KONTAKT 500 835 853

OD 400 PLN PRZESYŁKA W POLSCE GRATIS

ZWROT LUB WYMIANA DO 14 DNI

Ból sutków podczas karmienia piersią – jak sobie z nim poradzić?

Ból sutków podczas karmienia piersią – jak sobie z nim poradzić?

Ból sutków podczas karmienia piersią to jedna z najczęściej opisywanych przez młode mamy dolegliwości związanych z karmieniem – nie każda z nich wie jednak, że może ono być spowodowane częściowo przez niewłaściwie dobraną odzież do karmienia. Sytuacji, w których przyszłe lub świeżo upieczone karmiące mamy dostają setki nierzadko sprzecznych z sobą rad, jest mnóstwo. A to koleżanki mają coś do powiedzenia, a to ciocia zna genialny sposób na ból sutków, a to mama dzieli się swoimi doświadczeniami, a babcia dorzuca jeszcze trzy grosze od siebie. Komu wierzyć? Dowiedz się, które z rad, jakie otrzymujesz, są dobre, a o których powinnaś jak najszybciej zapomnieć. Poniżej przedstawiamy te z nich, które rzeczywiście przynoszą ulgę.

Spis treści:
Przyczyny bólu
Karmienie przy poranionych brodawkach
Wskazówki Mamatu dla karmiących mam
Specjalne ubrania do karmienia

Jakie mogą być przyczyny bólu brodawek sutkowych podczas karmienia?

Przyczyny bólu brodawek sutkowych podczas karmienia mogą być naprawdę różne. Ze względu na kłopoty związane z prawidłową diagnostyką, wykrycie ich często nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak rozpocząć sprawdzanie potencjalnych przyczyn od najpopularniejszych i takich, które przytrafiają się najczęściej.

Technika przystawiania dziecka do piersi

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu brodawek sutkowych podczas karmienia jest zła technika przystawiania dziecka do piersi, czyli po prostu nieprawidłowe ułożenie go do karmienia. Niezależnie od tego, czy karmimy na siedząco czy na leżąco, należy zawsze pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad. Dziecko powinno zawsze znajdować się w naszych ramionach i być do nas skierowane brzuszkiem, a jego główka musi znajdować się na wysokości piersi. Usta powinny być tak przystawione, aby nie musiało ono przy ssaniu odchylać głowy w tył ani w przód – kręgosłup i główka powinny być ułożone w prostej linii. Ważne jest też zadbanie o to, aby pierś nie ograniczała dziecku możliwości oddychania przez nos. W takiej sytuacji będzie ono zmuszone jednocześnie ssać i oddychać przez usta, co nie powinno się dziać, gdyż utrudnia zarówno jedną, jak i drugą czynność. Jeżeli po dokładnym sprawdzeniu poprawności ułożenia dziecka podczas karmienia kłopot nadal występuje, przechodzimy do kolejnych przyczyn.

Pleśniawki

Mogą być nimi na przykład występowanie pleśniawek w ustach dziecka, co z łatwością zdiagnozujemy po prostu zaglądając maluchowi do buzi. Pleśniawki to bowiem nic innego niż charakterystyczny biały nalot, znajdujący się w pobliżu boków jamy ustnej oraz języka, przypominający wyglądem twaróg lub resztki mleka. Przy braku pleśniawek należy rozważyć inne możliwe przyczyny bólu.

Karmienie synka mlekiem matki

Inne przyczyny

Wśród wielu innych przyczyn można wskazać także na kłopoty związane z zatkaniem ujść kanalików mlekowych czy błędnie dobrane wkładki laktacyjne, które nie pozwalają skórze piersi i sutka na właściwe oddychanie. Powodem bólu może być także krótkie wędzidełko podjęzykowe u dziecka czy po prostu początek okresu ząbkowania i związane z tym przygryzanie przez malucha brodawki sutkowej. Jeżeli jednak żadna z powyżej wymienionych przyczyn nie wydaje się być tą, która powoduje bolesność piersi podczas karmienia w Twoim przypadku, warto skonsultować się z lekarzem, który dokładniej przyjrzy się problemowi. Ciągła bolesność brodawek podczas karmienia może bowiem być objawem rozwijającej się choroby piersi, która będzie wymagała specjalistycznego leczenia.

Jak się ma niewłaściwie dobrana odzież do karmienia do bólu sutków?

Przyczyną bólu sutków podczas karmienia może jednak być również... niewłaściwie dobrana odzież do karmienia. Często jednak w takim przypadku mamy do czynienia raczej z bolesnością całych piersi niż tylko brodawek sutkowych. Skąd biorą się dolegliwości wywołane źle dopasowaną odzieżą do karmienia?

