KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Poradnik dla świeżo upieczonych rodziców

Poradnik dla świeżo upieczonych rodziców

Kiedy dziecko się rodzi, przez pierwszych kilka dni jesteście razem w szpitalu. Codziennie maluszek jest doglądany przez lekarzy i pielęgniarki, dostajecie całą masę porad i wskazówek, oraz odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Zwykle, kiedy całą rodzinką wracacie do domu, okazuje się, że pytań jest znacznie więcej, a odpowiedzi na te już zadane, gdzieś uleciały. Ważne wiec, by mieć pod ręką kilka tych najważniejszych wskazówek. Dzięki temu te pierwsze tygodnie miną bez stresu.

poradnik dla świeżo upieczonych rodziców


Wiele stresu i pytań przysparza nowym rodzicom kikut pępowiny. Czy powinien być taki ciemny? Jak go pielęgnować? Kiedy odpadnie? To te najczęściej zadawane pytania. Jego kolor, po obcięciu pępowiny, zmienia się w ciągu kilku dni. Od białoniebieskiego i wilgotnego, przez żółto brązowy po prawie czarny. Dzieje się tak, gdyż obkurcza się i usycha. Należy dokładnie pielęgnować go, tak jakby był częścią ciała noworodka. Przemywamy go czystą wodą i pozostawiamy do wyschnięcia. Nie smarujemy alkoholem, jodyną czy fioletem, nie zakrywamy. Pieluszkę zawijamy tak, by nie nachodziła na pępek, lub korzystamy z takich ze specjalnym wycięciem. Kikut sam odpadnie między pierwszym a drugim tygodniem po porodzie.


Kolejną sprawą, jaka często niepokoi, jest ulewanie po posiłku. To normalna sprawa, dziecko ma jeszcze niedojrzały przewód pokarmowy. Aby temu zapobiec warto ustawić maluszka w pozycji pionowej i poczekać aż mu się odbije. Robimy tak nawet co pięć minut podczas jedzenia. Mimo wszystko dobrze mieć pod ręką sporo pieluszek tetrowych, na wszelki wypadek.


Noworodek robi kupę bardzo często i nie oznacza to, że ma biegunkę. W pierwszym dniu jest ona czarna, następnie zmienia kolor na różne odcienie zieleni i przechodzi w żółty. Może mieć też różną konsystencję, od bardziej rzadkiej, przez przypominającą pastę po ziarnistą. Zapach kupy noworodka karmionego piersią jest ledwo wyczuwalny i całkiem przyjemny. Zmienia się to niestety, kiedy maluch przechodzi na mieszanki i wprowadzamy pokarmy stałe.

Oddech maluszka to sprawa, która potrafi spędzać sen z powiek i to dosłownie.

Wielu rodziców potrafi czuwać w nocy, nasłuchując i licząc poszczególne wdechy i wydechy. Normalnym są przerwy, między co którymś oddechem, trwające około sześciu sekund. Jeśli dziecko bierze mniej niż 60 oddechów na minutę, to wszystko jest w porządku. Jeśli jest ich więcej lub oddech jest świszczący, może to wskazywać na problemy dróg oddechowych i należy udać się do lekarza.


Noworodek często albo śpi, albo płacze. To jego jedyny sposób komunikacji, więc nie powinniśmy się tym denerwować. Cierpliwie skupmy się na znalezieniu przyczyny płaczu. Sprawdźmy zawartość pieluszki, podajmy dziecku pierś lub butelkę, poklepmy po pleckach, pomasujmy brzuszek, ponośmy po pokoju. Jeśli nic nie pomoże, być może to jeden z tych momentów, kiedy maluszek ma gorszy nastrój i nic nie możemy zrobić. Spokojnie, kiedy się zmęczy i zaśnie, odpoczniemy i my.

Zobacz także

Połóg po porodzie - co warto wiedzieć?

Bluzy dla dzieci w ofercie sklepu Mamatu – najlepszy wybór!

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Pogryzione brodawki po karmieniu piersią - jak temu...

Proste sposoby na walkę z kolką u niemowląt

Ubrania do karmienia – postaw na modne i wygodne...

Nawał pokarmu – ile trwa, kiedy się pojawia i jak sobie z...

Jak wywołać poród domowymi sposobami?

Karmienie mieszane - co ile godzin karmić noworodka i...

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu