KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Zalety karmienia piersią - poznaj korzyści, jakie ten magiczny proces przynosi mamie i dziecku!

Zalety karmienia piersią - poznaj korzyści, jakie ten magiczny proces przynosi mamie i dziecku!

Spis treści:
Dlaczego warto karmić noworodka piersią?
Wady i zalety karmienia piersią
Zalety karmienia piersią dla dziecka
Zalety karmienia piersią dla matki
Jak ułatwić sobie karmienie piersią?

Dlaczego warto karmić piersią, czyli jak mleko mamy zaspokaja podstawowe potrzeby maluszka już od pierwszych chwil życia? Poznaj zalety naturalnego pokarmu

Dlaczego warto karmić piersią? Jakie niezbędne dla dziecka składniki odżywcze i inne zalety zawiera mleko mamy? To pytania, jakie zadaje sobie wielu młodych rodziców. Narodziny maluszka to wielkie wydarzenie w rodzinie i chcemy zrobić wszystko, aby dziecku było jak najlepiej. W tym celu należy przede wszystkim karmić niemowlaka piersią. Tego rytuału nic nie zastąpi w tworzeniu więzi między mamą i dzieckiem. Nie ma też takiego sztucznego pokarmu, który zawierałby wszystkie składniki, jakie znajdują się w mleku matki. Na początek warto wiedzieć, że laktacja jest procesem dynamicznym, a produkowane przez mamę mleko na bieżąco się zmienia, aby jak najlepiej odpowiadać potrzebom dziecka.

Mleko matki to ogromna dawkach cennych składników, które pomagają maluchowi w adaptacji do życia poza brzuchem mamy. Ta pierwsza porcja pokarmu mamy nazywa się siarą. Konsystencją i kolorem nie przypomina ona mleka, które jest produkowane w późniejszych etapach karmienia. Gęsta i żółta siara zapewnia maluchowi wszystko, czego potrzebuje w pierwszych chwilach życia. Wystarczy, że noworodek wypije niewielką porcję - około 50, maksymalnie 100 mililitrów. Karmienie siarą to początek budowania niezwykłej więzi mamy z jej potomkiem. Tego typu pokarm jest produkowany przez pierwsze 4-6 dni życia dziecka.

Siara zawiera więcej białka i składników odżywczych niż późniejsze mleko mamy, ale mniej tłuszczów i witamin. W siarze znajdują się między innymi przeciwciała i leukocyty, które zapobiegają chorobom wirusowym i szkodliwemu działaniu bakterii oraz innych drobnoustrojów. W ten sposób w przewodzie pokarmowym malucha tworzy się swoista bariera ochronna. Siara składa się także z hormonów o nazwie prostaglandyny, które nie są trawione, ale osiadają na żołądku i na innych organach, żeby je dodatkowo osłaniać. W mleku początkowym są również składniki, które pomagają noworodkowi wydalić pierwszy stolec, czyli tak zwaną smółkę. Wszystko to zmniejsza ryzyko pojawienia się u malucha żółtaczki noworodkowej. Po około 5 dniach od porodu siara zmienia się w mleko przejściowe, które zawiera więcej laktozy, czyli podstawowego źródła węglowodanów w diecie małego dziecka. Zwiększa się ilość tłuszczu, a zawartość białka maleje. Mleko przejściowe jest o wiele rzadsze i bardziej przejrzyste niż siara. Zmienia się w mleko dojrzałe po kolejnych 9-10 dniach.

Zaletą karmienia piersią jest między innymi wyższa odporność malucha

Wady i zalety karmienia piersią, czyli jak radzić sobie z trudnościami związanymi z laktacją i dostarczać maluszkowi najzdrowszy pokarm naturalny? Co dokładnie zawiera dojrzałe mleko matki?

Wady i zalety karmienia piersią często są rozpatrywane także pod kątem komfortu i wygody młodej mamy. Samopoczucie kobiety może się znacznie pogorszyć, kiedy boryka się ona z nadmiarem lub niedoborem pokarmu. Na szczęście są sposoby, które pomogą unormować laktację i dostarczyć maluchowi najzdrowszego dla niego naturalnego mleka. Przejściowe problemy z produkcją mleka da się rozwiązać dzięki masowaniu piersi, piciu herbatek laktacyjnych i przede wszystkim poprzez prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Kiedy domowe sposoby zawodzą, najlepiej zasięgnąć porady u lekarza specjalisty. W kłopotach z nadmierną lub zbyt małą ilością produkowanego pokarmu pomocny może okazać się laktator. Jest to urządzenie, które służy do odciągania mleka z piersi - bardzo przydatne w przypadku nawału pokarmu. W przypadku zatrzymania laktacji również warto sięgnąć po laktator, który delikatnym masażem pobudza piersi do produkcji mleka.

Co dokładnie zawiera pokarm mamy i dlaczego warto wspomagać prawidłową laktację?

Dojrzałe mleko, które pojawia się u matki karmiącej po około dwóch tygodniach od porodu, jest bardziej kaloryczne i zawiera większą ilość laktozy oraz tłuszczów niż mleko przejściowe. Zmniejsza się natomiast ilość białka. Mleko nie zalega w żołądku niemowlęcia między innymi dzięki zawartości białek serwatkowych, które łatwo się trawią. W pokarmie znajdują się także liczne enzymy odpowiadające za trawienie węglowodanów, tłuszczów i białek. Z kolei kazeina, czyli jeden z podstawowych składników mleka, nie tylko ludzkiego, zapewnia prawidłowe wchłanianie soli mineralnych: magnezu, miedzi, żelaza, cynku, wapnia, sodu i fosforu. Mleko matki zawiera też wszystkie niezbędne do rozwoju dziecka witaminy: 

  • A - odpowiada za rozwój siatkówki oka, skóry i błon śluzowych; 
  • D - niezbędna w tkance kostnej; 
  • E - chroni przed wolnymi rodnikami pochodzącymi z zanieczyszczeń i promieniowania słonecznego.

Naturalny pokarm matki to bogate źródło aminokwasów i enzymów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Tłuszcze, które znajdują się w mleku, zaspokajają około połowę dziennego zapotrzebowania dziecka na kalorie. Zapewniają maluchowi także ochronę przed wirusami, grzybami i bakteriami oraz mają korzystny wpływ na ostrość widzenia, rozwój tkanki łącznej, płucnej i układu nerwowego. Zdrowe kwasy tłuszczowe pozwalają dziecku rozwijać zdolności poznawcze. Równie ważne dla dziecka są zawarte w mleku matki węglowodany. Mowa tu przede wszystkim o laktozie, która odpowiada za prawidłowy rozwój narządów wewnętrznych dziecka i kształtowanie się układu nerwowego. Dzięki laktozie możliwe jest także wchłanianie z pokarmu wapnia. W pokarmie matki znajdują się też odżywcze oligosacharydy, które zapewniają dziecku równowagę flory bakteryjnej w układzie pokarmowym. Oligosacharydów nie znajdziemy w żadnym mleku modyfikowanym. Kolejny ważny dla dziecka składnik to cholesterol - służy między innymi do budowy mózgu i kształtowania prawidłowego metabolizmu.

Zalety karmienia piersią dla matki i dziecka, czyli jakie korzyści, oprócz prawidłowego odżywienia malucha, niesie ze sobą naturalne karmienie?

Zalety karmienia piersią dla matki i dziecka to nie tylko pewność prawidłowego odżywienia malca. Każda mama chce, aby jej pociecha wyrosła na zdrową i inteligentną osobę. W tym celu warto karmić malca wyłącznie naturalnym mlekiem co najmniej przez pierwsze pół roku od porodu. Specjaliści twierdzą, że warto uzupełniać jadłospis dziecka pokarmem matki do czasu drugich urodzin. Dla maluszka picie mleka mamy jest ważne z wielu względów. Jednym z nich jest ochrona organizmu przed alergiami i infekcjami. Noworodki nie produkują własnych przeciwciał. Zawarte w mleku białka chronią dziecko przed drobnoustrojami, z którymi wcześniej zetknęła się matka. Mówi się, że karmienie piersią jest pierwsza naturalną szczepionką i wpływa na zdrowie potomka nie tylko podczas pierwszych miesięcy życia.
U osób dorosłych, które były w przeszłości karmione piersią, dużo rzadziej występują choroby cywilizacyjne. Naturalne karmienie dziecka to także sposób na zapobieganie wadom zgryzu i wymowy u potomka. Jama ustna i inne narządy mowy (podniebienie, język i wargi) dziecka kształtują się podczas prawidłowego ssania piersi.

Mówi się też o korzystnym wpływie karmienia piersią na inteligencję dziecka. Rozwój mózgu wspomagają zawarte w naturalnym mleku długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których nie ma w sztucznych mieszankach. Naukowcy potwierdzają, że bliski kontakt z ciałem mamy, który występuje podczas karmienia piersią, powoduje pozytywne zmiany w dziecięcym mózgu i przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie tego organu. Kiedy maluch ssie pierś w przysadce mózgowej matki wydziela się oksytocyna, która nazywana jest hormonem miłości i przywiązania. To właśnie dzięki niej tworzy się bardzo silna więź emocjonalna między kobietą a jej potomkiem. Pamiętajmy, że prawidłowe relacje z mamą mają duże znaczenie dla rozwoju emocjonalnego i psychicznego dziecka. W przyszłości może się to przełożyć na zdolność budowania znajomości i związków z innymi ludźmi. Poza tym wszystkim proces karmienia piersią sprawia, że dziecko jest spokojniejsze i łatwiej zasypia.

Zaletą karmienia piersią jest więź, jaka nawiązuje się pomiędzy matką i dzieckiem

Zalety karmienia piersią dla matki, czyli dlaczego kobiety karmiące szybko wracają do formy sprzed ciąży i mają dobre samopoczucie?

Zalety karmienia piersią dla matki skłaniają wiele kobiet do wyboru tego sposobu podawania dziecku pokarmu. Prawidłowy rozwój maluszka, zapewnienie mu zdrowia i tworzenie więzi emocjonalnej z mamą to tylko niektóre z powodów, dla których kobiety karmią piersią. Poza oczywistym wpływem na zdrowie dziecka proces naturalnego karmienia również pozytywnie działa na młodą mamę. Pamiętajmy, że ciało kobiety samoistnie przystosowuje się do roli matki i jeśli nie wystąpi żadne powikłanie, pokarm będzie produkowany. Rezygnacja z karmienia piersią wiąże się z koniecznością pozbywania się mleka w sposób mechaniczny i wydłużeniem długości okresu powrotu do formy sprzed ciąży, a nawet może prowadzić do depresji.

Podczas ssania piersi wytwarza się wspomniana już oksytocyna, czyli hormon, który odpowiada nie tylko za tworzenie się więzi emocjonalnej, ale także za dobre samopoczucie mamy. Karmienie piersią zwiększa u kobiety poczucie własnej wartości i powoduje większą radość z macierzyństwa. Przystawianie dziecka do piersi powinno sprawiać kobiecie przyjemność, a nie być uciążliwe. Dlatego warto zwracać uwagę na prawidłowe układanie dziecka do karmienia, aby móc cieszyć się wspólnymi chwilami i ogromem dodatkowych zalet płynących z bycia młodą mamą. Oksytocyna odpowiada także za obkurczanie się mięśnia macicy po urodzeniu dziecka, a co za tym idzie krótsze krwawienie poporodowe i szybkie zakończenie połogu.

Mamy bardzo wiele korzystają na tym, że karmią swoje maluchy piersią. Sporo się mówi o obniżeniu ryzyka zachorowań na raka piersi, jajników i szyjki macicy. Naukowcy dowiedli, że u kobiet, które choć jedno dziecko karmiły piersią, dużo rzadziej wykrywa się zmiany nowotworowe. Nie ma przy tym znaczenia wiek, w jakim kobieta urodziła dziecko. Karmienie piersią zapobiega także pojawieniu się u mamy osteoporozy, czyli choroby powodującej ubytki w tkance budującej kości i zwiększenie podatności na złamania. Ciąża i następujący po niej okres karmienia piersią to czas, w którym u kobiet następuje wzmożone zużycie masy kostnej. Braki są jednak samoistnie szybko uzupełniane po odstawieniu dziecka od piersi i kości kobiety się wzmacniają. . Mocny szkielet utrzymuje się nawet po menopauzie i zapobiega zwyrodnieniom kości w dojrzałym wieku.

