KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Jak przekonać dziecko do codziennego szczotkowania zębów, bez walki i marudzenia?

Jak przekonać dziecko do codziennego szczotkowania zębów, bez walki i marudzenia?

Codzienne mycie zębów, to dla dorosłego człowieka czynność, którą wykonuje wręcz automatycznie. Lata przyzwyczajeń, codzienny rytuał w łazience, konieczność, której nie odczuwa jako przymus. Jednak dla dziecka, to nowa czynność, którą musi wykonywać kilka razy dziennie, do tego żmudna, mało zabawna i nie zawsze przyjemna. Jak więc przekonać malucha do codziennego szczotkowania zębów, bez walki i marudzenia?

szczoteczka i pasta do zębów

Na początek warto oswoić dziecko ze szczoteczką. Dobrze jest razem iść na zakupy i pozwolić maluchowi samodzielnie ją wybrać. Taką szczoteczką z pewnością chętniej będzie myło zęby. Jeśli pociecha nadal sceptycznie podchodzi do szczotkowania, dobrze jest mieć zapasową szczoteczkę i pozwolić mu wypróbować ją na lalkach, misiach i samochodach. Niech przyzwyczai się do nowego przyrządu i przekona, że nie jest wcale taki straszny.

Kiedy zaczyna się przygoda dziecka z myciem zębów, to zwykle rodzic trzyma szczoteczkę i szoruje dziecięce zęby. Pokażmy maluchowi, że to nic strasznego, pozwalając mu umyć własne. Kiedy sami będziemy zadowoleni podczas szorowania, dziecko chętnie zobaczy co nam sprawia taką przyjemność.

Z każdej czynności, która jest stresująca dla dziecka, warto zrobić zabawę.

Nie inaczej jest z myciem zębów. Można więc zrobić konkurs, kto najdłużej będzie mył zęby, albo kto zrobi największą pianę. Można wymyślić fajny wierszyk lub piosenkę o zębach i śpiewać podczas mycia zębów dziecka. Warto też, podczas codziennych zabaw wprowadzać tematykę szorowania zębów, żeby przestała być czymś obcym, a stała zupełną normą.

No i na koniec. Nie warto się za bardzo spinać i stresować. Jasne, higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, ale jeszcze nikt nie dopiął swego, zmuszając dziecko do czegokolwiek. Zawsze należy dać czas sobie i szkrabowi na oswojenie z nową sytuacją. Małymi krokami dojść można dalej, niż nerwowym szarpaniem. Grunt, żeby zawsze towarzyszył nam spokój i dobry humor.

Powodzenia! ;)

Zobacz także

Rady dotyczące przechowywania mleka dla dziecka

Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

Nocny lęk separacyjny u dzieci - jak sobie z poradzić?

Must have każdej przyszłej mamy

Ubranka dla dzieci - na co zwracać uwagę?

Ubrania dla mamy i córki - hit sezonu! Poznaj bliźniacze...

Jak nauczyć dziecko siusiania do nocnika?

Zalety karmienia piersią - poznaj korzyści, jakie ten...

Laktacja – jak ją wspomóc, co robić w razie problemów i...

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Sprawdź ofertę odzieży dziecięcej

Przejdź do sklepu