KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Na pewno każdy z nas pamięta jeszcze sytuacje, w których nie mógł dogadać się ze swoimi rodzicami. Wydawało nam się, że oni niczego nie rozumieją, nic do nich nie trafia i żyją w zupełnie innym świecie niż my. Teraz, jako rodzice mamy podobny problem. Nasze dziecko nic nie rozumie, nic do niego nie trafia i jest chyba z innej planety... Zaczynamy doceniać starania naszych rodziców sprzed lat, ich cierpliwość i czasami trochę im współczujemy.

Problemy w komunikacji między dorosłym i dzieckiem są czymś zupełnie normalnym. Mamy zupełnie inne podejście do otaczającej nas rzeczywistości, dzieli nas wiele, ale łączy o wiele więcej. Dlatego warto jest poznać kilka sposobów na radzenie sobie z tymi barierami.

rodzic i dziecko

Jakich błędów się wystrzegać podczas rozmowy?

1. Przede wszystkim bądź dobrym słuchaczem. Twoje dziecko nie zawsze powie wprost co mu leży na sercu, ale na pewno wyłowisz to podczas rozmowy. Daj mu mówić, opowiadać, dzielić swoimi spostrzeżeniami i dawaj rady, kiedy tego potrzebuje.

2. Pamiętaj, że Ty też możesz się mylić. Nie staraj się za wszelką cenę udowodnić, że to Ty masz rację. I nie podawaj swojej metryki jako dowodu na nią.

3. Uzbrój się w cierpliwość. Pamiętaj, że Ty też popełniałeś błędy i pozwól je popełniać swojemu dziecku. Jeśli powtarzają się nagminnie popracujcie nad nimi razem.

4. Ustal realne kary i nie zapominaj o nagrodach. Maluch ma mało cierpliwości i mimo szczerych chęci, nie usiedzi w miejscu przez 30 min. Daj mu też możliwość poprawy zanim wymierzysz karę.

5. Nie zaprzeczaj sobie i nie podważaj własnego zdania. Jeśli raz się złamiesz i odpuścisz w jakiejś kwestii, nie możesz mieć pretensji do dziecka, że nie zmieniło swojego zachowania.

6. Bądź kumplem do zabawy, rodzicem i nauczycielem. Wydaje się skomplikowane? Dasz radę! Baw się z maluchem, szalejcie na placu zabaw, budujcie wieże z klocków, przeżywajcie wspólnie przygody na spacerach. Kiedy trzeba przytul, pocałuj i zapewnij o miłości, daj poczucie bezpieczeństwa. Nie zapominaj też o tym, że od Ciebie zależy jakim dorosłym będzie kiedyś Twoje dziecko, a wartości jakie mu przekażesz pozostaną z nim przez całe życie.

Zobacz także

Odzież do karmienia

Najczęstsze powody nocnych pobudek u niemowlaka.

Odciąganie pokarmu laktatorem i ręczne - jak robić to...

Ubrania do karmienia – postaw na modne i wygodne...

Jestem w ciąży - i co dalej?

Jak dobrać stanik do karmienia?

Karmienie piersią na spacerze czy zakupach przestało być...

Bluzka do karmienia piersią

Bluza dla mamy i syna

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Sprawdź ofertę odzieży dziecięcej

Przejdź do sklepu