KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Jak nauczyć dziecko samodyscypliny?

Jak nauczyć dziecko samodyscypliny?

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było grzeczne i zdyscyplinowane, jednak nikt nie rodzi się z tymi cechami. Należy je wypracowywać, poprzez zwracanie uwagi na codzienne czynności i zachowanie dziecka w różnym wieku. Są takie sytuacje, które szczególnie uczą dzieci samodyscypliny, oraz pozwalają rodzicom na wpojenie dobrych zasad...

Jak nauczyć dziecko samodyscypliny

Jedną z takich sytuacji jest przychodzenie, kiedy dziecko zostanie zawołane przez rodzica. Nie należy pozwalać na to, by rozmowa z pociechą odbywała się na zasadzie krzyczenia do siebie z różnych pomieszczeń. Dziecko uczy się w ten sposób, że czasami należy na chwilę porzucić wykonywaną czynność, aby zrobić coś innego. Wyrabia to w nim pokorę, ale i cierpliwość.

Warto również nauczyć dziecko pozytywnie reagować na krytykę. Nikt nie lubi, kiedy się go poprawia. Dzieci często reagują agresją, czynną lub bierną, obrażają się. Zrozumienie, że krytyka nie zawsze ma negatywny wydźwięk i bywa pozytywna w skutkach sprawi, że łatwiej będzie ją przyjąć w późniejszym okresie życia. W dodatku nie będzie ona działała na dziecko demotywująco.

Aby wychować zdyscyplinowane dziecko, warto zachęcać je do podejmowania różnych aktywności.

Podejmowanie kilu działań i pielęgnowanie zainteresowań nie tylko rozwija, ale również uczy systematyczności i planowania. Nie należy jednak na malca naciskać, można wtedy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Dobrym sposobem na naukę samodyscypliny, jest czas spędzony w łóżku. Zarówno przed pójściem spać, jak i zaraz po przebudzeniu. Wielu maluchom trzeba naprawdę sporo samozaparcia, żeby w ciszy leżeć w łóżku kiedy inni jeszcze śpią. Samodzielne zasypianie wiąże się często z płaczem i walką. Dlatego dobrze jest poświęcić tej czynności dużo czasu i uzbroić się w cierpliwość. Konsekwencja zaprocentuje na przyszłość.

Podobnie wygląda sytuacja z porannymi czynnościami. Wstawanie, jedzenie śniadania, mycie zębów i ubieranie się, jest często ubrane w sztywne ramy czasowe. Warto pokazać dziecku, że warto się w tych ramach mieścić. Grzeczne ubieranie się może wiązać się z samodzielnym wyborem jednego z dwóch zestawów ubrań. Szybkie wstanie z łóżka, to możliwość obejrzenia bajki przed wyjściem.

Uczenie dziecka dyscypliny może wydawać się nudne i sztywne. Jednak chęć podarowania maluchowi większej wolności i możliwości decyzji, kończy się zwykle chaosem i brakiem opanowania. Choć teraz mamy do czynienia z maluchem, zawsze należy pamiętać, że nasze działania przygotowują go do dorosłego życia w którym zasady i przepisy, to codzienność.

Zobacz także

Zestawy ubrań mama i córka – ubierzcie się podobnie i...

Nawał pokarmu – kiedy się pojawia? Jak sobie z nim poradzić?

Dlaczego poród naturalny jest lepszy?

Nawał pokarmu – ile trwa, kiedy się pojawia i jak sobie z...

Bazowa garderoba dziecka na jesień

Bluzki do karmienia – bawełniane i eleganckie. Pokochaj...

Prezent na święta dla mamy karmiącej - poznaj ubrania do...

Stanik do karmienia – jaki powinien być?

Zdrowe domowe jedzenie dla niemowląt

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Sprawdź ofertę odzieży dziecięcej

Przejdź do sklepu