KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Co to takiego SIDS i jak możemy skutecznie temu zapobiec?

Co to takiego SIDS i jak możemy skutecznie temu zapobiec?

Co to takiego SIDS i jak możemy skutecznie temu zapobiec?

Nikomu nie trzeba mówić jak ważny jest sen. W końcu kto nie lubi tego uczucia, kiedy budzi się po dobrze przespanej nocy? Wypoczęty organizm to sprawny organizm. Dlatego tak ważne jest, żeby nasze dzieci wysypiały się od początku swojego życia.

Mama uśmiechająca się do niemowlaka

Prawda jest taka, że to nie nasze maluchy mają kłopoty ze spaniem, kiedy wrócimy z nimi ze szpitala po porodzie. Jasne, ich cykl spanie-jedzenie-spanie nie przewiduje długiego ciągu snu. Jest jednak dopasowany do ich potrzeb. Dlaczego jednak my, rodzice, często nie potrafimy wyluzować, zamknąć oczu i zwyczajnie zasnąć na te wspaniałe trzy godziny? Nerwowo drepczemy przy łóżeczku, nasłuchujemy oddechu dziecka, a zbyt długa cisza mrozi nam krew w żyłach.

Jak skutecznie zapobiegać SIDS?

Każdy rodzic, jeszcze przed narodzinami dziecka, czyta wiele porad, słucha dobrych rad, stara przygotować się na to co za chwilę nadejdzie. Wśród tych informacji zawsze przewija się informacja o SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Nie ma rodzica, który nie przeraziłaby informacja o takim zagrożeniu. A że dziecko to największy skarb jaki mamy, zarywamy noce, by czuwać nad prawidłową pozycją snu dziecka i jego równomiernym, spokojnym oddechem. Nie ma sposobu, aby całkowicie wyeliminować ryzyko, ale są sposoby aby skutecznie zapobiegać SIDS.

 

  1. Przede wszystkim należy zadbać o spokojny i stały cykl dnia dziecka.
  2. Karmienie piersią jest w tym przypadku bardzo istotne. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co w mleku matki sprawia, że ryzyko spada, aż o 50%. Najprawdopodobniej odporność przed infekcjami, którą zapewnia.
  3. Kładź dziecko zawsze na pleckach. Pozycja na brzuchu i na boku zwiększa ryzyko SIDS.
  4. Aby uniknąć ryzyka uduszenia lub zadławienia łóżko nie powinno być zbyt miękkie. Nie wkładaj też do niego zabawek. Podczas snu dziecko potrzebuje jedynie dopasowanego prześcieradła. W ciepłej piżamce na pewno nie zmarznie. Natomiast wszelkie dodatkowe tkaniny, koce, poduszki, kołderki, to dodatkowe niebezpieczeństwo
  5. Spokojny sen to również zmniejszone ryzyko. Jeśli więc dziecko dobrze zasypia ze smoczkiem, pozwól mu go ssać. Nie wkładaj go jednak do ust dziecka, jeśli wypluje go przez sen.
  6. Nie przegrzewaj malucha. Piękne koszulki, spodenki, sweterki i bluzy zostaw na wyjścia na spacery. Do łóżeczka wystarczy bawełniane body, dzięki któremu skóra będzie oddychać i nie ograniczysz ruchów dziecka. Temperatura powietrza powinna być taka, jaka odpowiada dorosłemu. Często wietrz pomieszczenie w którym śpi dziecko.
  7. Unikaj spania z niemowlęciem. Poczucie panowania nad sytuacją, ze względu na bliskość dziecka może uśpić Twoją czujność. Jeśli zaśniesz zbyt mocno nie będziesz panować nad tym, czy niechcący nie przygniatasz dziecka. Wasza kołdra i poduszki to też dodatkowe źródło niebezpieczeństwa.
  8. Nie pal przy dziecku i dbaj by nie przebywało w miejscach, gdzie może być narażone na dym nikotynowy. Ekspozycja na substancje zawarte w papierosach podnosi ryzyko SIDS. Jeśli karmisz piersią - nie pal!

Zobacz także

Laktacja – jak ją wspomóc, co robić w razie problemów i...

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Sukienki do karmienia, czyli wygodna i elegancka odzież...

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Wakacje z dzieckiem, czyli bluzy Mamatu podbijają...

Bluzki do karmienia – bawełniane i eleganckie. Pokochaj...

Czy krzyczą tylko źli rodzice?

Bluzy dla dzieci – poznaj idealne rozwiązanie na jesień i...

Ubrania dla mamy i córki - hit sezonu! Poznaj bliźniacze...

Szukasz prezentu na święta dla dzieci? Poznaj zalety...

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu