KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Pogryzione brodawki po karmieniu piersią - jak temu przeciwdziałać? Dowiedz się, dlaczego dzieci gryzą i jak je tego oduczyć!

Pogryzione brodawki po karmieniu piersią - jak temu przeciwdziałać? Dowiedz się, dlaczego dzieci gryzą i jak je tego oduczyć!

Pogryzione brodawki po karmieniu piersią potrafią negatywnie wpłynąć na wspomnienia z okresu macierzyństwa. A przecież karmienie piersią to wspaniałe doświadczenie, które wiele mam wspomina z nostalgią. Chwile spędzone z dzieckiem w ramionach, kiedy spokojnie ssie pierś, miarowo oddycha całkowicie zrelaksowane. To moment, kiedy i mama może dłuższą chwilę odpocząć i złapać oddech. Chyba, że jej maleństwo zaczęło ząbkować, a sutek mamy traktuje jak gryzak, na którym testuje moc swoich nowych, ostrych ząbków. Wtedy ta piękna chwila zamienia się w mały koszmar, którego w skład niejednokrotnie wchodzą krew, pot i łzy. Dlaczego dzieci czasami gryzą? Jak tego uniknąć? Czy jest jakiś sposób, by oduczyć maluszka gryzienia piersi, która go karmi? Na szczęście tak! Przedstawiamy sprawdzone sposoby na pozbycie się problemu z pogryzionymi brodawkami po karmieniu piersią.

Spis treści:
Jak układać dziecko do karmienia, by uniknąć problemu poranionych brodawek?
Dlaczego dzieci czasami gryzą sutki podczas karmienia piersią?
Jak leczyć pogryzione po karmieniu piersią brodawki?
Jak oduczyć dziecko gryzienia brodawek podczas karmienia piersią?
Czy krwawiące brodawki są przeciwwskazaniem do karmienia piersią?

Jak karmić, by uniknąć problemu poranionych brodawek? Karmienie piersią ząbkującego dziecka może być proste! Sprawdź, jak należy układać malucha, by nie gryzł brodawek

Jak karmić piersią malucha, by nie poranił brodawek? Warto wiedzieć, że gryzienie sutka często wynika ze złego ułożenia dziecka do karmienia, przez które mamie też jest niewygodnie. W takiej sytuacji maluch nie potrafi prawidłowo chwycić piersi, więc zaczyna gryźć brodawkę i zaciskać na niej dziąsła. Dodatkowo kobiece piersi są po ciąży bardzo wrażliwe i czułe na dotyk. Dobrze jest więc oszczędzić sobie nieprzyjemności związanych z poranionymi brodawkami po karmieniu piersią i wypróbować różne pozycje, by sprawdzić, kiedy dziecku jest najłatwiej ssać pierś. Pamiętajmy, że ma być to proces przyjemny zarówno dla mamy, jak i dla malucha. Dlatego zadbajmy też o odpowiednie nastawienie psychiczne i nie zniechęcajmy się, jeśli dziecku zdarzy się zacisnąć rosnące ząbki na sutku. Na pewno szybko uda nam się wypracować taki sposób karmienia piersią, że problem poranionych brodawek zniknie z naszego życia raz na zawsze.

Skąd wiadomo, że dziecku jest niewygodnie podczas karmienia piersią? Można to łatwo rozpoznać, zwracając uwagę na ułożenie i zachowanie malucha. Zanim więc będziemy wprowadzać metody na oduczenie podgryzania mamy, warto sprawdzić, czy to nie ta, prosta do wyeliminowania przyczyna jest naszym winowajcą. Sygnałem do zmiany pozycji podczas karmienia piersią powinno być to, że dziecko obejmuje ustami tylko brodawkę. Nieprawidłowe ułożenie rozpoznamy również po tym, że czubek nosa maluszka i jego broda nie stykają się z piersią mamy. Symptomatyczne jest też słyszalne cmokanie dziecka, zamiast odgłosu połykania pokarmu. Jeżeli zauważymy którąś z tych nieprawidłowości podczas karmienia piersią, a dodatkowo czujemy, że dziecko nieprzyjemnie ciągnie nas ustami za sutek, należy zmienić pozycję. W tym celu najpierw delikatnie odsuwamy dziecko od piersi. Można to zrobić wsuwając lekko palec do buzi malucha. Następnie układamy się inaczej i sprawdzamy, czy dziecko będzie potrafiło chwycić nie tylko sutek, ale także część piersi wokół brodawki. Sutek powinien znajdować się odpowiednio głęboko w buzi malucha, wtedy nie będzie miał możliwości, by zagryźć na nim ząbki. Wargi dziecka powinny być wywinięte.

Co może nam pomóc w znalezieniu idealnej pozycji do karmienia piersią i tym samym pozwoli na uniknięcie problemu poranionych brodawek?

W znalezieniu najwygodniejszej pozycji do karmienia pomocne będą odpowiednie ubrania ułatwiające szybkie odsłonięcie piersi bez konieczności odkrywanie innych części ciała. Nie chodzi tu jednak o wyciągnięte swetry czy za duże koszule. Mowa o funkcjonalnych i pięknych ubraniach Mamatu do karmienia piersią. Sukienki, bluzkibluzy z tej serii mają wszyte wygodne suwaki, które pozwalają na szybkie podanie dziecku pokarmu, gdy tylko zauważymy u niego oznaki głodu. W sklepie Mamatu są też dostępne modele bluzek uszyte z dwóch warstw. Jedną z nich należy podnieść do góry, by odsłonić pierś, a nasz brzuch i plecy pozostaną zakryte. Prawda, że wygodne? Ubrania Mamatu nie tylko zapewnią każdej mamie komfort podczas karmienia i będą dużym ułatwieniem w odnalezieniu idealnej pozycji, w której dziecko nie gryzie brodawki. Specjalnie zaprojektowana odzież do karmienia jest szyta w taki sposób, by była przy okazji po prostu ładna i stylowa. Materiały, z jakich powstają ubrania Mamatu, są ciekawe w swojej fakturze, ale przede wszystkim miłe w dotyku. Nie podrażnią więc ani delikatnej skóry maluszka, ani nawet poranionych brodawek mamy.


Pogryzione brodawki podczas karmienia piersią - dlaczego dzieci czasami gryzą sutki mamy? Poznaj najczęstsze przyczyny tego problemu i proste rozwiązania

Pogryzione brodawki podczas karmienia piersią mogą sprawiać wiele trudności. Dlatego warto wiedzieć, z czego wynika ten problem, by móc w odpowiedni sposób oduczyć malucha gryzienia w trakcie karmienia piersią. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny zaciskania przez dzieci swoich ząbków lub dziąseł na brodawkach mamy.

Ząbkowanie

Rosnącym ząbkom często towarzyszy dziecku ból. Czasami maluch chce się po pozbyć podczas karmienia piersią i zaciska dziąsłami brodawkę. Dziecko tylko próbuje sobie ulżyć i pozbyć się męczącej dolegliwości - nie wie, że gryząc sutek może sprawić mamie dyskomfort. Dlatego jeżeli wiemy, że maluch ząbkuje i zdarzy mu się mocniej zacisnąć buzię na brodawce, można na chwilę odsunąć dziecko od piersi i w zamian podać mu specjalny gryzak. W ten sposób zapewnimy maluszkowi ukojenie w bólu związanym z wyrastaniem zęba. Po chwili warto spróbować znów przystawić dziecko do karmienia, by mogło odpowiednio się najeść.

Zatkany nosek dziecka

Przekrwiona błona śluzowa w trakcie infekcji czy spowodowana alergią oznacza zatkanie noska katarem. Niekiedy przekrwienie następuje też na skutek dużej ilości fruwającego w powietrzu kurzu lub silnego ogrzewania. Zatkany nos maluszka może przekładać się na gryzienie brodawki mamy podczas karmienia piersią. Dlaczego? Otóż, dziecko, które pije mleko, oddycha nosem. Gdy maluch ma katar, próbuje podczas karmienia złapać oddech jednocześnie nie wypuszczając sutka z buzi. W efekcie zaciska ząbki lub dziąsła na brodawce. Wystarczy wtedy wyczyścić dziecku nosek i ponownie przyłożyć je do piersi.

Nadmierne wypływanie mleka

Może zdarzyć się tak, że mleko będzie wypływało z piersi szybciej niż dziecko będzie w stanie pić. W takim przypadku maluch stara się sam zahamować falę pokarmu i zagryza brodawkę. Aby tego uniknąć można przed przystawieniem dziecka do piersi odciągnąć trochę pokarmu laktatorem, by zmniejszyć ciśnienie w przewodach mlecznych. Gdy sytuacja się unormuje, dziecko znów zacznie spokojnie ssać.

Nuda i eksperymentowanie

Może się okazać, że dziecko gryzie sutki podczas karmienia piersią z nudów. Najedzony maluch niekiedy próbuje eksperymentować i dla zabawy przygryza brodawkę. Czasami jest to sposób malucha za zwrócenie na siebie uwagi mamy. Zwykle gryzienie sutka z nudów ma miejsce w przypadku starszych dzieci, które mają już wprowadzone stałe pokarmy. Jest to często znak, że pora zakończyć karmienie piersią. Wiele mam odwleka tę decyzję mając na celu dobro dziecka. W pewnym wieku jednak można bez wyrzutów sumienia odstawić dziecko od piersi.

Jeżeli żaden z wymienionych wyżej powodów nie wydaje Ci się adekwatny i nie pomaga również testowanie coraz to nowszych pozycji do karmienia piersią - skonsultuj się z lekarzem. Podgryzanie brodawek podczas karmienia nie powinno się przedłużać ani być częścią każdorazowego podawania dziecku mleka. Dlatego jeżeli tak się dzieje, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.

Jak leczyć brodawki pogryzione po karmieniu piersią? Poznaj różne sposoby pielęgnacji i ochrony sutków przed gryzieniem

Warto wiedzieć, jak leczyć pogryzione brodawki, by karmienie piersią znów było dla nas komfortowe i przyjemne. Gdy doszło już do poranienia sutków, dobrze jest wdrożyć działania naprawcze. Często polecanym sposobem jest nakładanie maści ochronnych i pielęgnacyjnych na podrażnione piersi po każdym karmieniu. Czym dokładnie smarować pogryzione brodawki? Kremem, którego skład jest odpowiedni także dla małego dziecka, na przykład Bepanthenem. Wtedy spokojnie można nakładać specyfik na brodawki nawet kilka razy dziennie. Dobrym pomysłem jest również smarowanie poranionych sutków własnym pokarmem. Kobiecie mleko wykazuje bowiek właściwości bakteriobójcze i pomoże nam wyleczyć uraz na pogryzionej brodawce. Kilka kropel pokarmu należy delikatnie rozmasować na sutkach i ich otoczkach i pozostawić na odsłoniętych piersiach do wyschnięcia, czyli na około 15 minut. Jeżeli odczuwamy ból piersi, warto przyłożyć do nich na przykład kostki lodu owinięte w pieluszkę. Gdy to nam nie ulży, można sięgnąć po tabletkę przeciwbólową.

Do leczenia pogryzionych brodawek przyczynia się także odpowiednia higiena. Nie należy myć poranionych sutków nadmiernie często, wystarczy robić to dwa razy dziennie. Lepiej nie używać do przemywania mydła, ponieważ może ono dodatkowo podrażnić wrażliwe okolice brodawek. Można płukać piersi letnim lub chłodnym naparem z szałwii lub nagietka. W przypadku pogryzionych brodawek zaleca się także częste wietrzenie piersi. Warto jak najczęściej chodzić bez biustonosza, który ocierałby ranę. Wygodne, przewiewne ubrania są bardzo ważne. Doskonale w tej roli sprawdzi się odzież Mamatu do karmienia piersią, która jest uszyta z naturalnych, bardzo dobrych jakościowo materiałów, głównie z przyjaznej skórze bawełny.

Na rynku możemy też znaleźć gumowe nakładki i silikonowe nakładki na sutki, które ochronią je przed ostrymi ząbkami dziecka. Najlepiej sprawdzają się osłonki z dziurkami, które zapewniają dostęp powietrza do sutka, a także zbierają wyciekające z piersi mleko. Jeśli używasz wkładek laktacyjnych, na przykład na wyjścia z domu, pamiętaj o zmienianiu ich, gdy staną się wilgotne. Uwaga! Gdy smarowanie sutków maściami i pokarmem nie pomaga, a przykładanie zimnych okładów oraz noszenie silikonowych nakładek nie przynosi ulgi - należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli po około 4 dniach od rozpoczęcia domowej kuracji nie zaobserwujemy żadnej poprawy i pogryzione brodawki wciąż będą krwawić albo zacznie z nich wyciekać ropna wydzielina, nie warto czekać na dalszy rozwój wydarzeń, tylko skonsultować się ze specjalistą.

Co pomaga na pogryzione brodawki najlepiej, czyli jak oduczyć dziecko gryzienia podczas karmienia piersią? Poznaj skuteczne metody!

