KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Strach przed porodem - jak sobie z nim poradzić?

Nie ma znaczenia, czy jesteśmy w ciąży po raz pierwszy, czy może jest to kolejne dziecko. Strach przed zbliżającym się porodem towarzyszy nam zawsze, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży. To zupełnie naturalne uczucie, w końcu poród ma to do siebie, że niczego nie można przewidzieć, a brak kontroli to częsty powód stresu. Poza tym te kobiety, które jeszcze nie rodziły, boją się nieznanego wcześniej bólu. Natomiast te, które zostały już wcześniej mamami, boją się bólu, który znają, a który często powoduje myśli: „nigdy więcej”. Jednak kiedy pragniemy dziecka, nic nie jest w stanie nas przed tym powstrzymać. A na ataki paniki przed porodem jest kilka niezłych, sprawdzonych sposobów.

Strach przed porodem

Wspomniany wyżej strach przed nieznanym podczas samego porodu, to uczucie, które przybiera na sile wraz ze zbliżającym się terminem. Aby go opanować, warto zapisać się do szkoły rodzenia i poznać kilka technik relaksacyjnych. Na zajęciach często wypełnia się plan porodu, w którym ustalamy scenariusz od pojawienia się w szpitalu do samego rozwiązania. Można w nim zaznaczyć czy chcemy korzystać z uśmierzaczy bólu, takich jak gaz rozweselający, czy chcemy by leciała muzyka, czy pozwalamy na profilaktyczne nacięcia krocza. Wypełnienie takiego planu daje poczucie panowania nad sytuacją. Musimy jednak pamiętać, że nie da się zaplanować porodu i zawsze może się coś zmienić. Dlatego dobrze jest się cały czas koncentrować na dziecku. Kierując swoje myśli na tym, po co tu jesteśmy i na co czekamy, skutecznie to odciąga od bólu i strachu.

Wiele przyszłych mam boi się, że nie będzie miała wystarczającej wiedzy na temat opieki nad noworodkiem. W dodatku odpowiedzi na nurtujące je pytania szukają u znajomych, mam czy na forach internetowych. Bardzo często znajdują na swoje pytania odpowiedzi. Problem w tym, że jest ich wiele i różnią się od siebie, co powoduje jeszcze większy stres. Aby więc pozbyć się obaw, warto wybrać sobie autorytet, którego rad będziemy się słuchać. Może to być położna, która prowadzi szkołę rodzenia, specjalistyczna literatura, albo przyszła babcia, która w końcu urodziła i wychowała swoje dzieci. Kiedy pojawi się dziecko pojawią się i dobre rady osób z zewnątrz, ale zanim to się stanie, czerpmy wiedzę z jednego, ale sprawdzonego i dobrego źródła.

Kiedy zbliża się poród...

Wtedy zaczyna docierać do nas fakt, że od teraz już nic nie będzie takie samo. Nagle zdajemy sobie sprawę, że przez najbliższe miesiące nie zjemy ulubionych, ostrych potraw i nie popijemy ich lampką wina. Nie wybierzemy się też na spontaniczne zakupy i nie weźmiemy udziału w tegorocznym maratonie. Takie drastyczne zmiany potrafią poważnie przestraszyć. Warto jednak pamiętać, że zwykle dotyczą one pierwszych miesięcy życia dziecka. To prawda, dopóki karmimy musimy wprowadzić kilka zmian w diecie i unikać alkoholu. Jednak od czasu do czasu nawet lampka wina jest możliwa, jeśli karmienie nastąpi minimum 3 godziny od jej wypicia. Do sportu możemy wrócić zaraz po połogu, a intensywne ćwiczenia wykonywać nie później niż na 1,5-2 godziny przed karmieniem. Zakupy z dzieckiem to też nic trudnego, szczególnie kiedy najedzone śpi spokojnie w wózku.

Zobacz także

Mama wraca do pracy po urlopie macierzyńskim – jakie...

Odzież do karmienia

Ubrania dla mamy i córki - hit sezonu! Poznaj bliźniacze...

Bluza dla mamy i córki

Idealny biustonosz do karmienia? Poznaj ofertę sklepu...

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Komplet: sukienki dla mamy i córki

Nawał pokarmu – ile trwa, kiedy się pojawia i jak sobie z...

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

T-shirty do karmienia

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu