KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Kategorie wpisów

Pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu

Kiedy robimy coś po raz pierwszy, zwykle nie jest nam łatwo. Nie wiemy co się wydarzy, nie możemy bazować na doświadczeniu. Wszystko jest niewiadomą. I jest to fakt niezależny od wieku. Dlatego pierwszy dzień w przedszkolu, to trudny czas, zarówno dla malucha, jak i jego rodziców...

pierwszy dzień w przedszkolu


Do tej pory dziecko było oczkiem w głowie mamy i taty. W domu miało swoje zabawki, swój rytm dnia i rodziców na zawołanie. Nagle, z dnia na dzień, wszystko się zmienia. Nowe otoczenie, nowy układ dnia, inne, nieznane mu dzieci i przedszkolanki, których nie znają. I choć często początkowo cieszą się na widok dzieci i nowych zabawek, to widok wychodzącego rodzica sprawia, że nie mają ochoty zostać tu ani chwili dłużej.


Dla rodzica to również niełatwa sytuacja. Do tej pory miał wpływ na to, jak wygląda dzień malucha, co je, jak się bawi, miał pewność, że jego maleństwo jest bezpieczne. Teraz oddaje swoje dziecko obcej osobie, która nie kocha go przecież, dla której nie jest ono najważniejsze na świecie. Poza tym wychodząc widzi strach na tej małej twarzyczce, nierzadko łzy i słyszy wołanie.


Jak poradzić sobie, aby ten pierwszy i kolejne dni w przedszkolu, były bezbolesne i przyjemne?

Najlepiej zacząć już na kilka miesięcy przed właściwym dniem. Wiele przedszkoli organizuje drzwi otwarte, dzięki czemu można poznać placówkę, pracujące w niej przedszkolanki i personel. Dla dziecka to szansa na oswojenie się z salą, przyszłą wychowawczynią i sporą grupą dzieci. Czasami można zostawić dziecko na 1-2 godziny, aby pomału przyzwyczajało się do tego, że mama czy tata nie zawsze są obok.


Kiedy nadejdzie ten pierwszy dzień, ważne, żeby oswoić dziecko z tym, co je czeka. Powiedzieć jak będzie wyglądał ten dzień i obiecać, że się po nie przyjdzie. Dobrze jest powiązać to z jakimś elementem dnia, które dziecko będzie kojarzyło, na przykład „mama przyjdzie po podwieczorku”. Jeśli jednak umówimy się z dzieckiem na konkretny czas, musimy koniecznie się wtedy pojawić. W przeciwnym razie zawiedziemy jego zaufanie.


Adaptacja do nowej sytuacji może trwać nawet kilka tygodni. Oznacza to uzbrojenie się w cierpliwość i duże pokłady siły. Dzieci często płaczą, kiedy rodzic wychodzi. Nie należy więc przedłużać rozstania ani wymykać się ukradkiem. Najlepiej dziecko przytulić, pożegnać, obiecać powrót i oddać wychowawczyni. Zwykle maluchy uspokajają się w ciągu kilku, kilkunastu minut.


To, jak będą wyglądały pierwsze tygodnie z przedszkolem, zależy w dużej mierze od rodziców. Ich spokojne podejście, odbieranie o stałej porze, wiązanie z przedszkolem pozytywnych emocji to ogromna część sukcesu. Nie należy naciskać malucha, by opowiadało o swoim dniu, kiedy przyjdzie na to pora, samo chętnie zacznie rozmowę. Do każdej nowej sytuacji trzeba przywyknąć i oswoić się z nią. Wcześniej czy później maluch stanie się dumnym przedszkolakiem, a początkowe trudności pójdą w zapomnienie.

Kategoire: Blog dla mam