Co najskuteczniej pomaga na pogryzione brodawki od karmienia piersią? Oczywiście, by uporać się z dolegliwościami warto stosować różne maści i smarować piersi pokarmem, przykładać okłady oraz stosować specjalne wkładki. Jednak najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem na poradzenie sobie z problemem jest oduczenie dziecka gryzienia sutków. Jeżeli już wiemy, że zaciskanie ząbków i dziąseł na brodawkach nie jest wynikiem nieprawidłowego ułożenia przy karmieniu czy odruchem wywołanym wywołanym przez zatkany nosek dziecka - możemy skorzystać z różnych metod na oduczenie maluszka podgryzania. Przede wszystkim nie należy zagryzać zębów i czekać aż dziecko się naje, by pójść leczyć rany. Trzeba dać maluszkowi do zrozumienia, że gryzienie nas boli. Oczywiście kilkumiesięczne dziecko nie zrozumie, jeśli poprosimy je o niegryzienie. Jednak powiedzenie nieco głośniej „Ała, to mamusię boli”, za każdym razem, gdy poczujemy ząbki na sutku, z pewnością pomoże. Maluch może nie rozumieć słów, ale z pewnością zrozumie ton, w jakim je mówimy. Podczas wypowiadania słów patrz dziecku w oczy i zachowaj poważny wyraz twarzy.

Poza werbalnym wyrażeniem swojej dezaprobaty dobrze jest na chwilę odstawić dziecko od piersi. W ten sposób, po jakimś czasie, nasz komunikat skojarzy też z brakiem mleka. Zauważy, że ugryzienie wiąże się z reakcją mamy, jaką jest jej niezadowolenie i brak pokarmu. Ta metoda nie zadziała od razu, ale po jakimś czasie dzieci zaczynają łączyć fakty i przestają gryźć podczas jedzenia. Gdy maluch zacznie płakać po odstawieniu od piersi przytul go i po chwili znów spróbuj podać mu sutek. Jeżeli gryzienie powtórzy się, ponownie delikatnie odsuń dziecko na moment od piersi. Warto pamiętać, że zbyt gwałtowne reakcje podyktowane nerwami, na przykład krzyk czy szarpanie mogą nie przynieść oczekiwanego efektu. Lepiej jest zachować spokój, ale i być stanowczą. Dziecko lepiej zrozumie nasz komunikat, jeżeli będziemy zrelaksowane i opanowane, niż wykrzyczaną w jego stronę wypowiedź w napiętej atmosferze.

Aby odpowiednio się rozluźnić i podczas karmienia nie dać się ponieść negatywnym emocjom warto zadbać o komfortowe warunki do podawania dziecku mleka. Zdecydowanie łatwiej będzie nam zapanować nad sytuacją, jeżeli będziemy czuć się dobrze. Rezonu z pewnością doda nam odpowiednia odzież. Ubrania, które nam się podobają i w których jest nam wygodnie znacząco wpływają na nasze dobre samopoczucie. Odzież Mamatu do karmienia piersią doda każdej młodej mamie pewności siebie i w ten sposób pozwoli szybciej oduczyć maluszka gryzienia brodawek.

Dobrym pomysłem może być też niepodawanie dziecku smoczka. Maluch chwyta go bowiem inaczej, o wiele płycej niż pierś mamy. Część smoczka, którą dziecko ma w buzi jest sporo mniejsza niż brodawka i jej okolice. Jeżeli dziecko płacze, jest niespokojne, warto spróbować uspokoić je kołysaniem, braniem na ręce czy śpiewaniem kołysanki zamiast podawać smoczek. Aby oduczyć dziecko gryzienia brodawki, najlepiej ograniczyć używanie smoka do minimum albo, jeżeli się uda całkowicie wyeliminować.

Krwawiące brodawki - czy można karmić piersią, która jest silnie podrażniona przez gryzienie? Co robić, by zapobiec powstawaniu ran na sutkach, gdy dziecko ząbkuje?

To, czy można karmić piersią, gdy ma się krwawiące brodawki zależy głównie od naszego samopoczucia oraz tego, czy występuje silny ból. Jeżeli krew kapiąca z sutków jest istotnie spowodowana tylko gryzieniem przez malca, nie stanowi przeciwwskazania do karmienia piersią. Maluszkowi nic się nie stanie, jeżeli do jego pokarmu dostanie się odrobina krwi mamy. Jeżeli jednak będzie jej więcej, dziecku może po prostu nie smakować taki pokarm i go odrzuci. Wtedy do momentu zagojenia się brodawek, można podawać maluszkowi dobrej jakości mieszankę. Nie należy jednak robić tego zbyt długo, jeżeli nie ma takiej konieczności, ponieważ najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko mamy.

