KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim - dasz radę!

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim - dasz radę!

Dla każdej kobiety, skupionej na swojej karierze, myśl o pozostawieniu jej na rok (lub dłużej) w związku z ciążą i urlopem macierzyńskim, jest stresująca. Kiedy jednak zachodzi w ciążę, a następnie na świat przychodzi dziecko, nic nie jest ważniejsze od tej małej osóbki. Od jej narodzin, przez cały rok, to właśnie, zazwyczaj, mama jest nią cały czas. Widzi każdy postęp, słyszy pierwsze słowa, zauważa nowy ząbek i potrafi rozpoznać potrzeby malucha. W pewnym momencie trzeba jednak wrócić do pracy i jak ciężko nie było ją zostawić na rok, tak nieporównywalnie trudniej jest do niej wrócić, zostawiając dziecko pod opieką innej osoby.

powrót do pracy po urlopie macierzyńskim


Żeby jak najbardziej zmniejszyć szok związany z rozłąką, zarówno u mamy, jak i malucha, dobrze jest zaplanować ten przełomowy moment i przyzwyczaić się do myśli, że wkrótce nastąpi. Jeśli jest taka możliwość, można o pomoc poprosić babcię, która jeśli ma czas, z pewnością chętnie zajmie się wnuczkiem. Dobrze jest dać babci i maluchowi czas na przywyknięcie do nowego rytmu dnia. Pozostawienie ich samych kilka razy w tygodniu na parę godzin to dobry początek.


Dość częstym problemem, jaki napotykają mamy wracające do pracy, jest kwestia karmienia piersią. Choć po 12 miesiącu życia dziecka wiele kobiet przerywa karmienie, sporo nadal chce wzbogacać dietę dziecka o naturalny pokarm. Najlepiej jest tak ustalić godziny karmienia, by wstrzelić się z piersią między posiłki stałe. Jeśli jednak jest to problem, na przykład ze względu na pracę zmianową, zawsze można odciągnąć pokarm i poprosić opiekuna, by podał dziecku o określonej porze.


Każda mama, która wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim, powinna znać swoje prawa...

Po urlopie macierzyńskim może choćby wykorzystać swój urlop wypoczynkowy. Z małym dzieckiem dobrze jest mieć taką możliwość. Do ukończenia 14 roku życia przez dziecko, każdy rodzic ma dwa dni w roku, które może wziąć wolne na opiekę nad dzieckiem. Jeśli kobieta karmi piersią, przysługują jej dwie, półgodzinne przerwy. Może je połączyć i wyjść z pracy godzinę wcześniej.


Decyzja o powrocie do pracy nie jest łatwa. Często, choć urlop macierzyński minął, młoda mama nie jest na nią gotowa. Obecnie wiele firm jest bardzo elastycznych i wychodzą młodym rodzicom naprzeciw. Warto zapytać, czy przez jakiś czas byłaby możliwość pracy zdalnej z domu. W ten sposób można pogodzić łagodny powrót do pracy i chęć pozostania z dzieckiem jeszcze trochę dłużej.

Zobacz także

Bielizna do karmienia - wyprawkowy must-have?

Szukasz prezentu na święta dla dzieci? Poznaj zalety...

Przedszkolak na spacerze, czyli uczymy znaczenia słowa...

Idealny biustonosz do karmienia? Poznaj ofertę sklepu...

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Bluzki do karmienia – bawełniane i eleganckie. Pokochaj...

Mama wraca do pracy po urlopie macierzyńskim – jakie...

5 trików ułatwiających życie rodziców i dzieci

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Zdrowe domowe jedzenie dla niemowląt

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu