł potrafi wyprzeć z pamięci choćby przeżycia związane z kolkami naszego maluszka. Wielu rodziców, kiedy sięgnie pamięcią do pierwszych miesięcy życia dziecka, przypomni sobie te prawdziwie traumatyczne chwile. Głośny płacz malucha i bezsilność. Szukanie porad w książkach, internecie, rozmowy z mamą, przyjaciółką i lekarzem. I ta złość na często powtarzające się słowa: to przejdzie, taki czas, wszystkie dzieci mają kolki. Teraz, po latach, niejedna mama sama powtarza te słowa swoim mniej doświadczonym na polu macierzyńskim koleżankom. Prawda jest taka, że to naprawdę przejdzie i że większość dzieci, przez niedojrzały przewód pokarmowy cierpi na kolki. Nie musimy jednak siedzieć i czekać aż przejdzie. Możemy postarać się ulżyć dziecku i złagodzić nieprzyjemne objawy. Warto wiedzieć jak to zrobić, niezależnie od tego, czy po raz pierwszy zostaliśmy rodzicami, czy też stanie się tak po raz drugi...

Proste sposoby na walkę z kolką u niemowląt


Pierwsza sprawa to odpowiednie odbicie dziecka po posiłku. To bardzo ważne, żeby pokarm właściwie się ułożył, a nadmiar powietrza nie został połknięty. Warto wypróbować różne pozycje do odbicia - ponosić malucha w pozycji pionowej nieco dłużej i poczekać na „ten” dźwięk. Wielu rodziców czeka na niego jak na zbawienie! ;) Jeśli dziecko je łapczywie, dobrze jest zrobić kilka przerw na odbicie w trakcie posiłku.


Innym sposobem na walkę z kolką są ćwiczenia. Możemy je wykonywać, kiedy maluszek odczuwa nieprzyjemne objawy, by uwolnić gazy. Warto jednak wykonywać je kilka razy w ciągu dnia, jako zabawę i interakcję z dzieckiem. Wystarczy położyć maluszka na plecach, na przykład na swoich kolanach, a nóżkami wykonywać delikatny „rowerek”. Innym ćwiczeniem jest delikatne dociskanie zgiętej lewej nóżki w prawą, a prawej w lewą stronę. Wszelkie ćwiczenia wykonujemy powoli, bardzo delikatnie i z wyczuciem.

Poza aktywnością ruchową, na kolki świetnie pomaga masaż brzuszka.

Należy rozebrać maluszka do pieluszki, upewniając się, że w pokoju panuje odpowiednia temperatura. Następnie kładziemy dziecko na plecach. Na dłonie nalewamy oliwkę i rozsmarowujemy ją, pocierając ręką o rękę, przy okazji rozgrzewając je nieco. Kładziemy lewą dłoń na brzuszku dziecka i okrężnymi ruchami masujemy w prawą stronę. Taki ruch ułatwi dziecku wypróżnienie i uwolnienie nadmiaru gazów. Działa też kojąco.


Jeśli powyższe, naturalne metody nie przynoszą oczekiwanych skutków, możemy wypróbować kropelki na kolkę. W aptece dostaniemy je bez recepty. Wiele firm ma w swojej ofercie takie na bazie ziół. Jednak ich skuteczność jest różna w zależności od dziecka. Często więc ich wybór następuje na zasadzie prób i obserwacji efektów.

Zobacz także

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Połóg po porodzie - co warto wiedzieć?

Podróżowanie z dzieckiem może być przyjemne!

Zalety karmienia piersią - poznaj korzyści, jakie ten...

Jak schudnąć, karmiąc piersią? Dowiedz się jak ćwiczyć i...

Pierwsze miesiące z noworodkiem wcale nie muszą być trudne

5 trików ułatwiających życie rodziców i dzieci

Stanik do karmienia – jaki powinien być?

Bielizna do karmienia - wyprawkowy must-have?

Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

Sprawdź ofertę poduszek do karmienia

Przejdź do sklepu