Kolejna zaleta karmienia piersią dla matki również związana jest z jej zdrowiem, a konkretnie z odchudzaniem. Do produkcji pokarmu niezbędne są bardzo duże ilości energii. Kobieta, która naturalnie karmi swoje dziecko spala aż kilkaset kalorii dziennie! Podczas pierwszych kilku miesięcy po porodzie, metabolizm znacznie przyspiesza, aby móc pozbyć się nadprogramowych kilogramów, które nie są już potrzebne do utrzymania prawidłowego rozwoju dziecka w brzuchu mamy. Pamiętajmy, że mimo to należy zwracać uwagę na jakość jedzonych potraw i nie przesadzać z ilością cukru w diecie. Warto wprowadzić do jadłospisu żywność, która dobrze wpływa na pokarm. Produkty, które wspomagają wytwarzanie mleka to między innymi: jabłka, papaje, gruszki, awokado, banany, marchew, szpinak, bataty, dynia, koper, sezam czy kminek. Poza tym należy szczególnie pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

Z zalet karmienia piersią korzysta szczęście całej rodziny!

Zalety karmienia piersią dla dziecka i wygoda dla mamy, czyli jak podnieść poziom komfortu podczas karmienia?

Aby zmaksymalizować zalety karmienia piersią dla dziecka i matki, warto zadbać o wygodę kobiety i komfort maluszka. W osiągnięciu odpowiedniego poziomu laktacji pomoże częste przystawianie niemowlęcia do obu piersi. Dzięki temu unikniemy nadmiaru pokarmu w jednej z nich i nieprzyjemnego obrzęku. Najlepiej też zrezygnować z podawania dziecku smoczka i unikać częstego karmienia z butelki. Wiadomo jednak, że zdarzają się sytuacje wyjątkowe, w których mama nie może być przez jakiś czas przy dziecku. Warto wtedy odciągnąć mleko na zapas za pomocą laktatora lub ręcznie i do czasu karmienia przechowywać w lodówce. Dzięki temu utrzymamy ciągłość w jakości pokarmu podawanego maluchowi. Podczas nieobecności mamy mleko może podać maluchowi tata. Bardzo ważne jest tworzenie więzi emocjonalnej między ojcem i dzieckiem, co może odbywać się na przykład właśnie podczas karmienia z butelki. Tata może też towarzyszyć mamie podczas karmienia piersią. Nie zapominajmy, że bliskość i dobre relacje między rodzicami również przyczyniają się do prawidłowego rozwoju psychicznego dziecka.

Komfort i samopoczucie matki karmiącej zależy też od częstotliwości karmienia. Przystawienie dziecka do piersi kilka razy dziennie wiąże się z koniecznością częstego zdejmowania koszulki czy bluzy. Matki karmiące raczej nie pozwalają sobie na noszenie ulubionych sukienek, bo nie jest to dla nich komfortowe, zwłaszcza w miejscach publicznych lub podczas wizyty gości w domu. Zamiast tego ubierają rozciągnięte bluzy i workowate koszule, żeby ułatwić maluchowi szybki dostęp do piersi i niestety często tracą dobry humor, który powinien towarzyszyć macierzyństwu. Nie mówiąc już o poczuciu kobiecości, które jest ważne w życiu każdej z nas. Pewność siebie napędza nas do działania, a także sprawia, że chcemy ciągle się uśmiechać i korzystać z życia. Dlatego firma Mamatu stworzyła ubrania do karmienia piersią, które pozwolą wszystkim kobietom poczuć się wyjątkowo wygodnie i pięknie, nawet podczas karmienia piersią.

