KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Gry dla dzieci: 10 darmowych zabaw w domu. Najlepsze gry edukacyjne dla kilkulatka

Gry dla dzieci: 10 darmowych zabaw w domu. Najlepsze gry edukacyjne dla kilkulatka

Spis treści:
Gry i zabawy dla dzieci, które sprawią przyjemność zarówno malcom, jak i rodzicom
Gry dla dwulatka, czyli w co się bawić z małym dzieckiem
Domowe gry edukacyjne dla dzieci: nauka przez zabawę
Dziecko nie bawi się samo - jak mu pomóc?
Pokój dziecięcy: najlepsze miejsce do zabaw


Jasne, świetnie jest spędzać czas z naszymi szkrabami. Serce rośnie, kiedy słyszymy jak potrafią same powtórzyć treść wierszyka lub piosenki czy dopasować klocki do odpowiedniego kształtu w pudełeczku. Nawet budowanie i burzenie wieży z klocków jest fajne. Jakieś pięćdziesiąt pierwszych razy, potem zaczyna być nieco nużące... I choć trudno się przyznać, zamiast budować po raz pięćdziesiąty pierwszy, wolelibyśmy usiąść z lampką wina i porozmawiać o życiu z kimś, kto poprawnie wymawia „r”.

zabawa z dzieckiem

Gry i zabawy dla dzieci, które sprawią przyjemność zarówno malcom, jak i rodzicom

W grach i zabawach dla dzieci liczy się przede wszystkim różnorodność. Nawet najlepiej dopracowany lalkowy teatrzyk, zabawa w malowanie twarzy czy ulubiona planszówka znudzą się, jeśli będziemy podejmować aktywności rutynowo i z przyzwyczajenia. Warto mieć pod ręką bazę pomysłów, do których możemy się odwołać, gdy nasze dziecko wyraźnie upomina się o nowe wrażenia.


Dla tych, którzy nie znają żadnych ciekawych zabaw, przedstawiamy dziesięć kreatywnych propozycji, które nadają się do przygotowania od ręki:

 1. Wspólne gotowanie
  Każda mama zna niniejszy scenariusz: obiad nieugotowany, kuchnia nieposprzątana a nasze dziecko przychodzi i z rozbrajającym uśmiechem prosi: pobaw się ze mną. Nie jesteśmy w stanie wszystkiego rzucić i udawać policjantów i złodziei, jednak jest to moment, w którym domowe obowiązki nie wykluczają możliwości spędzenia czasu z maluchem. Dajmy mu jakieś zadanie związane z gotowaniem - oczywiście, dostosowane do jego wieku i umiejętności. Niech umyje warzywa, przygotuje talerzyki czy obierze ziemniaki (lepiej skrobaczką niż przy pomocy noża). O ile zajęcie nie będzie zbyt trudne bądź nużące, zyskamy w kuchni małego pomocnika, a być może gotowanie na stałe wejdzie w poczet wspólnych rozrywek. Atrakcyjne może być także dekorowanie kolorowych kanapek na kolację, wspólne lepienie pierogów czy pieczenie świątecznych ciasteczek. Niech dziecko czuje, że jest w kuchni mile widziane, a z pewnością nie będzie się nudzić!

 2. Gra dla dzieci w "dokończ obrazek"
  Dziecko niespecjalnie przepada za kolorowankami, gdyż szybko się nudzi i zamiast dokładnie wypełniać kontury kolorem, bazgrze po całości? Zamień kolorowanki na jedną, dużą kartkę. Chwyć ołówek i narysuj jakiś kształt. Następnie pozwól dziecku uzupełnić go własnymi elementami. Zabawę możecie kontynuować aż stworzony przez was rysunek przybierze skończoną formę. Potem najlepiej wymyślcie wspólną opowieść o potworku z kartki i dorysujcie mu kolegów! Takie ćwiczenie nie tylko uczy pracy zespołowej, ale i znacznie poszerza horyzonty wyobraźni dziecka.

 3. Rewia dziecięcej mody
  Dziewczynkom z pewnością znacznie bardziej spodoba się ten pomysł, choć niewykluczone, że i chłopcy świetnie odnajdą się na improwizowanym wybiegu! Z dziecięcej garderoby wybierz kilka bazowych ciuchów. Uzupełnij je o akcesoria z własnej szafy: krawaty, apaszki, mniej kosztowną biżuterię czy zawadiacki kapelusz, i pozwól dzieciom dowolnie dobrać strój, w którym pragnęłyby się zaprezentować. Rodzic w tym wypadku powinien zadbać o odpowiednią oprawę muzyczną, miejsce na prezentację najnowszej kolekcji i pełnić rolę konferansjera, który głośno komplementuje każdy możliwy zestaw ciuchów. Taką zabawę warto urządzić w momencie, kiedy tak czy owak planujemy wietrzenie szafy dziecka i wymianę starej odzieży na nową.

 4. Za zimno na biwak? Rozbij namiot… w domu!
  Wspólne wyprawy rowerowe i biwakowanie zawsze są świetnym pomysłem. No może poza czasem, kiedy za oknem jest zimno, pada i wieje okropne wietrzysko. Na szczęście, z odrobiną wyobraźni, możemy obozować we własnym salonie! Wystarczy rozłożyć namiot (lub stworzyć go z krzeseł i koca), ułożyć w nim śpiwory i koniecznie zabrać przekąski! Taki kemping to świetna zabawa w ciągu dnia, ale może też być wspaniałą nocną przygodą. Leżenie w śpiworze, zabawa latarkami i opowiadanie bajek w namiocie z pewnością zaowocuje wspaniałymi wspomnieniami i pozwoli zacieśnić rodzinne więzy.

 5. Odrysuj cienie
  W słoneczny dzień zabierz ze sobą kilka drobnych zabawek różnego kształtu, dużą kartkę i kredki. Ustaw zabawki tak, aby ich cienie znajdowały się na powierzchni papieru i poleć swoim dzieciom, by zabrały się za obrysowywanie konturów. Taka zabawa może przerodzić się w ciekawą dyskusję o zjawiskach atmosferycznych, co jest świetną okazją do pogłębienia wiedzy dziecka na temat otaczającego go świata. Ponadto uczy zdolności manualnych i wykształca skojarzenia pomiędzy kształtem a konturem.

 6. Pobrudźcie się wspólnie!
  Niech podniesie rękę ten, kto jako dziecko nie lubił się trochę pobrudzić. Dzieciaki zwyczajnie uwielbiają maziać, paciać i chlapać. A że odrobina z dziecka zostaje w każdym dorosłym, warto czasem odrzucić rodzicielską powagę i pobrudzić się ze swoją pociechą. Wspólnie wybierzcie się więc do sklepu (to także atrakcyjna forma spędzania czasu) i zaopatrzcie w farby do malowania palcami, piasek kinetyczny, ciastolinę i tym podobne kreatywne zakupy. Możecie też samodzielnie zrobić masę solną, a ulepione figurki wysuszyć i pomalować. A może by tak kupić farby do malowania twarzy i pozwolić dziecku zamienić swoich rodziców w tygrysa, kotka lub motylka? To w końcu zabawa, która wyzwala i rozwija wyobraźnię, a do tego zwyczajnie nie ma minusów!

 7. Zabawa dla dzieci i rodziców: domowy teatr!
  Dla tych, którzy nie przepadają za bałaganem, lub zwyczajnie chcą spróbować czegoś spokojniejszego, dobrym rozwiązaniem będzie teatrzyk. Angażuje całą rodzinę, bo poza aktorami, potrzebna jest nam również widownia. W domowym teatrzyku może grać samo dziecko, możecie też stworzyć teatrzyk kukiełkowy. Zadbajcie o scenę, rekwizyty, przebrania, pomyślcie o scenariuszu. A jeśli jest już wieczór, możecie rozważyć stworzenie wspólnego teatrzyka cieni na ścianie. Ważne, by cała rodzina wykazała się zaangażowaniem - zarówno w przygotowywaniu dekoracji, odgrywaniu postaci czy żywiołowych reakcjach płynących z sektora publiczności.

 8. Wszystkie gry dla dzieci już wam się przejadły? Pora na własną!
  Zarezerwuj sobie kilka wieczorów i usiądź z dziećmi do interesującego projektu. Wspólnie stworzycie autorską grę planszową! Wystarczy odrobina cierpliwości, gruby papier i zestaw plastyczny. Razem ustalcie tematykę waszej gry i stwórzcie planszę. Mogą to być proste pola z numerkami, do których przypisane będą kolejne polecenia. Warto zamieścić zarówno proste zasady w stylu "cofnij się o dwa pola" jak i bardziej angażujące treści z rodzaju "zaśpiewaj ulubioną piosenkę", "zaszczekaj jak pies" czy "opowiedz krótką historyjkę". Zaangażuj dzieci w wybór ich własnych pionków: może być to kasztanowy ludzik, stworek z guzików, ludek z LEGO czy gipsowa figurka. Spersonalizowany pionek z pewnością pozytywnie wpłynie na zaangażowanie malucha w grę. Gdy plansza, zadania oraz pionki są już gotowe, do wszystkiego dorzuć sześciościenną kość i do dzieła! Wygrany, poza radością z bycia na podium, powinien dostać również wcześniej zaplanowaną nagrodę, np. w postaci słodycza.

 9. Kino domowe z prawdziwego zdarzenia
  Posadzenie malucha przed telewizją całodobowo emitującą kreskówki czy odpalenie filmu animowanego na laptopie z pewnością są w stanie zapewnić rodzicowi nieco spokoju i czasu dla siebie. Jednakże, jeśli zależy nam na wyjątkowych emocjach i wartościowym czasie z dziećmi, przygotujmy im specjalny seans. Warto sięgnąć po popcorn domowej roboty i mrożoną herbatę a także zadbać o odpowiednie zaciemnienie naszej "sali". Świetnie sprawdzą się również wygodne poduchy i koce. Podczas oglądania pozostawajmy do dyspozycji dziecka. Niech pyta o to, co widzi na ekranie, wyraża wątpliwości czy komentuje poczynania bohaterów. Warto przy okazji uświadomić naszą pociechę, że rozmawiać w ten sposób można jedynie w domu, gdyż w prawdziwym kinie może to przeszkadzać innym oglądającym.

 10. Zabawa w wycinanki
  Weź stos starych gazet, klej, nożyczki i kartkę papieru lub niezapisany zeszyt. Następnie usiądź ze swoimi dziećmi i powiedz im, by poszukały w makulaturze konkretnych rzeczy. Mogą być to zwierzątka, gwiazdy lub inne obiekty, które dziecko wytnie i wklei na swoją kartkę. Możecie także poczuć się niczym na planie szpiegowskiego filmu i pobawić się w wyklejanie listu z różnych literek! Wycinanki rozwijają zdolności manualne a przy okazji mają wartość edukacyjną, gdyż ciekawskie brzdące z pewnością nie odpuszczą wam pytań o wszystko, co w gazecie wyda im się interesujące.

Gry dla dwulatka, czyli w co się bawić z małym dzieckiem

Zabawa z małym dzieckiem może być ciekawsza, niż się wydaje! Dwuletnie dzieci mają mnóstwo energii, a do tego sprawnie chodzą po całym domu, w związku z czym potrzebują mnóstwo uwagi rodzica. Ten czasem nie do końca wie, jak właściwie mógłby się bawić z tak małym brzdącem. Nie szkodzi, w tym temacie również łatwo wyczarować coś z niczego i zapewnić swojemu dziecku mnóstwo radości!

Poza radością pojawia się także szansa na poznawcze walory zabawy. Dwulatek aktywnie poznaje i uczy się świata, jest również bardzo zainteresowany swoim otoczeniem - warto więc postawić na działania, które wspomagają prawidłowy rozwój dziecka.

Świetnie sprawdzą się zabawy naśladowcze. Usadźmy dziecko przed sobą i spróbujmy namówić je, aby odtwarzało nasze działania. Możemy zakrywać oko dłonią, marszczyć nos i czoło, otwierać i zamykać usta. Wydawajmy także różne dźwięki, które brzdąc będzie próbował imitować i chwalmy go entuzjastycznie za każdą podjętą próbę.

Inną zabawą, która bardzo dobrze wpływa na rozwój umysłowy małego dziecka jest gra w kolory. Polega na grupowaniu przedmiotów o zbliżonej barwie do pojemniczków w odpowiadającym im kolorze. Przed pozostawieniem dziecka naprzeciwko stosu różnobarwnych rzeczy, postaraj się wytłumaczyć maluchowi zasady zabawy. Naukę z pewnością wzmocnią głośne porównania kolorów do znanych dziecku obiektów - "czarny jak ulica", "niebieski jak niebo".


