KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Zdania ułatwiające życie rodzica - czyli jak rozmawiać z dzieckiem?

Zdania ułatwiające życie rodzica - czyli jak rozmawiać z dzieckiem?

Bycie rodzicem to praca na pełen etat. I chociaż nie ma na świecie niczego, co wynagradza ciężką pracę lepiej niż uśmiech dziecka, to czasami nas ona przerasta. Każda mama i każdy tata, znaleźli się kiedyś w sytuacji, kiedy od wybuchu dzieliły sekundy. Kiedy jedynym, dobrym wyjściem było wyjść z pokoju, zamknąć się w sypialni i krzyczeć w poduszkę. Bo choć staramy się postępować według instrukcji z książek, do malucha wydają się docierać strzępki informacji.

jak rozmawiać z dzieckiem


Tak już jest, że dzieci zaczynają lepiej współpracować z wiekiem. Dziecko, które ma 1,5 roku, wykonuje około 50% poleceń. To naprawdę nieźle, choć wydaje się niewiele. Zawsze jednak można nieco dopracować komunikację, stosując kilka zdań, które zdecydowanie ułatwią życie.

  1. "Jesteś bardzo pomocny" - to zdanie świetnie zastępuje „grzeczny”, które nie zawsze trafia w odpowiedni punkt. Bycie pomocnym, to bycie ważnym i docenionym. Dlatego warto utwierdzać o tym malucha, kiedy pomoże przenieść kilka ubranek z suszarki, albo zaniesie swoją miseczkę po posiłku do kuchni.
  2. "Czy możesz pokazać mi jak…" - kiedy dziecko robi coś, czego nie powinno, na przykład „porządki” w naszej szufladzie, dobrze skierować jego uwagę w inną stronę. Mówiąc -„Czy możesz pokazać mi jak układa się te klocki?”, skutecznie odciągniemy go od poprzedniej czynności, spokojnie i bez zakazów.
  3. „Dziękuję, że mi pomagasz” – często, kiedy dziecko widzi zajętą mamę, chce jej pomóc w wykonywanym zajęciu. I choć czasami spowalnia to jej pracę, warto docenić chęć pomocy. Zaowocuje to na przyszłość większą chęcią w niesieniu jej, kiedy przyjdzie taka potrzeba.
  4. „Cieszę się, że jesteś taki grzeczny” – to zdanie, które powinni znać szczególnie rodzice wyjątkowo energicznych dzieci, które lubią rzucać przedmiotami i krzyczeć. Kiedy uda nam się opanować ten żywioł, chociażby zdaniem „czy możesz pokazać mi jak…”, warto powiedzieć mu, jak lubimy, kiedy jest grzeczny. Dzieci lubią dokazywać, ale zależy im też na aprobacie rodziców.
  5. „Zrobiłeś to całkiem sam” – docenienie wysiłku dziecka jest bardzo istotne dla jego rozwoju i wiary w siebie. Dlatego warto nagrodzić wyrazami uznania każdą, samodzielną czynność. Nawet jeśli ubranie spodni zajęło 15 minut i są tył na przód, to ogromny postęp i zasługuje na owacje!

Zobacz także

Pogryzione brodawki po karmieniu piersią - jak temu...

Sukienki do karmienia, czyli wygodna i elegancka odzież...

Odzież do karmienia

Prezent na święta dla mamy karmiącej - poznaj ubrania do...

Karmienie piersią na spacerze czy zakupach przestało być...

Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

Ubrania dla mamy i córki - hit sezonu! Poznaj bliźniacze...

Bluzki do karmienia – bawełniane i eleganckie. Pokochaj...

Must have każdej przyszłej mamy

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Sprawdź ofertę odzieży dziecięcej

Przejdź do sklepu