Ubrania do karmienia marki Mamatu pozwalają mamie na zwiększenie poczucia wygody i dbają o komfort maluszka. Koszulkibluzy i sukienki Mamatu mają wszyte dyskretne suwaczki, które umożliwiają łatwe i szybkie odsłonięcie piersi i podanie jej do ssania maluchowi. W ofercie sklepu znajdują się także modele topów uszytych z dwóch warstw - podniesienie jednej z nich pozwala w wygodny sposób nakarmić dziecko niemal w każdym miejscu. Wszystkie ubrania Mamatu są wykonane z najwyższej jakości polskich tkanin, które są przyjemne w dotyku i nie podrażniają delikatnej skóry dziecka. Odzież do karmienia oprócz tego, że niezwykle funkcjonalna, jest także wyjątkowo stylowa. Kolorowe materiały, zabawne wzory i romantyczne zdobienia sprawią, że każda kobieta poczuje się w ubraniach Mamatu bardzo stylowo i po prostu dobrze. Ta niezwykła odzież przyda nam się nie tylko do karmienia piersią. Możemy ją nosić również w późniejszym okresie, a nawet dokupić dla podrośniętego już nieco dziecka ubranko do kompletu, uszyte z tego samego materiału co bluza lub sukienka mamy!

Mamatu - Wygodna i stylowa odzież do karmienia dla mam

Mamatu to marka założona w 2012 roku, która od początku cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Naszym flagowym produktem, który odniósł spektakularny sukces, jest sportowa bluza do karmienia. Naszą misją jest ułatwienie kobietom czasu karmienia piersią, dlatego projektujemy funkcjonalne i stylowe ubrania.

Nasza oferta obejmuje różnorodne zestawienia kolorystyczne bluz z kapturem, które są nie tylko wygodne, ale również modne. Kolorowe zamki funkcyjne, kieszenie typu "kangurek" i obszerny kaptur to charakterystyczne elementy naszych produktów. Stawiamy na najwyższą jakość materiałów, dlatego nasze ubrania szyte są z dbałością o detale.

W naszej kolekcji znajdziesz wiele modeli, takich jak bluzy, bluzki, sukienki, koszulki i koszule nocne do karmienia. Naszym celem jest zaproponowanie stylizacji, które nie tylko ułatwią karmienie piersią, ale również sprawią, że kobiety poczują się pewnie i modnie. Nasze dyskretne rozwiązania, jak suwaki przy dekolcie czy dwuwarstwowy przód bluzki, dają swobodę i komfort podczas karmienia.

Jesteśmy dumni z naszej roli prekursora w łatwym i dyskretnym karmieniu piersią. Nasze innowacyjne podejście do projektowania odzieży sprawia, że suwaki stają się nie tylko funkcjonalnym elementem, ale też ozdobą, wyróżniając nasze ubrania. Nasza kolekcja obejmuje różnorodne style, od sportowego po miejski, z luźnymi krojami i elastycznymi dzianinami, które zapewniają wygodę.

Nasza odzież do karmienia to nie tylko wygoda dla mam, ale również dla maluszków. Nasze rozwiązania pozwalają na swobodne i dyskretne karmienie w każdych okolicznościach. Dzięki suwakom przy dekolcie, wszytym w przód bluzki czy dwuwarstwowemu przodowi, masz pełną swobodę karmienia bez obaw.

Produkujemy naszą odzież z polskich tkanin, głównie z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem elastycznych włókien, które gwarantują idealne dopasowanie do sylwetki. Nasze ubrania są starannie odszyte, a jakość nadruków zachwyca. Stawiamy na proste, ponadczasowe kroje i stonowaną kolorystykę, ale również oferujemy unikalne wzory i żywsze kolory dla miłośniczek bardziej wyrazistych stylizacji.

Mamatu to marka, która łączy w sobie wygodę, styl i jakość. Naszym celem jest zapewnienie mamom komfortu i modnego wyglądu, niezależnie od okoliczności. Dbamy o to, abyś zawsze czuła się modnie i pewnie, bez kompromisów w funkcjonalności i dyskrecji podczas karmienia piersią. Nasze ubrania pozostają w zgodzie z trendami mody, a jednocześnie spełniają wszystkie potrzeby współczesnych mam.

Zobacz także

Ubrania do karmienia – postaw na modne i wygodne...

Odzież do karmienia

Odzież dla karmiących

Prezent na święta dla mamy karmiącej - poznaj ubrania do...

Bluzka ciążowa i do karmienia

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Naturalne metody uśmierzania bólów porodowych

Ubrania idealne na różne stadia porodu.

Bluza ciążowa i do karmienia

Jak wybrać usztywniany biustonosz do karmienia?

Skompletuj garderobę karmiącej mamy

Przejdź do sklepu