Ubrania powodujące podrażnienia

Niestety nie wszystkie modele odzieży przeznaczonej według producentów do karmienia faktycznie się do niego nadają. Najgorzej jest z bielizną. Kłopoty mogą powodować wrzynające się w skórę podczas karmienia źle dopasowane fiszbiny od staników czy zbyt mocno uciskające gumki w stanikach bez fiszbin. Problematyczne mogą być jednak też elementy odzieży takie jak bluzkikoszulki czy sukienki. Wiele z nich wykorzystuje bowiem elementy takie jak ostre zamki błyskawiczne, które co prawda ułatwiają szybkie zsunięcie bluzki i przystawienie dziecka do piersi, ale też często mogą podrażniać delikatną skórę naszej piersi, a jeżeli nasz maluch lubi się wiercić podczas posiłku, nierzadko podrażniają także skórę jego twarzy czy rączek.

Ubrania utrudniające karmienie we właściwej pozycji

W przypadku niewłaściwie dobranej odzieży do karmienia warto zauważyć też, że niekiedy może się ona stać przyczyną bolesności brodawek sutkowych ze względu na to, że dziecko nie jest w stanie ułożyć się wygodnie podczas karmienia. Uniemożliwiająca dostateczny dostęp do sutka bluzka czy sukienka może wymuszać na nim niewygodną pozycję, co z kolei – jak już wspomnieliśmy – jest jedną z najczęściej występujących przyczyn bolesności piersi podczas karmienia. Warto więc przyjrzeć się sklepom oferującym wyłącznie odzież przeznaczoną dla matek karmiących oraz ich dzieci. Jednym z nich jest Mamatu. Nasza odzież jest nie tylko rozwiązaniem, dzięki któremu zapobiegniemy powstawaniu problemów z bolesnością sutków, ale też rozwiążemy te, które już mamy. W jaki sposób odzież Mamatu może ułatwić nam karmienie przy bolących i poranionych sutkach?

Jak karmić przy bolących, poranionych i pogryzionych przez dziecko brodawkach? Czy może nam w tym pomóc specjalna odzież do karmienia?

W tym miejscu ośmielimy się stwierdzić, że odzież do karmienia może nam pomóc wówczas, gdy nasze brodawki są obolałe, poranione lub pogryzione przez dziecko. Nie mówcie tego swojej mamie ani babci – z pewnością wam nie uwierzą i zaznaczą jeszcze kilka razy, że za ich czasów takich udogodnień nie było, a sutki można było co najwyżej pomasować kostką lodu. Z pewnością w przypadku dramatycznej sytuacji, kiedy dziecko wymaga nakarmienia natychmiast, a my nie wytrzymujemy z bólu, bo właśnie nas ugryzło, kostka lodu może stać się dobrym wyjściem awaryjnym – lód obkurczy bowiem ścianki naczyń krwionośnych i nieco zmniejszy odczuwanie bólu. Niemniej jednak na dłuższą metę polecamy przede wszystkim dobranie wygodnych ubrań do karmienia.

Czym się wyróżniają wygodne ubrania do karmienia?

Jeżeli na hasło „wygodne ubrania do karmienia” do głowy przyszły ci zupełnie nietwarzowe koszule w trzy razy za dużym rozmiarze, musimy wyprowadzić Cię z błędu. Dziś odzież do karmienia gwarantuje nie tylko komfort możliwości szybkiego przystawienia dziecka do piersi, ale też możliwość ubierania się w stylowe i modne rzeczy. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć na stronę internetową sklepu Mamatu. Znajdziemy na niej eleganckie sukienki i bluzy idealne do noszenia na co dzień. Ich sekretem są odpowiednio zaprojektowane gładkie zamki, które pozwalają szybko wyjąć pierś na tyle, aby można było wygodnie ułożyć dziecko do karmienia w każdej chwili. Najważniejsze jest jednak to, że odsłaniają one tylko tyle, ile trzeba, ale wystarczająco dużo, aby dziecko nie musiało mocować się ze zbyt małym otworem, niepozwalającym na przykład na objęcie ustami całej brodawki.

Szczęśliwa rodzina z małym dzieckiem

Dobre rady na ból sutków i nie tylko – co robić, a czego unikać podczas karmienia piersią?

Na początku tego artykułu wspomnieliśmy jednak, że zawrzemy tu rady dotyczące nie tylko tego, jak uporać się z bólem sutków, lecz ogólne informacje dotyczące tego co robić, a czego unikać podczas karmienia piersią. W tej części odniesiemy się więc do kilku najczęstszych rad, które możemy usłyszeć od znających się na rzeczy koleżanek czy cioć. Których posłuchać, a które od razu wyrzucić do kosza? Zobaczmy!

Mycie sutków mydłem w okresie karmienia piersią

Po pierwsze: kiedy karmisz, absolutnie nie myj sutków mydłem! Pamiętaj, że brodawki piersiowe są wyposażone w specjalne kanaliki, które wydzielają tłustą substancję nawilżającą wrażliwą skórę i zwalczającą bakterie. Nie chodzi nam oczywiście o to, żeby zupełnie nie myć piersi. Nie musisz jednak zmieniać przyzwyczajeń sprzed okresu karmienia. Codzienny prysznic z użyciem ulubionego żelu pod prysznic będzie zdecydowanie wystarczający. Chodzi tylko o to, żeby – wbrew często powtarzanej „dobrej radzie” – nie szorować biustu wysuszającym skórę mydłem po każdym karmieniu. Jest to nie tylko zbędne, ale wręcz możesz narobić sobie przez to więcej szkody niż pożytku – mocno przesuszona skóra będzie bardziej podatna na wszelkie mikrouszkodzenia i pęknięcia, co może skutkować bolesnością brodawek podczas karmienia.

Hartowanie sutków

Po drugie: jeśli wśród rad, z jakimi się do tej pory spotkałaś, było hartowanie sutków poprzez pocieranie ich szorstką ściereczką lub szczotką, to... możesz odetchnąć z ulgą. Niczego takiego absolutnie nie musisz, a wręcz nie powinnaś robić. Pamiętaj, że kobiece piersi są z natury przystosowane do zadania, jakim jest wykarmienie kolejnych pokoleń. Z czasem więc same przywykną do tego nieznanego im jeszcze nowego zadania. Zanim rozpoczniesz karmienie możesz smarować je delikatnie nawilżającymi balsamami, ale bez nadmiernego pocierania. Staną się dzięki temu bardziej elastyczne i odporne na pęknięcia podczas nadchodzących zadań specjalnych.

Jakich kremów do smarowanie sutków używać?

Po trzecie: pamiętaj, że to, co nakładasz na piersi, trafia prosto do buzi Twojego dziecka! Dlatego uważnie dobieraj kremy i maści łagodzące ból, pieczenie i ranki. My zalecamy stosowanie wyłącznie organicznych i roślinnych specyfików, przystosowanych właśnie do tego, aby korzystać z nich podczas karmienia.

Czy rozmiar piersi ma znaczenie podczas karmienia?

Po czwarte: nie daj sobie wmówić, że rozmiar piersi ma jakiekolwiek znaczenie. Nawet jeśli masz bardzo mały biust, to nadal będziesz w stanie wykarmić swoje dziecko. Wielkość piersi ma się absolutnie nijak do ilości produkowanego przez nie mleka. Mitem związanym z tym jest również to, że kształt sutka decyduje o tym czy będziesz mogła karmić, czy nie. Pamiętaj, że nawet płaski czy wklęsły sutek nie wyklucza karmienia piersią, a idealnie okrągły i wypukły sutek nie jest gwarancją braku jakichkolwiek problemów z niedoborami w produkcji mleka. Jeśli jednak masz obawy związane z tą kwestią, porozmawiaj z konsultantką laktacyjną. Ona z pewnością wyjaśni Ci wszystkie zawiłości związane z kwestią karmienia piersią.

Czy można wspomóc laktację?

Po piąte: skoro już jesteśmy przy kwestii niedoborów w produkcji mleka, pamiętaj, że laktację zawsze możesz naturalnie wspomagać. Od lat kobiety stosują w tym celu herbaty ziołowe z kopru włoskiego, anyżu czy kminku. Jeżeli jednak usłyszysz, że produkcję pokarmu przyspiesza także herbata z dodatkiem mleka, czyli tak zwana „bawarka”, możesz od razu wyprowadzić osobę przekazującą Ci tę informację z błędu. Nie ma żadnych dowodów na to, że picie herbaty z mlekiem krowim w jakikolwiek sposób wpływa na laktację u kobiet.

Czy można wykarmić dziecko jedną piersią?

Po szóste: stuprocentową prawdą jest to, że jedna zdrowa pierś produkuje wystarczającą ilość pokarmu, dzięki której można wykarmić nowo narodzone dziecko. Jest to informacja szczególnie istotna dla pań, które przeszły operację usunięcia jednej z piersi ze względu na wykrycie w niej nowotworu. Jednak również kobiety, którym urodzą się bliźniaki, trojaczki czy nawet czworaczki nie powinny się obawiać – organizm dobrze wie, ile pokarmu musi wyprodukować, a im więcej niemowlaki wysysają, tym więcej kobiece piersi produkują. Dlatego przy zapotrzebowaniu na pokarm dla kilkorga dzieci nasze ciało z pewnością da sobie radę z ich wykarmienie.

Czy intensywne masowanie piersi wspomaga laktację?

Po siódme: pozostając wciąż w temacie laktacji, warto jeszcze wspomnieć, że całkowitym mitem jest to, że intensywne masowanie piersi pomaga w wyprodukowaniu większej ilości pokarmu. Wywieranie zbyt silnego ucisku na biust podczas karmienia może jednak skutkować uszkodzeniem lub zatkaniem kanalików mlekowych. Delikatny masaż to jednak zupełnie co innego – pozwala on nieco złagodzić ból i obrzmienie piersi, dzięki czemu faktycznie może ułatwiać karmienie. Delikatne przesuwanie palcami w kierunku brodawki może też być sposobem na sprawdzenie, czy piersi nie są zbyt ciepłe, nabrzmiałe i zaczerwienione. Jeżeli zauważymy te objawy, powinnyśmy niezwłocznie nałożyć chłodny okład i skonsultować się z lekarzem. Są to bowiem objawy charakterystyczne dla zastoju pokarmu, który prowadzi do rozwoju stanu zapalnego w obrębie piersi. Masaż jest więc ważny i wskazany – należy jednak pamiętać, że nie powinien być zbyt mocny i intensywny.

Smarowanie brodawek mlekiem

Po ósme: nie zapominaj, że Matka Natura najlepiej wie, czego potrzebujesz. Zgodnie z tą zasadą popękane brodawki sutkowe najlepiej posmarować... resztkami mleka, które zostaną na nich po karmieniu. Tak, to nie mit! Mleko ma właściwości przeciwbakteryjne i przyspiesza gojenie się ran. Po posmarowaniu pozwól brodawkom naturalnie wyschnąć na powietrzu i daj im pooddychać. Z pewnością szybko poczujesz ulgę.

Okłady z liści kapusty

Po dziewiąte: choć wiele porad z czasem traci na aktualności, a niektóre okazują się wręcz szkodliwymi wymysłami, jedna z rad często powtarzanych przez starsze pokolenia kobiet jest dziś tak samo cenna, jak pięćdziesiąt czy sto lat temu. Idealnym sposobem na piersi obolałe podczas nawału pokarmu jest... kapusta. Jej schłodzonymi i lekko zgniecionymi liśćmi warto okładać piersi w początkowych dniach po porodzie zaraz po karmieniu lub odciągnięciu nadmiaru pokarmu. Według wielu kobiet liście kapusty są znacznie skuteczniejsze niż specjalne żelowe wkładki chłodzące. Podczas stosowania okładów z kapusty nie musisz też obawiać się, że niewielkie ilości soku, które mogłyby zostać wchłonięte przez Twoje dziecko razem z pokarmem, przyczynią się do powstawania u niego wzdęć czy innych problemów z układem pokarmowym. Tak śladowe ilości nie są bowiem w stanie zaszkodzić nawet kilkudniowemu niemowlęciu!

Matczyna miłość do dziecka

Specjalne ubrania dla karmiących mam marki Mamatu jako rozwiązanie problemów dotyczących nie tylko bolących brodawek sutkowych!

Skoro znamy już najważniejsze fakty i mity, które pozwolą nam uporać się z problemem bólu brodawek sutkowych, przyjrzyjmy się raz jeszcze ofercie ubrań dla mam karmiących Mamatu. Znajdziemy w niej bowiem szeroki wybór artykułów, które z pewnością przypadną do gustu każdej karmiącej mamie.

Polska marka i polska produkcja, czyli bezpieczeństwo dla mamy i dziecka

Marka Mamatu to polski producent odzieży zaprojektowanej specjalnie tak, aby spełniała ona potrzeby matek karmiących, jednocześnie pozwalając im na wybieranie modnych i stylowych modeli sukienek czy bluzek. Warto zaznaczyć, że wszystkie artykuły sygnowane nazwą marki powstają w całości w regionalnych polskich szwalniach, a do ich wyprodukowania używa się wyłącznie certyfikowanych ekologicznych tkanin. Przeważającym włóknem we wszystkich ubraniach Mamatu jest naturalna bawełna, do której wytworzenia nie wykorzystuje się silnych środków chemicznych mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla delikatnej skóry Twojego dziecka. Również zamki – wszywane na wysokości biustu tak, aby maksymalnie ułatwić mamie karmienie w każdej sytuacji – są produktami całkowicie bezpiecznymi zarówno dla mamy, jak i dla maluszka.

Wszystko, czego potrzebujesz

W zależności od potrzeby lub samopoczucia, młode mamy znajdą w sklepie internetowym Mamatu zarówno stylowe sukienki, odpowiednie na uroczystość chrzcin czy po prostu na ten moment, kiedy po dziewięciu miesiącach chodzenia w luźnych, ciążowych ubraniach mamy ochotę poczuć się elegancko, jak również wygodne bluzy i spodnie uszyte z miękkiej dresowej tkaniny. A gdy nasz maluszek nieco podrośnie możemy z oferty wybrać również coś dla niego – bluzę dresową, miękkie szorty, a może taką samą sukienkę, jaką ma mama, tylko w nieco większym rozmiarze? Mamatu jest odpowiedzią na potrzeby i kobiet karmiących, i ich dopiero zaczynających życie pociech, dlatego gwarantuje obu grupom pełne bezpieczeństwo i wygodę noszenia projektowanych przez markę ubrań!

Mamatu - Wygodna i stylowa odzież do karmienia dla mam

Mamatu to marka założona w 2012 roku, która od początku cieszy się ogromnym uznaniem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Naszym flagowym produktem, który odniósł spektakularny sukces, jest sportowa bluza do karmienia. Naszą misją jest ułatwienie kobietom czasu karmienia piersią, dlatego projektujemy funkcjonalne i stylowe ubrania.

Nasza oferta obejmuje różnorodne zestawienia kolorystyczne bluz z kapturem, które są nie tylko wygodne, ale również modne. Kolorowe zamki funkcyjne, kieszenie typu "kangurek" i obszerny kaptur to charakterystyczne elementy naszych produktów. Stawiamy na najwyższą jakość materiałów, dlatego nasze ubrania szyte są z dbałością o detale.

W naszej kolekcji znajdziesz wiele modeli, takich jak bluzy, bluzki, sukienki, koszulki i koszule nocne do karmienia. Naszym celem jest zaproponowanie stylizacji, które nie tylko ułatwią karmienie piersią, ale również sprawią, że kobiety poczują się pewnie i modnie. Nasze dyskretne rozwiązania, jak suwaki przy dekolcie czy dwuwarstwowy przód bluzki, dają swobodę i komfort podczas karmienia.

Jesteśmy dumni z naszej roli prekursora w łatwym i dyskretnym karmieniu piersią. Nasze innowacyjne podejście do projektowania odzieży sprawia, że suwaki stają się nie tylko funkcjonalnym elementem, ale też ozdobą, wyróżniając nasze ubrania. Nasza kolekcja obejmuje różnorodne style, od sportowego po miejski, z luźnymi krojami i elastycznymi dzianinami, które zapewniają wygodę.

Nasza odzież do karmienia to nie tylko wygoda dla mam, ale również dla maluszków. Nasze rozwiązania pozwalają na swobodne i dyskretne karmienie w każdych okolicznościach. Dzięki suwakom przy dekolcie, wszytym w przód bluzki czy dwuwarstwowemu przodowi, masz pełną swobodę karmienia bez obaw.

Produkujemy naszą odzież z polskich tkanin, głównie z wysokiej jakości bawełny z dodatkiem elastycznych włókien, które gwarantują idealne dopasowanie do sylwetki. Nasze ubrania są starannie odszyte, a jakość nadruków zachwyca. Stawiamy na proste, ponadczasowe kroje i stonowaną kolorystykę, ale również oferujemy unikalne wzory i żywsze kolory dla miłośniczek bardziej wyrazistych stylizacji.

Mamatu to marka, która łączy w sobie wygodę, styl i jakość. Naszym celem jest zapewnienie mamom komfortu i modnego wyglądu, niezależnie od okoliczności. Dbamy o to, abyś zawsze czuła się modnie i pewnie, bez kompromisów w funkcjonalności i dyskrecji podczas karmienia piersią. Nasze ubrania pozostają w zgodzie z trendami mody, a jednocześnie spełniają wszystkie potrzeby współczesnych mam.

Zobacz także

Jak dobrać stanik do karmienia?

Odzież do karmienia

Bluzka ciążowa i do karmienia

Bielizna do karmienia - wyprawkowy must-have?

T-shirty do karmienia

Biustonosz do karmienia

Sukienki do karmienia, czyli wygodna i elegancka odzież...

Najczęstsze powody nocnych pobudek u niemowlaka.

Bluzy ciążowe

Jak kupować odzież dziecięcą w sklepie internetowym?

Sprawdź ofertę odzieży do karmienia

Przejdź do sklepu