Jeżeli krwawiącym brodawkom towarzyszy mocny ból lub inne niepożądane objawy - najlepiej zgłosić się do specjalisty. Dzięki wizycie u lekarz zyskamy pewność, że odczuwane dolegliwości nie są związane z czymś innym niż z podgryzaniem przez maluszka. Krwawiące i pobolewające brodawki to przesłanka do zaniechania na jakiś, oczywiście najlepiej krótki, czas karmienia piersią. W czasie, gdy podrażnione sutki będą się goiły, można podawać dziecku mleko odciągnięte laktatorem, a po powrocie do formy znów przystawiać malca do piersi. Jeżeli ponownie wystąpi problem z gryzieniem, należy podjąć kolejną próbę oduczenia dziecka od tego, pamiętając o zachowaniu spokoju i stanowczości. Warto również cały czas dbać o odpowiednią pielęgnację brodawek i wietrzenie piersi po karmieniu.

Krwawiące sutki po karmieniu piersią to problem pojawiający się najczęściej u mam dzieci, którym urosły już ząbki. Najczęściej jako pierwsze pojawiają się dolne lub górne jedynki w trzecim, czwartym lub piątym miesiącu życia dziecka. Cały proces ząbkowania trwa około kilku tygodni. Niekiedy pierwszy mały ząbek wyrasta zupełnie niespodziewanie i nie sprawia ani mamie, ani dziecku żadnego problemu. Niestety nie zawsze tak jest i rosnące ząbki bywają dla malucha uciążliwe. Dziecko jest wtedy nieco bardziej marudne i próbuje sobie ulżyć w bólu, co może objawiać się w trakcie karmienia piersią. Pogryzieniu brodawek w ten sposób można jednak zapobiec. Wspominaliśmy wcześniej o możliwości podawania dziecku gryzaczka, gdy tylko zacznie zaciskać buzię wokół sutka. Taki gryzak warto wcześniej schłodzić i przygotować go sobie przed rozpoczęciem karmienia. Jeżeli akurat nie mamy takiego gadżetu pod ręką, a dziecko chwyta brodawkę ząbkami w celu złagodzenia dyskomfortu związanego z ząbkowaniem, można też spróbować delikatnie włożyć mu palec do buzi i pomasować ostrożnie dziąsła. Na rynku są też dostępne specjalne żele dla dzieci, którym rosną ząbki. Tego typu specyfiki mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. by je zastosować należy nałożyć na palec niewielką ilość żelu i rozsmarować na dziąsłach dziecka. Powinno to przynieść maluszkowi ulgę i zapobiec gryzieniu brodawek.

Mamatu: wygodna i stylowa odzież do karmienia

Mamatu to polska marka odzieży do karmienia piersią, która powstała w 2012 roku. Od tego czasu zdobyła serca wielu mam w Polsce i na świecie. Celem marki jest ułatwianie czasu karmienia piersią poprzez projektowanie wygodnych i funkcjonalnych ubrań, które są również stylowe.

Odzież Mamatu jest wykonana z najwyższej jakości materiałów, takich jak bawełna i elastan. Dzięki temu jest wygodna w noszeniu i zapewnia swobodne karmienie piersią. Odzież Mamatu jest również dostępna w szerokiej gamie kolorów i wzorów, dzięki czemu każda mama znajdzie coś dla siebie.

Odzież Mamatu jest dostępna w wielu sklepach stacjonarnych oraz online. Marka oferuje również możliwość zakupu ubrań w ramach abonamentu, dzięki czemu każda mama może mieć dostęp do najnowszych trendów w modzie.

Oto kilka zalet odzieży Mamatu:

  • Wykonana z najwyższej jakości materiałów
  • Wygodna w noszeniu
  • Zapewnia swobodne karmienie piersią
  • Szeroka gama kolorów i wzorów

Jeśli szukasz wygodnej i stylowej odzieży do karmienia piersią, Mamatu to doskonały wybór. Odzież Mamatu zapewni Ci komfort i swobodę podczas karmienia piersią, a jednocześnie pozwoli Ci wyglądać modnie i stylowo.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Mamatu!

Zobacz także

Biustonosz do karmienia

Ubrania dla mam

Idealny biustonosz do karmienia? Poznaj ofertę sklepu...

Najczęstsze powody nocnych pobudek u niemowlaka.

Jak dobrać stanik do karmienia?

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Jak przetrwać ostatni miesiąc ciąży?

Szukasz prezentu na święta dla dzieci? Poznaj zalety...

Prezent na święta dla mamy karmiącej - poznaj ubrania do...

Bielizna do karmienia - wyprawkowy must-have?

Sprawdź ofertę ubrań, które ułatwią karmienie dziecka

Przejdź do sklepu