Domowe gry edukacyjne dla dzieci: nauka przez zabawę

Rozwój dziecka wspomagają także gry edukacyjne. Wspólna zabawa to jedno, ale warto razem robić również inne rzeczy. Zaangażuj więc malucha w swoje codzienne czynności. Dzięki temu dziecko nauczy się odpowiedzialności i wartości jaką jest pomoc, a ty wykonasz swoje domowe obowiązki. Kiedy prosimy naszą pociechę o pomoc, czuje się ona ważna i bardzo potrzebna, a to niezwykle istotne w procesie budowania pewności siebie.

 • Poproś o wytarcie kurzu ściereczką lub specjalnymi, wilgotnymi chusteczkami. Takie dokładne wycieranie stołu, półek i szafek świetnie wycisza i uczy skupienia.

 • Powiedz dziecku, że przyda Ci się pomoc w przeniesieniu prania z pralki na suszarkę, lub ściągnięcie z suszarki suchych ubrań i poskładanie ich. Wypranie własnych ubranek w misce to też świetna zabawa.

W nagrodę za pomoc w domowych obowiązkach, można też wspólnie przygotować podwieczorek. Wcześniej przygotowane składniki, jak owoce, pokruszone ciasteczka czy jogurt, świetnie przekłada się do właściwych miseczek i ozdabia kolorową posypką!

I na koniec warto pamiętać - dziecko musi się czasem ponudzić. Uczucie nudy wzmaga w maluchu kreatywność. Jeśli cały czas będziesz dostarczać mu rozrywki, nie zrobi niczego sam. Można też podpowiedzieć dziecku kilka interesujących pomysłów na samodzielną zabawę:

 • Zleć dziecku zrobienie kartki urodzinowej dla babci lub wujka. Daj mu do wykorzystania wiele różnych, ciekawych rzeczy poza kredkami i flamastrami. Mogą to być kolorowe naklejki, brokat w kleju, dziurkacze robiące dziury w różnych kształtach, piórka, wstążki i różnokolorowe kartki. Nie bój się bałaganu. To, co powstanie z tego twórczego nieładu, z pewnością będzie wspaniałe.

 • Wspólne wyjście na dwór również może dać rodzicowi chwilę wytchnienia, szczególnie, jeśli macie własny ogród. Można usiąść na ganku i poczytać lub cieszyć się pogodą, podczas gdy pociecha pójdzie szukać skarbów. Jesienią mogą to być złote liście, wiosną stokrotki. Może też udać się w poszukiwaniu idealnie okrągłego kamyka, który później pomaluje w domu farbkami. Najlepiej wypisać (bądź narysować) dziecku listę ze zleceniem na  najróżniejsze artefakty: szyszki, patyczki, czterolistną koniczynę… A następnie nagradzać je umówioną zapłatą w formie łakoci. Mały poszukiwacz skarbów może się wciągnąć na długie godziny!

 • Dzieci uwielbiają przebierać się i udawać różne postacie. Dlatego świetnym sposobem, by zorganizować im czas, jest stworzenie zaczarowanego pudełka. Powinny się w nim znaleźć różne przebrania i akcesoria, które dziecko będzie mogło narzucić na siebie i rówieśników podczas zabaw w "na niby". Przydadzą się plastikowe pistolety, zestaw początkującego lekarza czy czarne szaty czarodziei. Dobrze jest postawić pudełko obok dużego lustra, by maluch mógł się w nim przeglądać.

Dziecko nie bawi się samo - jak mu pomóc?

Jeśli dziecko nie potrafi bawić się aktywnie samo przez dłuższy czas, dobrze jest spędzić z nim trochę czasu, całkowicie angażując się we wspólne wybryki. Pomoże to mu otworzyć się na zabawę i rozwinąć wyobraźnię. Później znacznie łatwiej będzie mu wymyślić  grę, w którą może bawić się już samodzielnie. Jeśli jednak maluch nie znajdzie żadnej aktywności, zawsze może po prostu usiąść i spokojnie oglądać książeczkę. Ważne, by mu w tym nie przeszkadzać. Jeśli dziecko się czymś zajęło, nie pytajmy co chwilę "co słychać" i "czy wszystko jest w porządku". Zwykle kończy się to tym, że dziecko będzie chciało, by rodzic dołączył do zabawy. Oczywiście, cały czas trzeba trzymać rękę na pulsie. Zorganizuj więc sobie wypoczynek, podczas którego zachowasz czujność. Możesz spokojnie czytać książkę, kiedy Twoje dziecko bawi się samo. I nie przejmuj się hałasem. Pamiętaj, kiedy masz w domu dzieci, to cisza powinna Cię niepokoić!

Pokój dziecięcy: najlepsze miejsce do zabaw

Warto zadbać o to, by dziecko miało gdzie się bawić i chętnie spędzać czas. Atrakcyjne miejsce do zabaw sprawi, że malucha nie będzie trzeba prosić, by się czymś zajął. Ciekawy, kolorowy pokój, zabawki, które dostarczają długiej rozrywki (klocki, zabawki interaktywne, kredki), dywan ze wzorkiem w ulice, czy też schowek na najcenniejsze skarby: to wszystko składa się na idealne miejsce do zabawy. Dobrze przemyślany pokój dziecięcy powinien zawierać także miejsce, w którym maluch ma szansę się całkowicie schować i poczuć zupełnie bezpiecznie. Może być to łóżko z baldachimem, przykryta kocem wnęka czy też zaimprowizowany fort z poduszek.

Mamatu - Wygodna i stylowa odzież do karmienia dla mam

Mamatu to marka założona w 2012 roku, która od początku cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Naszym flagowym produktem, który odniósł spektakularny sukces, jest sportowa bluza do karmienia. Naszą misją jest ułatwienie kobietom czasu karmienia piersią, dlatego projektujemy funkcjonalne i stylowe ubrania.

Nasza oferta obejmuje różnorodne zestawienia kolorystyczne bluz z kapturem, które są nie tylko wygodne, ale również modne. Kolorowe zamki funkcyjne, kieszenie typu "kangurek" i obszerny kaptur to charakterystyczne elementy naszych produktów. Stawiamy na najwyższą jakość materiałów, dlatego nasze ubrania szyte są z dbałością o detale.

W naszej kolekcji znajdziesz wiele modeli, takich jak bluzy, bluzki, sukienki, koszulki i koszule nocne do karmienia. Naszym celem jest zaproponowanie stylizacji, które nie tylko ułatwią karmienie piersią, ale również sprawią, że kobiety poczują się pewnie i modnie. Nasze dyskretne rozwiązania, jak suwaki przy dekolcie czy dwuwarstwowy przód bluzki, dają swobodę i komfort podczas karmienia.

Jesteśmy dumni z naszej roli prekursora w łatwym i dyskretnym karmieniu piersią. Nasze innowacyjne podejście do projektowania odzieży sprawia, że suwaki stają się nie tylko funkcjonalnym elementem, ale też ozdobą, wyróżniając nasze ubrania. Nasza kolekcja obejmuje różnorodne style, od sportowego po miejski, z luźnymi krojami i elastycznymi dzianinami, które zapewniają wygodę.

Nasza odzież do karmienia to nie tylko wygoda dla mam, ale również dla maluszków. Nasze rozwiązania pozwalają na swobodne i dyskretne karmienie w każdych okolicznościach. Dzięki suwakom przy dekolcie, wszytym w przód bluzki czy dwuwarstwowemu przodowi, masz pełną swobodę karmienia bez obaw.

Produkujemy naszą odzież z polskich tkanin, głównie z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem elastycznych włókien, które gwarantują idealne dopasowanie do sylwetki. Nasze ubrania są starannie odszyte, a jakość nadruków zachwyca. Stawiamy na proste, ponadczasowe kroje i stonowaną kolorystykę, ale również oferujemy unikalne wzory i żywsze kolory dla miłośniczek bardziej wyrazistych stylizacji.

Mamatu to marka, która łączy w sobie wygodę, styl i jakość. Naszym celem jest zapewnienie mamom komfortu i modnego wyglądu, niezależnie od okoliczności. Dbamy o to, abyś zawsze czuła się modnie i pewnie, bez kompromisów w funkcjonalności i dyskrecji podczas karmienia piersią. Nasze ubrania pozostają w zgodzie z trendami mody, a jednocześnie spełniają wszystkie potrzeby współczesnych mam.

Zobacz także

Naturalne metody uśmierzania bólów porodowych

Odzież do karmienia

Komplet: sukienki dla mamy i córki

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Jak wybrać usztywniany biustonosz do karmienia?

Bluza dla mamy i syna

Jak dobrać stanik do karmienia?

Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Laktacja – jak ją wspomóc, co robić w razie problemów i...

Ubrania dla mam

Sprawdź ofertę odzieży dziecięcej

Przejdź do sklepu